Aktuality

Zbraně východočeských puškařů k vidění v rychnovském muzeu

| Diskuzní fórum
Zbraně východočeských puškařů k vidění v rychnovském muzeu
Od 3. května 2021 můžete zhlédnout ve výstavních sálech rychnovského muzea v II. patře Kolowratského zámku na sedm desítek dlouhých a krátkých palných zbraní. 
Logo-MGOH.jpgAvšak kromě potěchy jejich chladnou krásou objevíte i mnoho zajímavých skutečností, které překvapí laiky i odborníky.
Ve spolupráci s Východočeským muzeem v Pardubicích a jeho kurátorem Mgr. Janem Tetřevem připravili rychnovští muzejníci pro letošní rok velice zajímavou výstavu, která jistě potěší nejen milovníky zbraní.

DSC_2489.jpg

„Pro letošní rok jsme se rozhodli spojit hned několik zajímavých témat a výstav dohromady. Kromě historie četnictva za první republiky a práce moderní kriminalistiky představujeme návštěvníkům také výběr zbraní východočeských puškařů.
Ve vybrané kolekci jsou k vidění většinou zbraně civilní, určené k lovu, sportovnímu střílení nebo na sebeobranu. Nechybí však ani ukázka zbraní určených například k pytláctví či páchání trestné činnosti,“ říká historička rychnovského muzea Mgr. Martina Dostálová.

DSC_2498.jpg

Zapůjčené exponáty ze sbírek pardubického muzea jsou rozděleny na jednotlivé celky výrobců zbraní na území východních Čech, kdy jsou prezentovány jak zbraně z velkých měst, jako je například Hradec Králové, Chrudim nebo Pardubice, ale také ty luxusní z menších obcí (Ronov nad Doubravou nebo Heřmanův Městec). Zbraně jsou datovány do rozmezí 18. a 21. století.
Výstava však nepředstavuje pouze samotné zbraně, ale také jejich výrobce. Můžete se tak dozvědět kdo byl nejlepší královehradecký puškař v meziválečném období či že nejvíce východočeských puškařů se jmenovalo Čermák.
„Významným fenoménem východočeského puškařství v 18. a 1. polovině 19. století byl rod Čermáků, který působil v Chocni, Ústí nad Orlicí, Poličce, Lanškrouně, Šumperku, Hradci Králové, Brandýse nad Orlicí, Vysokém Mýtě a Chrudimi. Jejich zbraně byly určeny místním šlechtickým sídlům, měšťanským zákazníkům a důstojníkům místních posádek,“ říká Mgr. Jan Tetřev, autor putovní výstavy a historik Východočeského muzea v Pardubicích.

DSC_2509.jpg

Na výstavě nechybí ani ukázky zbraní z regionu Rychnova nad Kněžnou. Od roku 1905 vyráběla v Opočně zbrojovka František Dušek (DUO) civilní, lovecké a sportovní zbraně včetně vzduchovek. Dovážela však také zbraně ze zahraničí.
Společně s výstavou je prezentován návštěvníkům také nový přírůstek sbírek rychnovského muzea, a to perkusní puška s velice zajímavou historií. „Zbraň byla pravděpodobně vyrobena puškařem Františkem Pátkem narozeným 18. dubna 1862 v Častolovicích. Jeho jméno je vyraženo zlatým písmem na zbrani společně s nápisem „v Rychnově n./K.“. Díky historickým záznamům ze sčítání lidu z roku 1890 se nám podařilo zjistit, že František Pátek opravdu žil se svou ženou v tomto období v Rychnově nad Kněžnou, a to v domě čp. 477. Puškařem byl mimo jiné jeho mladší bratr Josef,“ uvádí M. Dostálová. I datace zbraně by odpovídala do doby, kdy žil F. Pátek v městě Rychnov nad Kněžnou. Kromě zajímavého nápisu dodává zbrani na výjimečnosti též dioptr pušky obsahující písmena D. R. G. M., znamenající Deutsches Reich Gebrauchs-Muster, čili užitý vzor.
Zajímavé jsou i pozdější osudy této zbraně. Tu koupil v roce 1985 sportovní střelec Pavel Balák, který s ní začal ihned střílet na soutěžích po celé republice. Během několika roků získal s puškou mnoho desítek vítězství, a to včetně prvenství na Mistroství ČSFR v roce 1991. V roce 1995 na závodech v České Kamenici s ní pak jako vůbec první střelec nastřílel absolutní nástřel 100 bodů ze 100 možných.
„Protože je tato zbraň pro mou postavu příliš lehká a hlavně krátká, zakoupil jsem jiný typ. Puška od výrobce Františka Pátka se pak stala součástí mé sbírky, avšak věděl jsem, že s přihlédnutím k její historii patří do sbírek rychnovského muzea, kde ji může vidět každý, kdo muzeum navštíví. Tato zbraň je dokladem puškařského umění v 19. století, které mělo vždy velkou tradici a těšilo se vážnosti,“ doplňuje Pavel Balák.
 
Výstavu „Zbraně východočeských puškařů“ a perkusní pušku výrobce Františka Pátka je možné zhlédnout v Hlavních výstavních prostorách muzea v II. patře Kolowratského zámku do 31. října 2021.
Mgr. Martina Marxová,
muzejní pedagožka MGOH v Rychnově nad Kněžnou

Časopis Myslivost - Aktuální číslo

Zpracování dat...