Aktuality

Soutěž ve vábení jelenů Salzburg 2020

| Diskuzní fórum
Soutěž ve vábení jelenů Salzburg 2020
úspěch na mezinárodní soutěži
Soutěž ve vábení jelenů Salzburg 2020
 
Kolik zemí v Evropě se odváží vzít na soutěž ve vábení jelenů tým, který je složený z mladých začínajících jelenářů a nakonec dosáhnout velký úspěch? Popravdě za svou praxi jsem se zatím setkal pouze s jedním státem, který to dokázal.  Je jím právě Česká republika, země, která se jako jediná nebojí nasazovat mladou krev na soutěžích tak velkého jména jako je právě mistrovství v rámci jednoho z nejvýznamnějších evropských mysliveckých veletrhů.
To se opět konalo v rámci veletrhu Die Hohe Jagd & Fischerei v rakouském Salzburgu, který proběhl ve dnech 20. až 23. 2. 2020. A právě v neděli se jedna z výstavištních hal otřásala rykem imitovaných hlasů říjných jelenů.
Pro letošní ročník pořadatelé zvolili celkem tři disciplíny.
Tou první byl hledající jelen, ale mladý, což je oproti předcházejícím ročníkům poměrně překvapivá změna, nicméně s tímto hlasem si naše výprava poradila v celku statečně.
Druhou disciplínou byl tradičně jelen stojící u laní, kde se ale setkáváme s novým pojetím této disciplíny. Pořadatel si do svých pravidel totiž zakomponoval také hlas říjné laně, která musí v průběhu ukázky zaznít alespoň jednou. To, jakým způsobem zapraví jednotliví jelenáři tento zvuk do své ukázky, záleží čistě na jejich vnitřní fantazii, přesto ale platí stále pravidlo, že se každá ukázka musí co nejvíce přibližovat reálnému projevu jelení zvěře.
Třetí disciplína zůstává pro nás stále neoblíbenou a troufám si říci, že nejen pro nás. Jedná se o ukázku hlasů dvou přibližně stejně silných jelenů, kteří kráčejí pospolu a reagují na sebe, přičemž oba hlasy by měly být odlišitelné. Hlavní jelen by neměl končit úplně silným vítězným rykem, a hlavně by se zde u této disciplíny neměl ozvat hlas mladého jelena, což se ne úplně povedlo našim soutěžícím.
Čím lepší projev, tím samozřejmě lepší bodové hodnocení. Jako již tradičně, hodnotilo se bodovým systémem jedna až šest.

DSC_1457.JPG

Přesto se našemu týmu povedlo získat medaili, byť se v našem případě jednalo o teprve začínající vábiče, kteří sice mají zkušenosti z akademických soutěží, ale na velké mezinárodní soutěži je to úplně o něčem jiném. Pravidlem vysílajícího klubu vábičů totiž je, že na soutěž do Salzburgu přednostně vybíráme soutěžící, kteří na akademické soutěži v kategorii pokročilý obsadili první tři místa. Reprezentovali nás Jan Petr, Tomáš Štěrba a Jakub Seidl, tři studenti Střední lesnické školy ve Žluticích, naší zatím největší líhně budoucích jelenářských nadějí.
Jakub Seidl dosáhl na výborné třetí místo s celkovým součtem 74 bodů, o pár bodů s celkovým součtem 79 mu utekl jelenář z Rakouska Patrick Obersamer a titulem salzburgského vítěze se pro letošní rok může chlubit náš dlouholetý přítel, zkušený rakouský jelenář Fritz Hochleitner, který dosáhl celkového počtu 83 bodů.

DSC_1450.JPG

Přestože se na letošní ročník přihlásily pouze čtyři státy (Rakousko, Německo, Slovinsko, Česko), všechny hlasy byly poměrně vyrovnané. Rozhodování totiž měla na starosti pětičlenná porota, v níž jsem měl možnost zasednout a musím přiznat, že je to asi poprvé, kdy hodnocení bylo tak vyrovnané.
Musím říci, že i samotná cesta se nám povedla. Rozdělili jsme ji na dvě části, s tím, že v sobotu večer jsme přespali v penzionu nedaleko hranic. Ještě večer jsme potrénovali a propracovali strategii na nedělní klání. Zde bych chtěl poděkovat chlapcům za jejich svědomitost a vzornou přípravu. Dále Petrovi Šeplavému, který celou cestu tam i zpět odřídil a nepožadoval ani žádnou náhradu jízdného. Nemohu opomenout naší fotografku Pavlu Wenzlovou. Velké poděkování patří také Klubu Vábičů při ČMMJ, který uhradil ubytování včetně pojištění cesty. Musím podotknout, že všichni členové Klubu vábičů dělají svou práci s nadšením, zadarmo, a protože ve své práci shledávají smysl, zejména při práci s mladými lidmi, je jím toto poselství odměnou, byť někdy náročnou, ale investicí do mladé generace, na peníze nevyčíslitelnou.
Jsem moc rád, že mohu být součástí takového týmu!
S pozdravem Myslivosti Zdar!
Tomáš TŘESKÝ

Diskuzní fórum

 
Nové vlákno
Příspěvky mohou přidávat pouze předplatitelé a členové ČMMJ.
Pro přidání příspěvku se musíte zaregistrovat nebo přihlásit.
 
   
 
 Security code (opište prosím čísla z obrázku)

Časopis Myslivost - Aktuální číslo

Zpracování dat...