Aktuality

Rorýsi on-line

| Diskuzní fórum
Rorýsi on-line
Na hranické lesárně zpřístupnili on-line sledování hnízdění rorýsů obecných

Střední lesnická škola v Hranicích připravila možnost online pozorování hnízdění rorýsů obecných. Po úspěšném projektu online krmítka se lesáci rozhodli pokořit náročnější cíl, což se jim podařilo díky finanční podpoře Olomouckého kraje.

rorysovnik-otevreny.jpg

 
Online sledování hnízdění rorýsů obecných chystali na lesnické škole více než dva roky. Jedním z nejdůležitějších momentů přípravy bylo rozhodnutí, kam budku umístit. To je klíčové pro to, aby rorýsi novému obydlí důvěřovali. Pozorováním se zjistilo, že tento ptačí druh se pohybuje nejvíce kolem domova mládeže. Po konzultacích s ornitology tak byla budka umístěna právě tam. Dále bylo nutné sladit termín výroby budky a dodávky technického vybavení pro online přenos s každoroční migrací rorýsí populace. „Samotné datum instalace se pak odvíjelo od předpokládaného příletu rorýsů k nám, do Moravské brány,“ upřesňuje Lukáš Kandler, ředitel školy.

rorysovnik-umisteni.jpg
 
První slavnostní vteřiny připojení proběhly v úterý 11. 5. 2021. Nyní se čeká, jestli se připravený domov bude nějakému páru rorýsů líbit.
 
Odkaz na živé vysílání prostřednictvím kanálu youtube naleznete na stránkách školy.
 
Rorýs obecný (apus apus) je chráněný malý stěhovavý pták z rodu svišťounů (apodiformes). Patří k nejlepším letcům ptačí říše. S výjimkou hnízdícího období se téměř stále zdržuje ve vzduchu. Rorýs je o něco málo větší než vlaštovka, složená křídla přesahují ocas o několik centimetrů. Jeho zbarvení je černohnědé se světlým hrdlem. Má nápadně krátký černý zobák. Typický je svým letem, který lze popsat jako rychlý, svištivý, prudký, s rychlými nárazy křídel.
  
 
Střední lesnická škola v Hranicích v současnosti vyučuje 315 studentů ze 7 krajů ČR i ze Slovenska. Od svého založení připravuje odborníky na lesnictví, kteří dále míří do praxe nebo na převážně lesnické vysoké školy.

On-line sledování ZDE:

QR-kod.png
 
Kontaktní osoba
Helena Drozdová, PR specialista, tel: 602 754 374, drozdova@slshranice.cz, slshranice.cz

Časopis Myslivost - Aktuální číslo

Zpracování dat...