ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Aktuality

Mirko Hanák, český malíř, grafik a ilustrátor

Miroslav ČENĚK | Diskuzní fórum
Mirko Hanák, český malíř, grafik a ilustrátor
Pozvánka na výstavu 
 
V loňském roce uplynulo 100 let od narození a 50 let od úmrtí jednoho z našich nejznámějších a nejúspěšnějších ilustrátorů knih o přírodě. Pamětníci si určitě vzpomenou na jeho sympatické vystupování v cyklu pořadů ostravské televize Lovy beze zbraní, mnozí se také učili z jím ilustrované učebnice „Zoologie pro 6. ročník základních škol“ od Jindřicha Roubala z roku 1963. Připomenout nám jej mohou knihy Jaromíra Tomečka „Admirál na Dyji“, „Stříbrný lipan“, „Vuí se směje“, Vladimíra Pazourka „Šelmy hledají domov“, Karla Nového „Rybaříci na Modré zátoce“ a další.

Hanak-vystava.jpg

Mirko Hanák se narodil 26. června 1921 v tehdejším Turčiankém Svätém Martině. Místa jeho pobytu, uprostřed slovenských hor, Jeseníků, kam se jeho rodiče přestěhovali, či u babičky ve Skaličce u Zábřehu, formovala jeho vztah k přírodě. Do milovaných Jeseníků se rád vracel i při svých studiích v Praze na Vysoké škole uměleckoprůmyslové.
Ilustrovat začal na přelomu 40. a 50. let. Jeho rané ilustrace byly věnovány hlavně loveckým povídkám a dobrodružným knihám světových autorů, např. Ernest T. Seton „Rolf zálesák“ (1959) či Jack London „Bílý tesák“ (1967). Byl myslivcem, ale stále více dával přednost pozorování a kreslení zvířat. Velmi mu napomáhala vedle výtvarného talentu i skvělá vizuální paměť.
Objevil kouzlo soudobého čínského akvarelu a vytvořil vlastní osobitý poetický styl. Jeho obrázky byly lehké a vzdušné; nevýhodou bylo jen, že se na nich nedalo nic opravit, a tak mnoho kreseb končilo ve velkém odpadním pytli.
Brzy se stal Mirko Hanák uznávaným a vyhledávaným ilustrátorem. Jeho knihy vycházely po celé Evropě, ale i v USA a Japonsku.  Nevyhýbal se ani tvorbě pro malé děti, přibližoval jim svět domácích i volně žijících zvířat. Ilustroval například pohádky Marie-Catharine d'Aulnoy a Jana Vladislava „Modrý pták“ (1969) a Dagmar Klementové „Šípková Růženka“ (1969).
Mirko Hanák zemřel v Praze, 4. listopadu 1971, kdy podlehl leukemii. K prvnímu výročí úmrtí mu byla uspořádána výstava v Galerii Václava Špály v Praze. V následujících třech letech putovala do několika dalších měst. Od roku 1974 již dílo Mirka Hanáka nebylo nikde vystaveno.
V Národním zemědělském muzeu, pobočce Ohrada v Hluboké nad Vltavou, jsme se rozhodli alespoň částečně splatit dluh, který naše společnost k tomuto mimořádnému umělci má, a uspořádat v roce následujícím po jeho výročí, novou soubornou výstavu. Proběhne ve dnech  1. 4. až 20. 7. 2022 ve výstavních sálech zámku Ohrada. Výstava je zároveň součástí oslav výročí 180. výročí založení muzea.

Miroslav ČENĚK

husy.jpg

 


jelen.jpg

lednacek.jpg

vydra.jpg

Časopis Myslivost - Aktuální číslo

Zpracování dat...