ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Aktuality

Kvůli bezpečnosti řidičů na silnicích otestuje Jihočeský kraj nové plašiče zvěře

| Diskuzní fórum
Kvůli bezpečnosti řidičů na silnicích otestuje Jihočeský kraj nové plašiče zvěře
Omezit střety motorových vozidel se zvěří a zvýšit tak bezpečnost řidičů na silnicích. A zároveň zabránit i zbytečnému úhynu zvěře. To je hlavním cílem pilotního projektu Odboru životního prostředí při Krajském úřadu Jihočeského kraje, který spočívá v testování nových typů plašičů zvěře. 
Dva různé typy plašičů budou podle prvního náměstka hejtmana JČ kraje  František Talíře umístěny na vybraných rizikových úsecích silnic I., II. a III. tříd, kde hrozí střety aut se zvířaty nejčastěji. „První typ je elektronický s názvem DeerDeter, druhý je opticko-pachový s názvem Multi-Wildschutz-Warner. Oba už byly vyzkoušeny v Ústeckém kraji s velmi dobrým výsledkem. Pevně věřím, že přispějí k bezpečnosti na našich jihočeských silnicích. Zvěř by měla být součástí přírody a neměla by končit pod koly automobilů,“ doplnil první náměstek hejtmana.
U zrodu projektu stál už v minulém volebním období, coby náměstek hejtmanky pro životní prostředí, nynější náměstek Pavel Hroch, na projektu dlouhodobě spolupracoval Jihočeský kraj, Police ČR a Ředitelství silnic a dálnic.

IMGP0915-1.jpg

IMGP0921-1.jpgJak plašiče fungují, popisuje koordinátorka projektu Veronika Królová: „Elektronický plašič je umístěn ve voděodolném krytu z plexiskla, který mimo jiné obsahuje dva senzory, které jsou aktivovány světlomety blížícího se vozidla. Zařízení se uvede v činnost a začne vydávat vysokofrekvenční zvuk, který zvěři silně vadí a zabraňuje vstupu zvěře do vozovky. Navíc je aktivován pouze v době, kdy po silnici projíždí vozidla, čímž umožňuje zvěři překračovat vozovku v době, kdy nehrozí nebezpečí střetu“.

Opticko-pachový plašič zase využívá variabilitu odrazu světla a pachu. Když je zasažen světlomety automobilu, různě zbarvené odrazky začnou pod různými úhly vytvářet záblesky světla v různých barvách tak, aby zasáhly co nejširší spektrum barev vnímané zvěří a v přechodu přes komunikaci ji to odradilo.

Oba typy plašičů se připevňují k patníkům podél silnice. Na jeden kilometr komunikace je jich zapotřebí 40 kusů. Náklady na instalaci v jednom takovém úseku pak v případě zařízení DeerDeter činí zhruba 68 tisíc a u zařízení Multi-Wildschutz-IMGP0929-1.jpgWarner zhruba 10 tisíc korun. Na počátku budou v kraji nainstalovány plašiče na 27,5 kilometru silnic v okresech České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec a Písek. Ohledně financování tohoto projektu proběhne další jednání s pojišťovnami i BESIPem, aby vynaložené náklady nezůstaly pouze na na kraji.
Statistická data ohledně srážek vozidel se zvěří na jihu Čech pak přiblížil ředitel jihočeské policie Luděk Procházka. „Ročně evidujeme zhruba 2300 těchto střetů. Samozřejmě se nejedná o všechny srážky, těch bude podle odhadů asi jednou tolik. Věříme proto, že tento projekt bude úspěšný a držíme mu palce,“ uzavřel Procházka.

Časopis Myslivost - Aktuální číslo

Zpracování dat...