Člen honební společenstva při hlasování disponuje jedním hlasem za každý započatý hektar. Odporovalo by zákonu, kdyby každý člen mysliveckého sdružení disponoval jedním hlasem za každý započatý rok členství v MS?
Zákon č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů takový postup nezakazuje. Stejně jako však byly v jiných dotazech a odpovědích posuzovány podmínky pro přijetí za člena MS, tak lze posuzovat i úpravu hlasovacího práva členů. Ta samozřejmě nesmí být diskriminační /čl. 3 odst. 1 Listiny základních práv a svobod; čl. 14 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod/. Posoudit věcnou relevanci jiného /vyššího/ hlasovacího práva dlouholetých členů větší zkušeností a tím větší zárukou správnosti rozhodnutí ve srovnání s členy s kratší dobou členství sice lze, ale tato skutečnost nemůže zastřít, že jde o diskriminaci. Také nemůže být relevantní k účelu sdružení, kterým je podle stanov společné provádění myslivosti. Změna stanov vyžaduje oznámení ministerstvu vnitra; to by takovou změnu zřejmě nevzalo na vědomí /nechválilo/. HS a MS nelze srovnávat. Např. rozhodovat v HS mohou i zástupci členů, rozhodování v MS je osobní- nezastupitelné. Podle § 25 odst. 2 se na likvidaci HS použijí přiměřeně předpisy o likvidaci obchodních společností. Při zániku občanských sdružení se provádí majetkové vypořádání. Podle § 13 zákona o sdružování občanů
je provede určený orgán sdružení, není- li takový orgán, provede je ministerstvo vnitra. (K tomu z odpovědi na dotaz č. 395: Pokud některá sdružení vedle účetně vedených vstupních členských příspěvků vedou symbolicky "podíly" členů na majetku podle délky členství, případně jiných členskou schůzí stanovených kriterií, mohou být tyto symbolické podíly použity v jediném případě, a to při zániku sdružení, kdy se provádí likvidace podle zásad schválených členskou schůzí).
Vladimír Čechura