Mám 3 lovecky upotřebitelné psy (velšteriér)- BZ,LZ,NL,MSBL. Hospodář honitby chce zákaz pro mé psy pro dosled spárkaté zvěře (on má barváře). Dále, protože jsem je nedal do stavů honitby, tak zákaz jejich účasti na naháňce (to nevadí- nebudu se účastnit) a používání k lovu všeobecně. Dle mého názoru ze zákona o myslivosti je nutné k lovu používat lovecky upotřebitelné psy. Navíc je to jeho názor nikoliv členské schůze.
Poněvadž .k této problematice je již několik dílčích odpovědí, uvádí se celkové shrnutí.
- Počet držených loveckých psů podle § 44 odst. 1 zákona o myslivosti i podle § 15 prováděcí vyhlášky č. 244/2002 Sb., ve znění vyhlášky č. 350/2003 Sb., je stanoven pro honitbu a diferencován podle její výměry, druhů zvěře, pro které jsou nebo nejsou stanoveny normované stavy. Vyhláška a v souladu s ní i zkušební řády nevylučují, aby jeden lovecký pes měl složeny zkoušky z výkonu z více než jednoho z výkonů uvedených v jejím § 14 odst. 1 písm. a), b) a c). Proto nic nebrání tomu, aby byl zapsán v plnění plánu počtu loveckých psů podle přílohy č. 6 vyhlášky č. 553/2004 Sb. Její sloupec č. 8 má v záhlaví text sice pro jednu zkoušku z výkonu, to ale nevylučuje jeho nárok, aby byly zapsány všechny jeho zkoušky z výkonu. Poněvadž jsou rubriky malé, vyčerpá lovecký pes s více zkouškami více řádek. Požadavek orgánu státní správy myslivosti zapisovat pro každý druh práce jiného loveckého psa bez ohledu na to jaké a kolik zkoušek pes má, nemá v právních předpisech oporu. Znění právních předpisů nevylučuje, aby pro honitbu bylo zapsáno více loveckých psů, než je stanovená povinnost je držet. Je to však zbytečné. Cit. příloha představuje pro orgán státní správy splnění /příp. nesplnění/ požadavku právních předpisů na držení počtu loveckých psů. Doplňuje se jen při změnách /úbytcích/.
-Cit. příloha tvoří základ evidence loveckých psů u držitele honitby, v té však mohou být zapsáni i lovečtí psi další. Uvádí pro každého psa jednak jeho držitele a dále i jeho vlastníka. Uživatel honitby nemusí potřebný počet psů vlastnit; zákon mu ukládá jen je držet. Držení je nutno vykládat jakýmkoliv možným smluvním občanskoprávním úkonem mezi uživatelem honitby a vlastníkem psa, při čemž i na místě vlastníka psa (uvedeného v průkazu původu) může s jeho souhlasem vystupovat jiná osoba (paralela vlastník- držitel motorového vozidla- řidič). Je zcela obvyklé, že vlastníkům, popřípadě držitelům či vůdcům psů, které uživatel eviduje pro honitbu, jsou jím hrazeny náklady spojené s držením a vedením těchto psů /krmení, ošetřování, veterinární prohlídky, místní poplatek ze psů/, popřípadě i s jejich chovem a výcvikem /účastí na zkouškách z výkonu, výstavách/. Někteří uživatelé honiteb poskytují i příspěvek na nákup štěněte s podmínkou např. pětiletého držení a používání psa pro potřeby honitby uživatele; při nesplnění podmínky je povinnost příspěvek či jeho část vrátit. I když to není výslovně stanoveno, měl by mít vůdce psa (a pokud jej vede vlastník nebo držitel) při jeho používání v honitbě vždy povolenku k lovu pro danou honitbu.
-Vedle držení je ale zákon i vyhláška také stanoví povinnost lovecké psy používat. Kdyby právní předpisy chtěly tím zakázat používání i jiných psů loveckého plemene („neloveckých psů“ v terminologii právních předpisů), uvedly by před slovy „lovecké psy“ slovo „jen“. Použití neloveckých psů je však možné jen navíc, nad počet loveckých psů „držených“ nebo za ně pozvané lovecké psy náhradní; pokud by k němu došlo bez této podmínky, mohla by být uložena pokuta za porušení § 41 odst. 1zákona o myslivosti.
-Použití jakéhokoliv psa při provádění myslivosti je vždy odvislé od rozhodnutí uživatele honitby, bez tohoto rozhodnutí nemá jeho člen, zaměstnanec, host apod. takové oprávnění. Uživatelé honiteb obvykle řeší tyto věci v provozních řádech podobně jako vstupy a vjezdy do honitby, stavění a užívání posedů atd. Provozní řád schvaluje členská schůze, funkcionáři uživatele honitby jednají pouze v jeho intencích.
Vladimír Čechura