Vyhazovač nebo vytahovač nábojnic u afrických dvojáků.
Dotaz č.: 1320
Otázka:
Zajímá mě, z praktického hlediska, do jaké míry jsou důležité tzv." vyhazováky" u kukových dvojáků určených pro lov v Africe ( bůvol, šelmy, apod.). Firma Blaser a firma Krieghoff má u svých kulových dvojáků pouze řešení s "vytahováky". Můj druhý dotaz změřuje k ráži 9,5x66 SE vom Hofe, o které se často zmiňujete. Pokud vím firma RWS tuto ráži nemá zahrnutou ve svém výrobním programu a neznám v současné době ani výrobce kulovnic, který by nabízel tuto ráži. Pokud jsem se na tuto ráži ptal u " renomovaných" obchodních zástupců značky RWS, pak se na mě dívali vždy nechápavě a neměli o této ráži nejmenší ponětí.
Tazatel:
Odpověď:
Při lovu nebezpečné zvěře je často důelžité rychlé opakování několika ran za sebou. K lovu této zvěře se skvěle osvědčují kulové dvojáky nebo kozlice. Pro nejrychlejší výměnu nábojů je nejlepší řešení při použití vyhazovačů nábojnic. Je skutečností, že pro velmi silné ráže, kde dochází k silnějšímu přilnutí vystřelené nábojnice k nábojové komoře je nutný silný mechanismus vyhazovače, což zvyšuje hmotnost zbraně a rozměry předpažbí. Vyhazovač také může být zdrojem poruch a tím nespolehlivého chodu zbraně a na místo velmi rychlé možnosti výměny nábojů dojde naopak ke zhoršení pohotovosti střelby. Při lovu nebezpečné zvěře, kdy lov probíhá ze země a na poměrně velmi krátkou vzdálenost je pohotovost a spolehlivost prvním parametrem zbraně nejen z důvodu spolehlivosti lovu, ale předevší pro zabezpečení bezpečnosti lovce. Je řeba otevřeně konstatovat, že poruchy vyhazovačů nejsou vzácností. Z toho důvodu někteří výrobci kulových kozlic nebo dvojáků raději volí, poněkud méně pohotové, ale naprosto spolehlivé a bezpečné řešení pomocí vytahovačů.
Náboj 9,5 x 66 SE vom Hofe byl vyvinut firmou RWS v roce 1995 s určením pro lov těžké africké zvěře. Podle mé osobní zkušenosti z návštěvy u samotného výrobce má RWS ve svém výrobním programu daleko více nábojů než uvádí v oficiálním katalogu. Například skvělý náboj 8 x 75 RS, který se osvědčuje výborně právě v afrických lovech na těžkou zvěř mimo tlustokožců nebo velkou specialitu a to náboj 10,3 x 60R, který se používá pouze v jediném kantonu Graubingen ve Švýcarsku atd. Aktuální informaci o tom, zda náboj 9,5 x 66 SE vom Hofe je v současné výrobě u RWS nemáme. Náboj byl nabízen také firmou W. Romey. Je skutečností, že přesto, že náboj 9,5 x 66 SE vom Hofe svými parametry předčí náboj 375 Holland a Holland , které mu má konkurovat, nedochází k jeho většímu rozšíření a výrobci zbraní tento náboj komorují jen na speciální objednávku (Heym, Krieghoff, Ferlach atd.) Pro africké lovy se staly nenabízenějšími rážemi 9,3 x 74 R, 375 H a H , 416 Rigby a 416 Rem , 500/416 N.E. (obdoba 416 Rigby, ale s okrajem s výhodou použití ve zlamovacích zbraních), 470 NE, 375 Flanged nebo 458 Lott a další.
Dr.Ing.Jiří Hanák