ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
vychází v 5:13 a zapadá v 20:59
vychází v 20:15 a zapadá v 2:10
 
Střelecká poradna

Přestužení ráže 8x57 JRS na 8x75RS

Dotaz č.: 1367

Otázka:

Na zaklade nekolika referenci i po precteni nekolika clanku na poradne jsem zacal uvazovat o razi 8x75RS. V mnoha prispevcich na Poradne jsem cetl, ze doporucujete upravu zbrane 8x57JRS na 8x75RS. Bohuzel jsem v praxi od nekolika puskaru dostal zapornou odpoved, obvykle nedoporucuji tuto upravu z duvodu vyrazne vyssich vystrelovych tlaku u 8x75RS. Vznesl jsem dotaz i ke dvema tutzemskym vyrobcum zbrani a zadal jejich vyjadreni. Jeden z nich mi na opakovany dotaz neodpovedel a ten druhy upravu rovnez nepodporuje. Rad bych znal skutecnou realitu a pripadne zkusenosti s takto upravenymi zbranemi.

Tazatel:

Odpověď:

S otázkou překomorování ráže 8 x 57JRS na 8 x 75RS  se zatím na mne nikdo neobracel jen s otázkou pořízení nové zbraně této ráže, ikdyž s překomorováním mám osobní zkušenosti. Vlastním kulovou kozlici, která měla původní ráž 8 x 60 RS. Tuto jsem si nechal ve Ferlachu ve školních dílnách překomorovat na 8 x 75RS.  Zkušenost s tímto nábojem mohu popsat jen samými superlativy. Napsat jen , že je vynikající je hodně málo. Vynikající účinnost i na velmi vitální zvěř, plochá balistika s ONV téměř 200 m a přitom příjemný zpětný ráz daný vývojem rány v dlouhé nábojnici subjektivně nižší než u 8 x 57 JRS, kterou mám také. Náboj 8 x 75RS , mezi asi 10 dalšími, se kterými mám lovecké zkušenosti, je mým naprostým favoritem. Cena střeliva je ovšem poněkud vyšší, ale je běžně vyráběno firmou Men a Blaser (RWS).

Co se týká překomorování starší zbraně jedná se vždy o indivuální zhodnocení především podle konstrukce a stavu zbraně. Překomorování bych nedoporučoval do zbraně s vůlemi nebo i nové, ale s jednoduchým závěrem. U mojí kozlice je závěr s dvojitými háky a kerstenem. Enormního tlaku bych se neobával neboť se pohybuje podle výrobce kolem 3300 bar, což je rovněž max přípustný tlak podle CIP i pro 8 x 57JRS.

 

Dr.Ing.Jiří Hanák

Zpracování dat...