Stal jsem se šťastným majitelem kul. kozlice Brno Super ráže 9,3*74R. Je z roku 1979 a má výrobní číslo 00042 a protože je nádherně rytá a v perfektním stavu, tak jsem se chtěl zeptat, jestli by bylo možno zjistit něco o historii těchto zbraní, lidí kteří se okolo nich pohybovali apod.. Před lučíkem mám signaturu LV - myslím že je to zkratka jména rytce a strašně mně zajímá kdo to dělal, popř. pro koho. Zbraň se ke mně dostala přes jednoho kolegu z Rakouska. Kolega mi tvrdí, že takto rytých zbraní bude v ČR max. okolo 5-10ks tak bych se rád dozvěděl něco nového.
Broková kozlice, s možností hlavňového svazku kulobrok a kulové kozlice Express Brno Super vznikla v konstrukčních kancelářích brněnské Zbrojovky v 60. letech 20. století. a na trh byla uvedenpočátkěm 70. let. Záměrem konstrukčního zadání bylo vytvořit zbraň, která by splňovala nejvyšší nároky z hlediska pevnosti, spolehlivosti a trvanlivosti. Výsledkem byla dvouhlavňová lovecká a sportovní broková kozlice se svazky brokových hlavní pro lov nebo pro sportovní střelbu v disciplíně trap nebo skeet. Současně se vyráběly svazky v kombinaci kulové a brokové hlavně. Vrcholem byl svazek dvou kulových hlavní. Závěrový mechanismus byl zvolen ve velmi pevné a odolné podobě. Uzamykání závěru dvěma háky a dvěma klíny umístěnými pod hlavněmi a dvěma svislými lištami s čepy do horní strany baskule Kerstenova typu. Z hlediska počtu uzamykacích prvků se jedná o čtyřnásobný závěr. Zámky jsou postranní s konstrukcí blízkou typu Holland a Holland. Pro spodní kulovou hlaveň byl zámek běžně vybavován francouzským napínáčkem.Kulové hlavně byly komorovány na náboje 7 x 57 R, 8 x 57JRS, 7 x 65R, 9,3 x 74R a 375 Holland a Holland Magnum. Celková koncepce a konstrukce zbraně si plně zaslouží název Super, protože použitý závěrový systém je jeden z nejpevnějších a nejodolnějších, neli vůbec nejpevnější, a spolu s vybavením postranními zámky s použitou konstrukcí blízkou H a H zařadilo Brno Super mezi zbraně nejvyšší kategorie. K vysoké konstrukční úrovni zbraně přistupuje dokonalé dílenské zpracování zbraně, kde je velký podíl ručních operací při vzájemném přesném dolícování jednotlivých dílů. Přesnost brněnských zbraní včetně kulobroků je věhlasná. Mohu připomenout, že již před 2. světovou válkou lovecké kulovnice a vojenské pušky z Brna běžně nastřelovaly rozptyl do 3 cm na 100 m. Odolnost a pevnost závěru umožňovala osazení kulové kozlice Express i velmi výkonnými tropickými rážemi 9,3 x 74 a zejména 375 Holland a Holland Magnum, vhodnými i k lovu tlustokožců. Osobně se domnívám, že Brno Suoer je zbraní nejvyšší úrovně jaká kdy byla na území České republiky historicky hromadně vyráběna. Svojí úrovní předstihuje téměř všechny zbraně zahraniční provenience stejné kategorie. O nadprůměrné kvalitě zbraně svědčí skutečnost, že byla úspěšně používána nejen našimi sportovními střelci, ale lovci téměř po celém světě. Odolnost a životnost zbraně je na "několik generací". Znám konkrétní brokovnici Brno Super, která je používána bývalým reprezentačním střelcem, ze které bylo vystřeleno kolem téměř neuvěřitelných 100 000 nábojů. Ani po tak rekordním počtu výstřelů nejeví závěr žádné vůle a zbraň je celkově v dokonalé kondici.
Kulové kozlice Express byly rovněž úspěšně exportovány do mnoha zemí.
Bohužel výroba Brno Super byla ukončena koncem, 90. let.
Co se týká dotazu autorů rytiny není jednoduché je zjistit,. protože v minulosti Zbrojovka Brno spolupracovala s několika rytci dokonce i na Slovensku. V nabídce byly i bohatě ryté kusy dodávané také jako soupravy (brokové, kulobrokové a kulové hlavně) v dřevěných kazetách
Dr.Ing.Jiří Hanák