ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Aktuality

Zjištěn výskyt svalovce u divočáka!

| Diskuzní fórum
Zjištěn výskyt svalovce u divočáka!
V České republice byl po zhruba dvou a půl roce zjištěn výskyt nebezpečného parazita svalovce (Trichinella spiralis) u prasete divokého.

V České republice byl po více než dvou letech zjištěn výskyt nebezpečného parazita u divočáka dovezeného z Polska
 
Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu (SVÚ) v Praze v tomto týdnu potvrdilo přítomnost larev trichinel u dvou kusů prasat divokých dovezených do zvěřinového závodu v Karlovarském kraji z Polska.
Naposledy byl výše zmíněný parazit v ČR zjištěn v červenci 2019 u divočáka uloveného na Uherskohradišťsku.
Státní veterinární správa (SVS) při této příležitosti připomíná povinnost vyšetřovat všechnu ulovenou i dovezenou černou zvěř na výskyt trichinel.
Dva kusy prasat divokých byly součástí zásilky více než 200 kusů dovezených na Silvestra do zvěřinového závodu. Provozovatel splnil svou povinnost a příjem zásilky řádně ohlásil místně příslušné krajské veterinární správě. Ta následně hned po příjmu zásilky v rámci veterinární prohlídky odebrala vzorky a ty odeslala k vyšetření do SVÚ. SVÚ v úterý 4. ledna 2022 potvrdil přítomnost larev svalovce ve vzorcích ze dvou zvířat. Oby kusy budou zlikvidovány v asanačním podniku.
 
Svalovec je parazit vyvolávající u lidí onemocnění zvané trichinelóza. Z domácích zvířat parazituje nejvíce u prasat, psů, koček a koní. Z divokých zvířat jsou to především divoká prasata, drobní hlodavci, lišky, nutrie, tchoři, jezevci, vlci, medvědi, hyeny, lvi a leopardi, mořští savci aj. V našich podmínkách by nejpravděpodobnějším zdrojem nákazy lidí mohlo být maso divočáka. Po pozření nedostatečně tepelně zpracovaného masa hrozí člověku nakažení, které může v krajním případě skončit smrtí. K posledním úmrtím na trichinelózu došlo v tehdejším Československu v 50.  letech 20. století. U prasat domácích v ČR se parazit dlouhodobě nevyskytuje.
 
„Právě kvůli uvedeným rizikům jsou v České republice dlouhodobě povinně na přítomnost svalovce vyšetřována všechna ulovená i obchodovaná prasata divoká i na jatkách porážená prasata domácí a koně. V loňském roce bylo podle předběžných výsledků v ČR (včetně kusů z dovozu) vyšetřeno zhruba 230 000 prasat divokých z toho asi 2900 dovezených ze zahraničí (Německa a Polska),“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.
 
K potvrzeným případům výskytu parazita u divočáků dochází velmi zřídka, ale stále se takové případy vyskytují.
V roce 2020 nebyl zaznamenán žádný případ záchytu trichinel u prasete divokého.
V roce 2019 se jednalo o jeden případ.
V roce 2018 se jednalo o pozitivní nález u jednoho divočáka uloveného na Liberecku a tři pozitivní nálezy u divočáků dovezených do ČR z Maďarska.
Od roku 2014 se monitoring výskytu trichinel provádí také u uhynulých či utracených lišek a psíků mývalovitých.
V roce 2020 bylo pozitivních deset ze zhruba 2700 odebraných vzorků.
 
Petr Vorlíček
Tiskový mluvčí SVS
 

Diskuzní fórum

 
Odpovědět na příspěvek
User avatar
Member
Member
salek.jan@seznam.cz - (9.1.2022 13:25:15)
Dovoz divočáků z Polska
V dnešní době dovézt 200 ks černé z Polska, kde je AMP všude a nedělám si iluze o polské veterině..., kdy náš stát dělá opatření, platí zástřelné, vytváří se "nárazníková pásma" apod... Tak to je fakt majstrštyk. Gratuluji k promyšleným opatřením veterině.
Příspěvky mohou přidávat pouze předplatitelé a členové ČMMJ.
Pro přidání příspěvku se musíte zaregistrovat nebo přihlásit.
 
   
 
 Security code (opište prosím čísla z obrázku)

Časopis Myslivost - Aktuální číslo

Zpracování dat...