ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Aktuality

Vábení ostatních druhů na Natura Viva 2024, poprvé i za účasti týmů.

| Diskuzní fórum
Vábení ostatních druhů na Natura Viva 2024, poprvé i za účasti týmů.
Stalo se již tradicí, že Klub vábičů společně s redakcí časopisu Myslivost organizuje mistrovství republiky ve vábení jiných druhů zvěře v rámci sobotního programu výstavy Natura Viva v Lysé nad Labem. Stalo se tak i letos, ale…

Jednak po loňské ne zrovna početné účasti jsme měli obavy, kolik se dostaví vábičů k prezenci soutěže, jednak nastala neplánovaná časová kolize s průběhem semifinálového duelu našich hokejistů na hokejovém šampionátu v Praze. Panovala tedy obava, zda sledování hokejového semifinále přece jen neodradí jak soutěžící, tak ale také diváky.

PENT4680a.jpg
 
Přibyla ale ještě jedna předem neznámá – pro zatraktivnění a větší popularizaci soutěže mezi mladými myslivci jsem v rámci Klubu vábičů navrhl, že by se mohla nově zavést kategorie týmů. Myšlenka vycházela z poznatku, že na rozdíl od jelenářské soutěže při pěti disciplínách soutěže ostatních druhů ne všichni vábiči mají všechny vábničky nebo nemají znalost s vábením všech druhů v soutěži požadovaných. Logicky se tedy nabízí spojit umění několika vábičů v jednom týmu.
Princip je vlastně jednoduchý – všichni soutěží společně v jedné soutěži, rozhodčí posuzují hlasy všem jako obvykle anonymně a soutěží se v pořadí náhodně vylosovaném, ale zatímco jednotlivci označení čísly předvedou všech pět ukázek, z tří až pětičlenných týmů označených písmeny předvede konkrétní ukázku vždy jeden vybraný vábič z týmu.
A dokonce se může jeden konkrétní vábič přihlásit jako „individuál“, ale být i součástí týmu, takže vlastně předvede všech pět ukázek pod číslem za sebe a k tomu i některé ukázky za tým pod písmenem.
Oslovili jsme tedy s nabídkou týmové účasti všechny střední lesnické školy a fakulty, nadějně vypadala do poslední chvíle i účast týmu z některé divize VLS. Umím si ale představit (a věřím v příští rok), že by mohl tým vábičů sestavit třeba některý okresní myslivecký spolek anebo třeba i jednotlivý místní myslivecký spolek, mohl by přijet třeba i tým složený z kamarádů myslivců. Ujme se tato nabídka? A dalo by se toto aplikovat, resp. byl by zájem, i v jelenářské soutěži na Ohradě?  
 
Nakonec se u podia v Lysé na Labem zapsalo celkem 17 vábičů a dva týmy  - SLŠ Žlutice a SLŠ Písek, bohužel předem avizovaný tým ČLA Trutnov nakonec neměl do party minimálně tři požadované vábiče. Takže se obava s termínovou kolizí hokeje neprojevila a i hlediště se přes sobotní odpolední spíše slabší návštěvu výstavy překvapivě zaplnilo do posledního místečka.

PENT4652.jpg

Výkony vábičů posuzovala pětičlenná porota ve složení V. Svoboda, M. Kortan, M. Hrdlička, P. Kumžák, a T. Třeský.
Soutěžící postupně předvedli hlas staré / mladé srny, pískání siky / rochání daňka, hlasy černé zvěře na krmelišti, hlasy kachen na vodoteči a vábení lišky vřeštěním.
Neopakovatelným zážitkem bylo to, že soutěž probíhala v době první a druhé třetiny hokejového zápasu, a tak jsme mohli nejen aplaudovat ukázkám vábičů, ale oslavit potleskem góly našich hokejistů. Není opravdu běžné oznamovat publiku při vábení vstřelené či obdržené branky našich hokejistů… Přiznávám se, jako fanoušek hokeje jsem si obojí fakt užil!

PENT4666.jpg
 
PENT4665.jpg

A tak pojďme k výsledkům. V týmech byli lepší reprezentanti SLŠ Písek s celkem 116 body, tým SLŠ Žlutice posbíral 89 bodů. Za potlesku diváků převzaly oba týmu broušené poháry z dílny studia MildaGlass a na zapití úspěchu novou svatohuberstkou zelenou.
V jednotlivcích byl závěr napínavější, neboť musel být při stejném počtu 114 bodů rozstřel o druhé místo. Po rozstřelu se na třetím místě umístil Matěj Cingroš, na druhém místě pohár a dalekohled za doslova frenetického potlesku diváků převzal desetiletý (!) neskutečný talent, který se vloni zjevil poprvé jako nováček, Štěpán Hubert Mikyta. Rýsuje se nám nová vábičská dominance?

PENT4670.jpg

PENT4673.jpg

PENT4675.jpg

Mistrem republiky ve vábení ostatních druhů zvěře pro rok 2024 se počtem 117 bodů stal zkušený vábičský matador Jaroslav Bláha. Kromě poháru a pozorností od redakce převzal také špičkový dalekohled Meopta.

Vysledkova-tabulka-Natura-2024.jpg
 
Za ceny do soutěže děkujeme partnerským firmám časopisu Myslivost. Po vyhlášení výsledků soutěže ve vábení a závěrečné fanfáře trubačů jsme společně na velkoplošné projekci dokoukali, dofandili a nakonec oslavili dalším frenetickým potleskem plného hlediště postup našich hokejistů do finále, prostě nezapomenutelné výstavní vábičsko-hokejové odpoledne!
 
A tak snad jen kromě poděkování všem za podporu a účast na závěr ještě zamyšlení či poznámka. Letošní soutěž ukázala, že pestrost hlasů různých druhů zvěře je atraktivní podívaná pro diváky a soutěž má nejen odborný vzdělávací, ale i propagační potenciál. A pokud se zkusí přihlásit další jednotlivci, ale hlavně vábiči do týmové soutěže, máme snad zaděláno na parádní další soutěže.

PENT4650.jpg

Najdou se studenti do týmových soutěží na dalších lesnických školách? Dokáží se domluvit vábiči v mysliveckých spolcích? Podpoří vytvoření „reprezentačního“ družstva vábičů LČR, VLS, okresní myslivecké spolky, lesnické firmy anebo třeba některé z městských, obecních či církevních lesů?
A protože jsem optimista, věřím, že se příští rok 24.5.2025 v Lysé (a asi při mezinárodní výstavě) sejdeme v ještě hojnějším počtu jak jednotlivců, tak i týmů. Jen to úspěšné semifinále hokeje asi nebude…
 
za Klub vábičů
a redakci časopisu Myslivost
Jiří KASINA

Diskuzní fórum

 
Nové vlákno
Příspěvky mohou přidávat pouze předplatitelé a členové ČMMJ.
Pro přidání příspěvku se musíte zaregistrovat nebo přihlásit.
 
   
 
 Security code (opište prosím čísla z obrázku)

Časopis Myslivost - Aktuální číslo

Zpracování dat...