Ministr zemědělství ke slintavce a kulhavce: Žádám zemědělce i veřejnost, aby dodržovala všechna nařízená i preventivní opatření
Vzhledem k situaci s nákazou slintavky a kulhavky v okolních státech apeluje ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na chovatele i na veřejnost, aby dodržovali mimořádná veterinární opatření (MVO) a všechna preventivní opatření, která pomáhají minimalizovat zavlečení nákazy do ČR. Dnes ministr jednal o aktuální situaci se zástupci nevládních zemědělských organizací a chovatelských svazů. Informoval je také o zpřísnění MVO a chystaném testování mléka.
„Apeluji především na všechny zemědělce, ale i drobnochovatele, aby dodržovali nařízená opatření a opravdu je neporušovala. Není v ničích silách zkontrolovat každé auto, a proto opravdu žádám, aby nepřeváželi žádná zvířata, ani výrobky z nich z oblastí s nákazou. I jedno jehně dovezené z těchto oblastí je velký hazard. Nákaza přináší obrovské riziko pro celý sektor zemědělství a všichni musíme zodpovědným přístupem pomoci, aby následky byly co nejmenší, nejlépe žádné,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.
Od zítra začne ve spolupráci se Státní veterinární správou (SVS) preventivní testování mléka v Jihomoravském kraji u chovatelů s více než 100 kusy dojnic, v okrese Hodonín a Břeclav i u menších chovatelů. V mléce je přítomnost viru prokazatelná tři až pět dní před vypuknutím příznaků u zvířete, proto testování může značně zbrzdit přenos viru.
„Chci ale zdůraznit, že tepelně zpracované či pasterizované mléčné výrobky nepředstavují pro spotřebitele žádné riziko,“ uvedl Výborný. Dále se v nejbližších dnech plánují serologická vyšetření ulovené volně žijící zvěře.
Zástupci zemědělských organizací dnešní společné jednání i postup SVS a Ministerstva zemědělství ocenili, informovali ministra o situaci v zemědělských provozech. Diskutována byla i možná přísnější preventivní opatření.
„Prosím i veřejnost, aby skutečně minimalizovala pohyb v okolí zemědělských podniků. Pokud je to jen trochu možné, vyhněte se prosím turistickým cestám přes pastviny a farmy, je to nyní opravdu důležité,“ uvedl ministr Výborný. Ministr zemědělství je a bude se zástupci zemědělců v kontaktu a podle aktuálních potřeb svolá další společné jednání.
Od půlnoci 1.4.2025 platí také zpřísnění MVO vydaných Státní veterinární správou. Dezinfekce a kontrola na hranicích se rozšiřuje o hraniční přechod Halámky-Gmünd a rozšiřuje se kategorie zakázaných dovážených produktů o vedlejší produkty živočišné výroby, jako je např. masokostní moučka. Dále se zakazuje ošetřování a úprava kopyt a paznehtů a stříhání ovcí formou služby.
Státní veterinární správa (SVS) od včerejšího dne zpřísnila pravidla na hraničních přechodech se Slovenskem, od dnešní půlnoci budou přísnější pravidla platit i na hraničních přechodech v Hatích a v Mikulově. Zákaz dovozu skotu, prasat, ovcí, koz a živočišných produktů ze Slovenska a Maďarska se ode dne 27.3.2025 rozšíří i pro Dolní Rakousko a Burgenland. Rozšíří se také systém dezinfekce aut. Ve Zlínském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji bude veřejnosti zakázán vstup do obor. Dnes se kvůli nákaze na Ministerstvu zemědělství (MZe) sešla Ústřední nákazová komise.
Členové Komise aktualizovali připravený pohotovostní plán pro případ zavlečení nákazy do České republiky a projednali zpřísnění mimořádných veterinárních opatření (MVO). Zúčastnili se zástupci SVS, Police ČR, Armády ČR, Hasičského záchranného sboru ČR, Celní správy ČR, Správy státních hmotných rezerv ad.
„Nic nenecháváme náhodě. Situaci bereme vážně a podnikáme všechny kroky, abychom ochránili české chovy. Máme aktivovány pohotovostní plány, o součinnost jsem požádal i Armádu České republiky. Veterinární správa, policie i celní správa provádějí přísné kontroly, vybraná auta jsou dezinfikována. Klíčovou roli hraje i odpovědný přístup chovatelů a veřejnosti. Děkuji všem chovatelům, kteří dodržují biologickou bezpečnost, často i nad rámec povinných nařízení. Je to jediný způsob, jak minimalizovat riziko zavlečení této nebezpečné nákazy,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Státní veterinární správa (SVS) postupně přijala několik mimořádných veterinárních opatření (MVO) k zabránění zavlečení nákazy SLAK na území ČR, včera je ještě zpřísnila a od dnešní půlnoci vyhlásí další opatření.
„Od dnešní půlnoci platí, že vybraná vozidla nad 3,5 tuny můžou překračovat hranice ze Slovenska do České republiky výhradně přes čtyři určené hraniční přechody. Před překročením hranic jsou vozidla dezinfikována projetím přes dezinfekční pás, nově také zajišťujeme dezinfekci bočních stran vozidel a blatníků. Připravujeme i zpřísnění podmínek na hraničních přechodech s Rakouskem,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Opatření přijatá v ČR
-
Zákaz přepravy vnímavých druhů zvířat ze zemí s ohnisky nákazy na území ČR,
-
zákaz dovozu tepelně neopracovaných živočišných produktů získaných z vnímavých druhů zvířat původem ze zemí s ohnisky nákazy na území ČR,
-
zpřísnění nároků na zajišťování biologické bezpečnosti a evidence přepravy zvířat,
-
zpřísnění biologického zabezpečení chovů (omezení a evidence vstupu osob a vjezdů vozidel do chovů, dezinfekce, hlášení podezření na nákazu),
-
zavedení společných silničních kontrol inspektorů krajských veterinárních správ, Policie ČR a Celní správy ČR,
-
vybraná vozidla nad 3,5 tuny mohou překračovat hranice ze Slovenska pouze na čtyřech vybraných přechodech. Před překročením hranic musí vozidla projet dezinfekčním pásem.
Chystaná opatření od půlnoci 27.3.2025
-
Zákaz dovozu skotu, prasat, ovcí a koz i z Dolního Rakouska a Burgenlandu,
-
Zákaz vstupu veřejnosti do obor ve Zlínském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji,
-
mimořádné kontroly vozidel nad 3,5 tuny převážejících zvířata nebo živočišné produkty i pro hraniční přechody Hatě a Mikulov.
Doporučení pro chovatele
Nejefektivnější obranou je prevence. Proto ministr Marek Výborný rozeslal již minulý týden dopis organizacím sdružujícím chovatele s preventivními doporučeními:
-
Dezinfekce při vstupech na hospodářství – dezinfekční rohože pro osoby, dezinfekční vany pro vozidla,
-
dezinfekce při výstupu z hospodářství,
-
pravidelná každodenní kontrola funkčnosti dezinfekčních vjezdů a vstupů,
-
kontrola živočišných produktů vstupujících do hospodářství,
-
kontrola vedlejších živočišných produktů vstupujících do hospodářství,
-
zajištění ochrany objemných krmiv před kontaktem se zvěří,
-
evidence vstupu osob,
-
evidence vjezdu vozidel,
-
používání pracovních oděvů a obuvi při práci se zvířaty a zvýšené dodržování osobní hygieny,
-
provádění deratizace dle plánu daného chovu.
Doporučení pro veřejnost
-
Omezit dovoz tepelně neošetřených potravin živočišného původu ze zahraničí,
-
omezit kontakt se zvířaty např. na farmách,
-
nahlásit podezřelé případy úhynu většího počtu v přírodě nebo na pastvinách.
Státní veterinární správa průběžně informuje o situaci soukromé veterinární lékaře, chovatelské svazy i veřejnost.
Ve spolupráci s Českomoravskou společností chovatelů bude od pátku 28. března 2025 zřízena krizová linka pro chovatele, kteří budou potřebovat konzultaci ohledně SLAK. Číslo linky: 257 896 335, v provozu bude každý pracovní den od 6:30 do 18:00.
Souhrnné informace o nákaze a mimořádných veterinárních opatřeních naleznete
zde. Na webové stránce se také chystá záložka nejčastějších otázek a odpovědí. Informace je možné čerpat i ze
záznamu webináře věnovanému SLAK, který uspořádal Výzkumný ústav veterinárního lékařství.
Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění postihující vnímavé druhy zvířat, tedy ty, které jsou náchylné k nákaze - sudokopytníky, jako jsou skot, ovce, kozy, prasata a další druhy volně žijící zvěře.
Onemocnění se šíří snadno přímou cestou - mezi zvířaty a i nepřímo (například větrem, potravinami nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty).
I když toto onemocnění není přenosné na člověka, lidé mohou nákazu přenést mezi chovy vnímavých druhů zvířat.
Karla Mráčková
zastupující tisková mluvčí Ministerstva zemědělství