ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Aktuality

Drop velký se objevil u Holešova

| Diskuzní fórum
Drop velký se objevil u Holešova
V prvním červencovém týdnu se jeden dospělý samec vyskytoval na polích u obce Ludslavice, nedaleko od Holešova na Kroměřížsku. 
Drop velký je největším polním ptákem Evropy, který v České republice hnízdil na jihu Moravy až do roku 1996. Od té doby se u nás objevuje velmi vzácně a výjimečně.
V prvním červencovém týdnu se jeden dospělý samec vyskytoval na polích u obce Ludslavice, nedaleko od Holešova na Kroměřížsku. Několik dní se zdržoval v polích, kde jej objevil místní zemědělec, který o něm informoval ornitology.

DSCN8215-k300.jpg

Drop velký váží 5 kg (samice) až 16 kg (samec) a rozpětí křídel má 170 až 240 cm. Jeho nejbližší hnízdiště jsou v Rakousku a v Maďarsku. Ojediněle hnízdí i na Slovensku. Mladí samci se občas vydávají na potulky mimo hnízdiště a někteří se velmi výjimečně zatoulají i do střední Evropy.
V srpnu 2019 se objevil jeden mladý drop u Hrubčic na Prostějovsku a zůstal tam i přes zimu až do února 2020. S blížícím se jarem se asi vrátil na hnízdiště do Rakouska.
Výskyt dropa velkého mimo jeho hnízdní areál s velkým zájem sledují ornitologové a pozorovatelé ptáků. Ti jej pravidelně pozorují z uctivé vzdálenosti, aby ho nestresovali, protože chtějí, aby zůstal na Moravě co nejdéle.
Drop velký od Ludslavic byl naposledy pozorován v pátek 7. července 2023, jak letí směrem na Hulín. Od té doby o něm nemají ornitologové žádnou zprávu. Prosí proto veřejnost, zemědělce a myslivce, aby je informovali na email: mosprerov@seznam.cz, pokud jej někde uvidí.

Jiří Šafránek
snímky Zdeněk Němeček

DSCN8169-drop.jpg
 
DSCN8193-k300.jpg

DSCN8220-k300.jpg

Časopis Myslivost - Aktuální číslo

Zpracování dat...