ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Duben / 2025

Jaro v lovecké kynologii aneb Co s jarními svody?

Myslivost 4/2025  Lucie Kolouchová
Od doby, kdy nejsou svody povinné a kdy se v lovecké kynologii pohybuje čím dál víc nemyslivců, účast na nich upadá – a tak je možná čas se nad podobou svodů zamyslet.
Jarní svod mladých psů je jednoduché posouzení exteriéru psa, o kterém se provede zápis na předepsaný formulář. Toto hodnocení je velmi významné zejména pro chovatelské kluby a také pro samotné chovatele, kteří si takto mohou ověřit, nakolik bylo úspěšné spojení rodičů daného psa či feny a zda rodiče nepředávají na potomstvo hrubé exteriérové vady. Minimální věk psa pro účast na jarním svodu je šest měsíců. Na jarním svodu se kontroluje výška psa, celkový vzhled, barva oka, typ a barva srsti, zuby a skus (pro další chov nesmí chybět žádné zuby u většiny loveckých psů a skus musí být vždy nůžkový), také povaha aj. a vyznačí se případné nežádoucí vady. O účasti psa na jarním svodu se provede zápis do průkazu původu. 

Svody-2.jpg
 
Jarní svod pořádají jednotlivé Okresní myslivecké spolky (OMS), případně další pověřené organizace. Ačkoliv už dnes není povinný pro všechna lovecká plemena – pouze pro některé ohaře – účast na něm má stále svůj význam. Poskytne vám cennou zpětnou vazbu ohledně exteriéru vašeho psa a zároveň se informace o výsledcích toho kterého spojení dostane na chovatelský klub.
Svod probíhá ve venkovním prostředí a svým charakterem připomíná malou výstavu. Odborní posuzovatelé hodnotí, zda pes odpovídá standardu – kontroluje se výška, srst, barva očí, chrup a celková stavba těla. Přestože svod je otevřen pro psy starší šesti měsíců, ideální věk pro účast je kolem deseti měsíců, kdy je vývoj psa již pokročilejší, pes je víceméně přezubený a dává tušit, jestli nemá hrubší vady. 
Během posouzení se psi dělí do kategorií – ohaři a ostatní lovecká plemena. Zkušený rozhodčí psa hodnotí jak v postoji, tak v pohybu. U menších plemen se někdy posuzuje na stole, proto je dobré psa na tento typ manipulace předem zvykat. Důležitá je také správná úprava srsti – pes by měl být čistý a u plemen vyžadujících střihovou úpravu je vhodné jej před svodem upravit dle standardu. Součástí kontroly je i prohlídka chrupu, což je dobré psa naučit už od mládí, například tak, že mu občas necháme prohlédnout zuby od různých lidí a za trpělivost jej odměníme.

Svody-1.jpg
 
A proč se svodu zúčastnit, i když pro vaše plemeno není povinný?

Nabízí příležitost k socializaci, seznámení se s atmosférou kynologických akcí a nácviku pohybu na vodítku v kruhu, což se hodí na výstavách i zkouškách. Pro chovatelské poradce je navíc cenným zdrojem informací o tom, jak se konkrétní chovatelská spojení osvědčila – pomáhá jim sledovat kvalitu exteriéru a včas identifikovat případné exteriérové vady v populaci. Jenže – účastníků ubývá, takže jaká je vypovídací hodnota? A jaká by mohla být budoucnost svodů? 
Jiná plemena, než lovecká, například ovčáci, také mívají svody, ale slouží spíše jako bonitace nebo předbonitace. Důraz je více kladen na povahu a socializaci psa. Nebyla by tohle cesta i pro nás? Více pojmout svod jako ověření nejen vzhledu, ale hlavně povahy a temperamentu mladého psa? Další otázka je, zda nechat jarní svod na OMS anebo zda se nezamyslet nad tím, jestli by tuto aktivitu neměly převzít chovatelské kluby…, tj. zda by mladé psy neměli posuzovat opravdu odborníci na plemeno? 
Německý Jagdspaniel Club, tedy obdoba našeho Klubu chovatelů loveckých slídičů, pořádá stejně jako další německé chovatelské kluby, Zuchtzulassungsprüfung – tedy zkoušku, podmiňující výběr do chovu, kde posuzují kluboví rozhodčí. Zkouška se skládá ze dvou částí: z ověření fenotypu a testu chování. Tedy pes by měl vypadat jako zástupce svého plemene a zároveň vykazovat pevnou a typickou povahu. Konkrétně se zde hodnotí, jak pes reaguje na cizího člověka, zda si nechá zkontrolovat zuby, prosahat. Hodnotí se, zda je pes přátelský k cizímu člověku, zda sebou nechá manipulovat. Při další disciplíně se vůdce se psem na vodítku míjí s dalším člověkem se psem, hodnotí se, zda se pes neprojevuje agresivně. Testuje se také průchod kolem skupiny osob a skupinou osob, dále pak reakce na podněty z prostředí: na otevíraný deštník, osobu jedoucí na kole, pohybující se míč apod., dále také reakce na nárazové zvuky. Samozřejmě, španělé mají ve standardu napsáno, že mají být veselí a přátelští, tj. každý klub by si podobný test upravil podle svých plemen a požadavků na ně, každopádně i takto lze někde na hřišti otestovat, zda pes není přehnaně bázlivý nebo naopak agresivní. V Německu pes, má-li být zařazen do chovu, musí projít oběma částmi testu, tj. mít vzhled i temperament odpovídající plemeni. Pokud neuspěje, může test jednou opakovat. 
Nebyla by tohle jedna z možných cest? Jarní svod samozřejmě může zůstat příjemnou společenskou událostí, která tradičně zahajuje sezonu, kdy se lidé potkají, dají si guláš, mladí psi si pohrají, nějak se posoudí a jde se dál. Dobrým nápadem je svod spojit s další akcí, jako je přehlídka trofejí nebo třeba dětský den, pak se přece jen trochu zvedne účast. Pokud má ale výsledek svodu mít nějaké vypovídající hodnoty, možná je vážně čas zamyslet se nad jeho podobou. Neměnila se desítky let, není teď čas začít o změně nebo významu svodu mluvit? 
Lucie KOLOUCHOVÁ
 
Zpracování dat...