Musím se přiznat, že čím dál více mám v oblibě masivní odolné nože, které zvládají fortelnou práci, ale navíc jsou doslova pastvou pro oko. A právě takový nůž se mi před rokem dostal do rukou. Nůž mi dělal parťáka na naháňkách a lovech jelení zvěře i prasat. A protože se nůž při práci předvedl na výbornou, zaslouží si, abych vám ho detailně představil.
Předně musím říci, že mě na noži od Petra Doležala z Kostníků na Vysočině uchvátil jeho neokoukaný tvar i celkový design. Osobně se mi líbí, když se nožíř utrhne z běžných konvencí a stvoří doslova unikátní kousek.
Nůž má celkovou délku 30 cm, váží 360 g a i přes svoji vyšší hmotnost v ruce sedí skvěle. Je radost s ním pracovat dlouhou dobu, což je dáno nejen vynikajícím úchopem rukojeti. Při práci s tímto nožem jsem ocenil také jeho optimální vyvážení s lehkou pádností směrem na čepel.
Pořádná čepel z kvalitní nerezovky
Samotná čepel je dlouhá 16,3 cm, má výšku 3,9 cm před rukojetí a vyhovuje mi i vyšší klínový výbrus (jeho výška je 2,2 cm). Čepel s tloušťkou 4 mm je vyrobená z oceli N690, která patří, co se týče materiálů na nože, mezi moje favority. Ocel N690 je nerezová, tedy na rozdíl od uhlíkovek bezúdržbová, navíc dobře vyvážená z pohledu tvrdosti a houževnatosti. Tím pádem „přežije“ i občasné řezy do kosti, zvládá i rozlomení zámku. Ostří například odolalo bez poškození při práci se zámkem u šestiletého daňka. Nůž navíc drží dlouho ostří v rámci běžných úkonů, jako je řezání větví, krájení masa, zeleniny apod.
Čepel byla zakalená na tvrdost 59 HRC, což přináší velmi solidní poměr mezi odolností ostří i stále ještě zvládnutelným broušením v domácích podmínkách.
Pohledný nůž pro hrubou i jemnou práci
Výborně je řešený tvar celé čepele s poměrně „jedovatou špici“, částečným zkosením hřbetu směrem ke špici a také vybráním hřbetu před záštitou. To se skvěle hodí k případnému zapření palce, který se vejde i přes dlouhou oboustrannou záštitu. Přikládáte jej totiž zleva vedle záštity, což není žádný problém. Současně máte ovšem možnost nůž uchopit ještě ukazovákem za patu čepele, což je vynikající při jemnějších řezech – třeba při stahování uloveného kusu. Nůž je tedy univerzální jak pro silové hrubší, tak pro jemnější citlivé řezy, což mi vysloveně imponuje. Ale kromě toho výborně poslouží i jako zárazák, jak jsme si na jedné z naháněk ověřili, když psi strhli srnu.
Čepel má zajímavě pískované boky s designováním nad ostřím ve stylu parciálního kalení. Působí to na noži velmi efektně. Stejně tak se mi líbí i značka výrobce na noži – v našem případě v podobě nápisu Hugo. Mimochodem, to je totiž přezdívka, kterou nožíř Doležal používá. Své výrobky prezentuje pod značkou HugoKnives.
Geniálně řešená záštita
Když se podíváme pod čepel, najdeme tu hned dva prvky, které si zaslouží pozornost. Jednak pohledný záštitný kroužek vyrobený z mosazi, který sám o sobě noži výborně sluší a navíc dobře fixuje čepel. A dále naprosto geniální záštitu z hrubé oceli, který dává noži rustikální vzhled. Kromě toho ale i plní svou funkci na jedničku, což jsme ocenili nejen při silových řezech, ale i při zárazu již zmíněné srny. Prostě s tímhle nožem se zranění bát nemusíte.
A kdybych měl zvolit ze své sbírky nožů jeden jediný na sebe obranu, byl by to právě nůž od Petra Doležala. Nůž by vzbudil svým formátem u případného agresora respekt a navíc by k reálné sebeobraně dokonale posloužil úchopem, záštitou i formátem čepele.
Rukojeť z parohoviny
Jejím prvním benefitem je samozřejmě volba materiálu. Jelení parohovina je v ruce příjemná a díky drsnějším partiím v ruce neklouže ani v momentu, kdy máte ruku mokrou od deště nebo od barvy. Rukojeť padne do mé středně velké ruky jako stvořená na míru, vyhovuje mi i její kónický tvar, který má v tomto případě výšku od 2,5 do 3,5 cm a šířku 2,2 až 2,9 cm. Rukojeť je dlouhá 10,8 cm, čímž dává prostor pro ještě větší ruku, přitom nemám se svou rukou pocit, že by mi na rukojeti nějaký kus výrazně přebýval, nebo mě dokonce při použití nože obtěžoval.
Bez přehánění je to jedna z nejlepší rukojetí, se kterou jsem se v praxi setkal, a že už jsem držel v rukou desítky, možná stovky různých nožů.
Na konci rukojeti je nepřehlédnutelné mosazné uzavření parohoviny, které v sobě nese ocelový váleček s otvorem na připevnění bezpečnostní šňůry, která se při silových úkonech vždycky hodí.
V celkovém souhrnu je to vynikající nůž většího formátu, který je výrobně přímo mistrovsky dotažený do nejmenších detailů a je doslova radost s ním pracovat. Do lesa je to výborný parťák.
Pouzdro, které umocňuje krásu nože
I pouzdro nože je zpracované na jedničku, vyrobené z poctivé masivní hověziny, má jednoduché, ale evidentně odolné prošívání a líbí se mi na něm i řešení závěsu pro opasek s výškou 4 cm.
Nůž v pouzdře pěkně sedí, snadno se do něj vkládá a navíc je fixovaný na rukojeti koženým páskem, který se upíná pomocí čepu. Rozepínání je tiché i snadné. Pouzdro má krásnou vizualitu z pohledu textury i barevnosti a úžasně koresponduje s jakousi hrubší vizualitou nože samotného.
Do pouzdra nemám strach nůž zasouvat rychle, protože má kvalitní ergonomii vstupního otvoru, ale vytahování nože z pouzdra už tak snadné není, protože po rozepnutí bezpečnostního pásku musíte dát pásek nejprve pomocí prstů na stranu.
Nejen nůž, ale i pouzdra si nožíř vyrábí sám.
Nožíř, který propadl damaškovému šílenství
A kdo je vlastně nožíř Petr Doležal ala Hugo? Pojďme si tohoto šikovného řemeslníka představit, ať víte, kdo za výrobou nože vlastně stojí. Je to chlap z Vysočiny z malé obce nedaleko Třebíče, původním povoláním strojní technolog, takže k samotné výrobě nožů neměl z titulu své profese až tak daleko.
Se svým zájmem o fyzickou práci s kovem začal již v roce 1998, kdy, jak sám říká, začal pokukovat po kovárně strejdy svého kamaráda. Tam se mu natolik zalíbilo, že se s velkým zájmem začal kovařinu učit a od té doby pracuje u výhně. Nevrhnul se však od začátku do výroby nožů. Mezi jeho první výrobky patřily svícny, věšáky apod. První nůž vyrobil až v roce 2005 a byl to nůž z damaškové oceli. A právě damašek je dodnes jeho srdeční záležitost. Se začátky damaškového šílenství, jak tomu Petr s úsměvem říká, našemu nožíři pomohli známí nožíři Dohnalovi. Právě ti mu dali tu pravou školu, na kterou Petr Doležal nejen rád vzpomíná, ale za kterou pánům Dohnalům také rád vyjadřuje svoji vděčnost.
Doména, která vychází z kuchařské záliby
Pokud byste si mysleli, že jeho doménou jsou právě lovecké nože, pak jste na velkém omylu. Petr Doležal rád vaří a patrně právě proto nejraději a také nejčastěji vyrábí kuchyňské nože, které nejsou o nic méně fascinující než lovecký nůž, který si představujeme.
Mimochodem zeptal jsem se pana Doležala, jaká je jeho výzva do budoucna, pokud se jedná o kovářské výrobky. Vtipně mi odpověděl, že damašková lopata…
Kromě damašku ale s oblibou používá i nerezové ocele a na rukojetích jeho nožů najdeme dřevo, paroží, kosti, mamutovinu a jiné fosilie, ale také s ryze praktické syntetické materiály jako je třeba oblíbená G10ka.
Většina jeho výrobku už mám předem dané majitele, kterým Petr vyrábí nože podle jejich přání a potřeb. Na základě požadavků vzniknou dva, tři návrhy a po schválení zákazníkem se jde na výrobu. Výroba jednoho nože netrvá pár hodin, ale podle typu může zabrat nožíři i několik dní. Tím spíše, pokud se jedná o nůž zavírací, kdy si nožíř vyrábí sám i ty nejmenší jeho komponenty. Petr si vyrábí sám i pouzdra nejen z kůže, ale také třeba z kydexu.
Nože po celém světě, ale damašková jehla, ta dala zabrat
Nože Petra Doležala bychom dnes našli nejen ve sbírkách a u pasů českých fanoušků nožířských výrobků, ale také v zásadě po celém světě. Jediný stát, kam se prý nedaří prorazit, je Čína. Nicméně v Hongkongu a na Tchaj-wanu už bychom pár jeho nožů našli.
Zeptal jsem se také, jaké nejnáročnější výrobky kdy stvořil. A dozvěděl jsem se, že to byly samozřejmě nejen nejrůznější zavírací nože, ale také třeba damašková škrabka na brambory nebo damaškové nůžky. A nejvíce prý dala zabrat damašková jehla.
Zajímavé je, že rád pořizuje videozáznamy z výroby konkrétních nožů, které si pak mohou zákazníci ke svému noži přikoupit. A dokonce si můžete pod jeho taktovkou nůž sami vyrobit, a i z tohoto zážitku můžete mít video jako vzpomínku.
Každopádně děkuji Petru Doležalovi za úžasný nůž, který mi vyrobil. Rozhodně mi bude dělat v lese velkou radost. A tomuto velmi šikovnému nožíři přeji, ať má co nejvíce zákazníků, kteří budou s jeho výrobky tak na výsost spokojení jako já.
Jiří LOUTHAN