Tu první představují fortelné zbraně a nože vyráběné s alespoň malým podílem ruční práce. Nu a tu druhou tvoří vábničky. Jsou našimi téměř každodenními společníky. Jejich praktické použití navíc rovněž vyžaduje zapojení umu, osobní invence a tvůrčího přístupu. Nelze je tudíž ovládat strojovými postupy a jednoduchými obslužnými mechanismy.
Nepopírám, že i v kategorii vábniček nalezneme řadu vysoce kvalitních, sériově vyráběných produktů, vznikajících při využití moderních obráběcích zařízení a materiálů. Jmenovat bychom mohli některé známé značky – francouzský HélenBaud nebo švédský Nordic. Jsou funkční, řadu z nich vlastním a úspěšně používám. Nic moje oko a duši ovšem nepotěší tak, jako vábnička citlivě vykroužená z kousku dřeva, kosti a obzvláště materiálu, který je pro naši myslivost naprosto typický – z parohoviny. Moc mi proto na trhu chybí například slovenská značka Devana, kterou naštěstí do jisté míry zastoupil rakouský Demmel.
S radostí jsem si proto přečetl příspěvek v červencové Myslivosti, že se pro letošní srnčí říji nabízí zcela nový produkt pocházející z rukou odborníka nejpovolanějšího, kterým není nikdo jiný než doc. Vlastimil Hart. A protože nadšení je u mě vždy doprovázeno vnitřním voláním po akci, leží již nová vábnička doma na stole.
Měl jsem navíc to štěstí, že mi bylo dopřáno „dosáhnout“ na ještě „horkou“ novinku, o níž ve zvýše zmíněném příspěvku nepadlo ani slovo - s obvyklou nedočkavostí jsem vybalil parohovou srnčí vábničku, kterou si dovolím nazvat komerčním sloganem „tři v jednom“. Pomocí ní totiž dokážeme vyloudit nejen imitaci hlasů srny a srnčete, ale hlas srny je zde navíc ještě rozdělen na variantu mladého a staršího kusu.
Na tom by nebylo nic až tak neobvyklého, protože podobnou modulaci umožňuje celá řada dalších výrobků. Pro mne je zde ale zcela zásadní řešení – se svým chabým hudebním sluchem nedokážu hlas takříkajíc „za provozu“ operativně a věrně upravovat, potřebuji tudíž pevné nastavení jednotlivých tónů.
Změna hlasů srnčí zvěře je u nové „Hartonky“ řešena naprosto geniálně a jednoduše. Tři hlasy dosáhneme pomocí tři různých otvorů v srnčím parůžku. Ve skutečnosti se tedy jedná o tři různé vábničky (jazýčky) zasazené do jednoho kusu parohoviny. A aby snad nedošlo během použití k mýlce, jsou jednotlivé otvory mechanicky označeny na těle parůžku. U hlasu srnčete je do povrchu vyvrtána jedna značka v podobě mělkého důlku, u mladé srny jsou důlky dva a pro nejhlubší hlas byly zvoleny důlky tři. Je to opět naprosto jednoduché a logické.
Někdo si možná řekne, k čemu jsou nám vlastně dobré tři vábničky v jedné. Je to prosté. Ne vždy je srnec ochoten reagovat na jeden konkrétní hlas. Zkušení vábiči rádi řeknou, že změna vábničky není v případě chabé odezvy zvěře nikdy na škodu. Navíc je dobře známo, že do říje nastupují srny obvykle podle věku, ty nejmladší dříve a odhadnout, která fáze říje právě v honitbě probíhá, nemusí být až tak úplně snadné. A právě k tomu se hodí podobně univerzální produkt.
Hlas srnčete je pak zajímavý v případě, že chceme odlákat srnu stojící u srnce. Takový srnec na vábení reaguje velmi neochotně, resp. vůbec. Odlákáme-li mu ale partnerku, která se obává o svého pískajícího potomka, přijde ochotně za ní do naší blízkosti i srnec.
Řešením je pro znalce samozřejmě nákup specializované sady obsahujíc tři vábničky (v nabídce ji měla například značka Turvab), případně vábnička laditelná (nepoužitelná bohužel pro každého). Anebo máme další možnost – „Hartonku tři v jednom“...
Krása vábničky spočívá, jak již bylo řečeno, v použitém materiálu, kterým je v tomto případě klasický srnčí parůžek. Zpracování je již na první pohled precizní a v daném směru nezklame ani pohled podrobný. Bude-li opravdu možné, tak jak bylo ve výše zmíněném příspěvku uvedeno, ozdobit produkt drobnou uměleckou řezbou podle individuální volby majitele, případně upravit vábničku do vámi dodaného parůžku, posune se tato vábnička až na hranu užitného umění. A logicky navíc vzhledem k použití přírodního materiálu, bude každá vábnička specifická a jedinečná svým vzhledem, tak trochu možná i vaším osobním atributem myslivce vábiče.
V době, kdy píšu tyto řádky, je polovina července a srnčí říje tím pádem stojí doslova za dveřmi. Jsem přesvědčen, že si nový produkt najde ještě před letošní srnčí říjí cestu do nejedné myslivecké kapsy a za dva měsíce si budeme schopni předat první zkušenosti z praktického použití tohoto nádherného kousku práce. O funkčnosti přitom předem vůbec nepochybuji, ale určitě i redakce časopisu uvítá články popisující praktické zkušenosti a poznatky z lovu srnčí zvěře vábením. Zárukou by mělo být nejen jméno výrobce, ale také záštita v podobě jednoho z našich nejznámějších vábičů – Pavla Kumžáka, který vábničky distribuuje prostřednictvím webu www.nordikpredator.cz.
Josef DRMOTA