ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Srpen / 2024

Akademická soutěž ve vábení jelenů v Polské Bělověži

Myslivost 8/2024, str. 59  Tomáš Třeský
Přestože se nám letos sešlo poměrně hodně soutěží ve vábení jelenů, a to jak na mezinárodní, tak národní úrovni, dovolte mi alespoň ještě jedno malé ohlédnutí za letos posledním šampionátem, který se odehrál na akademické půdě.
Jednalo se o již tradiční akademickou soutěž ve vábení jelenů, za jejímž zrodem stála Fakulta lesnická a dřevařská ČZU v Praze, konkrétně doc. Ing. Vlastimil Hart, Ph.D., který je zakladatelem akademické soutěže.
Letos poprvé se tato mezi studenty oblíbená soutěž neodehrála společně se soutěží v mysliveckém troubení, ale pouze samostatně. Důvodem snad byly organizační problémy, ale co je podstatné, samotná soutěž nakonec proběhla a poprvé také v zahraničí.
Jednalo se celkově o 16. ročník akademické soutěže, který letos hostili kolegové z Polska, a to dokonce až v polské Bělověži.  Pořadatelem byla tamní Střední lesnicko-technická škola pod vedením ředitele školy Mariusze Tokajuka.
Mezi státy, které přijaly pozvání bylo kromě České republiky také Slovensko a Litva. Domácí Polsko zaznamenalo pochopitelně největší účast.
Soutěžilo se jako již tradičně ve dvou kategoriích. Soutěž začátečníků, tzn. studenti, kteří se předtím nezúčastnili žádné předchozí soutěže ve vábení jelenů, měli za úkol předvést hlas mladého hledajícího jelena, jelena stojícího u laní a výzvu mladšího jelena na staršího. V případě, že by bylo potřeba rozhodnout mezi soutěžícími se stejným počtem bodů, byla vybrána disciplína hlas starého hledajícího jelena.
V kategorii pokročilých byly vybrány disciplíny hlas mladého hledajícího jelena, jelen stojící u laní a třetí zvolenou disciplínou byly dva jeleni táhnoucí na říjiště. Jako rozstřelovou disciplínu si pořadatel vybral hlas jelena po vyhraném souboji, tzv. vítězný ryk. V této kategorii již byli studenti, kteří se v předchozích letech zúčastnili alespoň jedné soutěže ve vábení jelenů.
Zájem o soutěž dokládá i nebývale vysoká účast. Do kategorie začátečníků se přihlásilo celkem 25 soutěžících. Druhou kategorii naplnilo neuvěřitelných 22 soutěžících. Českou republiku reprezentovalo celkem 7 studentů - Daniel Šimánek, Jaroslav Bláha, Lukáš Stříteský, Matěj Moravec, Štěpán Horn a Adam Vaníček z České lesnické akademie Trutnov. Nejmladším soutěžícím v rámci celého šampionátu byl náš začínající jelenář Štěpán Hubert Mikyta.
Porotu tvořila pětice zkušených jelenářů Hubert Nadolny, Marcin Bobola a Marek Waczak z Polska, Miroslav Poliček ze Slovenska a Tomáš Třeský za Českou republiku.
Jedná se sice o akademickou soutěž, ale jsem nesmírně rád, že i na této úrovni, se dokáží naši reprezentanti umístit na dobrých místech. No posuďte sami.
V kategorii začátečníků jsme obsadili 3. místo v podání Štěpána Horna se 77 body, kde byl rozdíl mezi prvním a třetím místem pouze 3 body!
V kategorii pokročilých musím pochválit Daniela Šimánka, který s 80 body obsadil 2. místo. Od toho prvního ho dělily pouze 4 body.
Musím také vyzdvihnout pořadatele, kteří měli připravenou cenu i pro našeho nejmladšího soutěžícího, Štěpána Huberta Mikytu. Když jsem to viděl, myslím si, že při vyhlašování výsledků ukápla slza nejen mamince Štěpána.
Všem účastníkům bych chtěl upřímně pogratulovat za vzornou reprezentaci. Myslím si, že všichni si odvezli cenné zkušenosti, ale především příjemný zážitek z přátelské atmosféry, který tato soutěž každoročně přináší.
Příští rok by se soutěž měla vrátit opět do Kostelce nad Černými lesy. A věřím, že se bude opět na co dívat.
Přeji našim mladým jelenářům pohodové letní prázdniny a zase někdy na prknech jelenářské soutěže se budu těšit na viděnou.
S pozdravem Myslivosti a Lesu Zdar!
Ing. Tomáš TŘESKÝ
předseda Klubu vábičů

Zpracování dat...