ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Duben / 2024

Telefon pro myslivce?

Myslivost 4/2024, str. 92  Josef Drmota
DOOGEE V20Pro – nečekaná odolnost mobilního telefonu Kdybychom nechali čtenářům zvolit, který výrobek významně ovlivnil praktický provoz myslivosti v posledních dvaceti letech, nechyběly by ve výčtu zajisté novinky z oblasti zbraní, střeliva, optiky, zaměřovačů, moderních oděvních materiálů, obuvi, svítilen, případně vábniček a větřidel. Osobně bych mezi ně v každém případě připsal ještě jedno zařízení, které je dnes natolik běžné, že jej s myslivostí ani nespojujeme. Je jím mobilní telefon.
 
Mobil v myslivosti
 
Předchozím prohlášením zajisté překvapím zejména mladší generaci, která telefon v kapse považuje za cosi naprosto samozřejmého, stejně jako peněženku nebo klíče. Ti dříve narození se ale možná nad daným tématem přece jen na chvíli zamyslí. Určitě si přitom uvědomí, co všechno se pro nás nástupem mobilních telekomunikačních technologií ve skutečnosti změnilo. A co je s nimi opravdu jednodušší.
Navzdory předchozímu odstavci musím bez obalu napsat, že určitě nepatřím k lidem, kteří s mobilním telefonem srostli a považují jej za svoji další končetinu. Naopak. Bývá mi přinejmenším smutno, když vidím, jak si část populace bez mobilu nedovede představit ani jeden krok. Jak se pánové během rande místo o oči vyvolené starají o displej. Jak se jídlo nejdříve musí nutně vyfotit a teprve pak ochutnat. Či jak nedokáže moderní matka dovést ratolest do školky, aniž by přitom nezakopla o patník díky zraku upřenému na svítící obdélník držený před obličejem.
První mobil ke mně doputoval relativně pozdě. Ve skutečnosti bylo jeho vlastnictví vyvoláno právě potřebou zajištění chodu honitby a plnění povinností mysliveckého hospodáře. V jistý okamžik to již totiž jinak prostě nešlo. Stejně tak jsem do poslední chvíle tvrdošíjně odmítal „šmrdlat“ prsty po displeji. I tady mne ale rychlý rozvoj aplikací nakonec dohnal.
Dnes musím konstatovat, že mobilní telefon považuji za v podstatě nenahraditelný. Ovšem pouze ve vybraných situacích a tam, kde je jeho nasazení opodstatněné. Včetně tak konzervativního oboru, jakým je myslivost. A při dodržení jistých etických zásad, které by s tím měly být spojovány.
Krácení si času na čekané, nedej bože na stanovišti během společného lovu, hraním her či sledováním filmů nepovažuji za důstojné a odpovídající tradicím české myslivosti. Tato místa jsou svým způsobem posvátná a čas zde strávený by měl být očistou ducha i těla. Bez dalšího komentáře. Etické stránce použití mobilu v myslivosti bych se ale věnovat nechtěl a rád bych se zaměřil na trochu jiný pohled – jeho přínos a užitečnost pro náš obor.
Zamysleme se, prosím opravdu bez emocí a antipatií, nad obrovskou výhodou a nenahraditelnou službou, kterou nám pokrytí signálem a přítomnost drobného pomocníka v kapse poskytuje. Nemám tím na mysli pouhou možnost přátelského poklábosení a sdělení zážitků z lovu. Výhodami míním téměř neomezenou možnost komunikace (nevypadne-li zrovna signál) a spojení s kolegy během několika vteřin. Možnost dohody na místě setkání, sledování pohybu honitbou, organizační pokyny, navigaci v terénu, zahájení a ukončení leče, svoz zvěřiny, přivolání psa k dosledu a mnohé jiné situace.
Jako zcela zásadní pak hodnotím vlastnictví mobilního telefonu z hlediska bezpečnostního. Nejste si jistí, zda není kazatelna obsazená některým kolegou? Nevíte, kde přesně stojí soused za ohybem leče? Potřebujete jištění při dosledu postřeleného divočáka? Nebo se vám, nedej bože, udál úraz a jste odkázáni na pomoc přátel a záchranných složek? Potřebujete nouzově přisvítit? Zdokumentovat fotograficky krizovou situaci? Nahrát si problémový rozhovor? Příkladů by bylo zajisté více a zde všude se mobil, případně speciální aplikace nahrané do tzv. chytrých telefonů, naplno uplatní.

71yKGkcwAOL-_AC_SL1500_.jpg

Zajímavá nabídka
 
Otázkou samozřejmě zůstává, co od mobilu očekáváme z hlediska praktického provozu myslivosti (jen pro ujasnění si dovolím na tomto místě za standardní považovat „chytrý“ telefon s dotykovým displejem, fotoaparátem a mobilními daty, tedy přístupem k internetu). Myslím, že nikdo z klasických myslivců nebude při svojí činnosti hodnotit schopnost konektivity, rychlost procesoru, velikost paměti, kvalitu reproduktorů či časovou odezvu fotoaparátu.
Pro svoji činnosti budeme nicméně v každém případě vyžadovat odpovídající odolnost, která zaručí přežití zařízení i v nepříznivých venkovních podmínkách, ve vlhkosti, mrazu, nečistotě, občas i při méně citlivém zacházení. A samozřejmě všichni chceme, aby nám s nabitou baterií vydržel telefon v chodu déle než jednu krátkou čekanou.
S ohledem na výše uvedené požadavky si dovolím kolegy myslivce upozornit na zajímavé zařízení, které by mohlo zaujmout zejména díky svojí až neuvěřitelné odolnosti. Jedná se o telefon s označení DOOGEE V20Pro, který se coby novinka objevil koncem loňského roku na našem trhu.
Jako další bonusy, kterými uvedený výrobek disponuje, a které stojí z hlediska myslivosti stoprocentně za zmínku, nabízí tento telefon integrovanou termokameru(!) a fotoaparát s klasickým nočním viděním.

doogee-v20-pro-2.jpg
 
Stručné technické specifikace
 
Protože se v žádném případě necítím být kompetentním k hodnocení telefonů jako telekomunikačních zařízení, omezím se v následujícím textu na základní technické specifikace a několik stručných konstatování posbíraných v rámci specializovaných recenzí na internetu, na které si dovolím případné zájemce odkázat. Můj osobní závěr se ze stejného důvodu následně upře výše uvedeným směry podstatnými pro praktický výkon myslivosti.
DOOGEE V20Pro disponuje velkým displejem s 6,43” úhlopříčkou, o rozměrech 1080×2400 pixelů s rozlišením FHD+. Obraz recenze hodnotí jako kvalitní, kontrastní, se sytými barvami. Daní za velký displej i odolnost jsou samozřejmě celkové rozměry 170,5x81,2x14 mm a hmotnost 295 g. Nejedná se tedy o žádného „drobečka“.
Na straně opačné je zařízení na první pohled masívní, houževnaté, s tvrzenými boky, pružnými zády a konektory chráněnými krytkami. Slot pro ukládání karet má výrazné gumové těsnění proti pronikání vody. Displej je chráněn jeho zapuštěním oproti přesazeným okrajům boků a odolným sklem Gorilla Glass 5
Operačním systémem je Android 12, který není v recenzích hodnocen jako úplně moderní, nicméně jako odpovídající a při aktualizacích dostatečně bezpečný. Procesor je osmijádrový 6nm MediaTek Dimensity 700. Operační paměť má 12 GB, úložiště 256 GB. Z mého laického pohledu je odezva aplikací porovnatelná s telefony, na které jsem zvyklý, a úložiště musí být při rozumném hospodaření s prostorem dostatečné pro každého. Kdyby snad někomu prostor chyběl, lze telefon vybavit přídavnou kartou o kapacitě až 2 TB.
Telefon disponuje celkem třemi fotoaparáty umístěnými na zádech. Hlavní má rozlišení 64 Mpx a světelnost f/1,8. Doplňkový fotoaparát má 8 Mpx a je určený k pořizování makrosnímků a portrétů. Třetí s rozlišením 24 Mpx je již zmíněný fotoaparát s nočním viděním, který logicky pořizuje snímky pouze v černobílém provedení. Posledním prvkem je objektiv termokamery. Telefonu nechybí ani přední kamera s rozlišením 16 Mpx. K pořizování snímků se ale ještě vrátíme v dalším textu.
U telefonu jsem chvíli marně hledat klasický „jack“ konektor pro připojení sluchátek, což je možné pouze pomocí USB-C konektoru sloužícímu zároveň k nabíjení zdroje ze sítě. Jiný způsob nabíjení zde není možný.
Na tomto místě se nehodlám vůbec věnovat již zmíněné konektivitě, rozložení oken na displeji, ovládání či aplikacím. Poznamenám snad jen tolik, že ovládání a přechod na tento typ telefonu pro mne nebyl (a to opravdu nejsem žádný fanda, pouhý uživatel) velkým problémem. Pouze jsem nakonec úsměvně hodnotil marné tápání prstu po symbolu otisku zobrazeného na displeji. Jedná se o pouhý designový doplněk a skutečná čtečka je umístěna standardně na bočním tlačítku zapínání telefonu.
 
Pořizujeme snímky
 
Pořízení fotografií je dnes pro většinu myslivců alfou a omegou doplňkového využití mobilního telefonu. Po každém lovu a na každém výřadu zvěře vidíme hned několik kolegů, kteří si chtějí daný, pro mnohé výjimečný zážitek trvale uchovat. K tomu jim dobře poslouží již zmíněný hlavní fotoaparát. Dokážeme s ním získat kvalitní snímky zejména za dobrého osvětlení. Za šera již trochu chybí stabilizace obrazu a fotografie mohou být lehce rozmazány s většími šumy. Nevadí mi to, protože můj názor je jasný, telefon je primárně určený k telefonování a potřebuji-li opravdu kvalitní snímky, potřebuji kvalitní fotoaparát. Při vší úctě k neskutečné kvalitě některých dnešních mobilů.
Zde prosím jen poslední malá odbočka. Chceme fotografie z myslivecké akce, budiž. I zde bychom ale měli vždy dbát na základy myslivecké etiky a zdravého rozumu. Dodržme veškerá pravidla výřadu jako je zákaz překračování zvěře či sedání na ni. Nenarušujme svým chováním práci organizátorů, nehledejme místo pro lepší záběr apod. Stejně tak během samotného ceremoniálu mějme na paměti, že naše místo je v řadě střelců s kloboukem (ne mobilem) v ruce a mimo můžeme jít pouze v případě, že nás pořadatelé požádali o dokumentaci.
Druhou situací, kdy využijeme perfektní výbavu DOOGEE V20Pro je noc. Zde se již bavíme především o ryze praktických souvislostech. Není daleko doba, kdy budeme nuceni vkládat do systému evidence myslivosti snímky zvěře a plomb pořízené na místě lovu. Mnohý z praktiků lovících v noci si lehce ťukne na čelo. Ponechám nyní stranou použití blesku, nasvícení scény a jiné možnosti, které mohou být pro neškoleného myslivce tak trochu z říše science fiction.
Uvedený mobil totiž nabízí jednoduché řešení– pořízení snímku pomocí nočního fotoaparátu. Přestože se jedná o černobílé snímky, jsou překvapivě kvalitní na to, že vznikají i za úplné tmy. Aparát má pouze jednu podmínku. Ve snímané scéně musí být ostrá hrana nebo výrazný drobný předmět, na který se objektiv dokáže zaostřit.
Vzhledem k nočnímu fotoaparátu jsem si vyzkoušel ještě jeden pokus. Díky velkému displeji je bez problémů možné použít aktivaci tohoto aparátu také pro hrubou orientaci za tmy a do nějakých deseti metrů si můžeme okolí bez problémů prohlédnout, případně se s mobilem v ruce bezpečně pohybovat. Zde prosím pouze o jedinou shovívavost ve smyslu případného nápadu pozorovat zvěř. Displej nám totiž výrazně osvětluje obličej a prozradí tak naši přítomnost.
Možná ještě zajímavější než noční fotoaparát je přítomnost termokamery, která funguje díky aplikaci InfiRay. Je to určitě výjimečný doplněk, nicméně musíme při jeho hodnocení použít zdravou dávku očekávání a nemůžeme jej porovnávat s klasickou pozorovací termokamerou. Na to samozřejmě nemá telefon hardwarové parametry. Plnohodnotně funguje opět do nějakých deseti metrů (dosah je samozřejmě násobně větší). V tomto okolí nám ukáže rozložení teplot perfektně. Nemá chybu ve sledování úniků tepla z budov, potrubí, otopných těles apod. Stejně můžeme předpokládat například detekci zvěře během dosledů apod.
Jakmile se ale posuneme do větší vzdálenosti, klesá logicky čitelnost scény. Pokusil jsem se vyzkoušet zařízení v několika případech, po nichž mohu shrnout následující poznatky. Na třicet až čtyřicet metrů uvidíme dobře zvěř velikosti daňka, aniž bychom byli schopni určit o jaký druh se přesně jedná. Srnec je na stejnou vzdálenost detekovatelný jako nenápadný bod. Je tedy otázkou, zda tuto funkci dokážeme využít v praktické myslivosti. Pouze spekulativně hádám, že například pro jednoduchou detekci příchodu větší zvěře na blízké vnadiště by to šlo. Jen upozorňuji, podobně jako v případě nočního aparátu, na odraz displeje na obličeji.
U samotné aplikace InfiRay nalezneme několik problémů. Přestože nabízí velmi pestrou škálu barevných schémat zobrazení, není nejrychlejší a občas se zasekne. Není také lokalizována do češtiny. Průměrnému uživateli to ale nevadí, protože základní ovládání je naprosto intuitivní.
Jako největší problém shledávám coby řadový uživatel všech popisovaných fotoaparátů právě překlady do češtiny. Zde nechali vývojáři plně vyřádit automatický překladač. Některé výrazy jsou proto naprosto nelogické. Tomu, kdo neví, co od fotoaparátů očekávat, nedávají absolutně smysl a nedokáže se jimi bez pomoci v žádném případě prokousat. Příkladem budiž výraz „fotografická krása typu závěrky“ označující funkci pořízení portrétů. Výrobce by měl v daném směru zapracovat, případně prodejce nutně musí opatřit výrobek českým vysvětlujícím letáčkem.
Vzhledem k voděodolnosti je specialitou mobilu i možnost fotografování pod vodou. Přestože to asi pro myslivce nebude běžně využívaná funkce, je mezi námi i mnoho rybářů. A ti zajisté naleznou pro danou věc pochopení. Na tomto místě snad jen drobné vysvětlení k přiloženým demonstračním snímkům. Přestože jsem se těšil, jak testy odolnosti a podvodní snímky pořídím v bazénu, došlo k dnes poměrně atypické situaci – bazén mi v době testů zamrzl. Musel jsem se proto spokojit s umyvadlem, vázou a pomocnou dekorací. Toliko vysvětlení k přiložené fotodokumentaci.
 
Odolnost
 
Po problematice fotoaparátů se dostávám konečně k tomu, co bude všechny zajímat jako primární a co je opravdovou pomyslnou třešničkou na dortu. Jedná se o odolnost celého zařízení. Když jsem si přečetl specifikace a skutečnost, že výrobce garantuje odolnost na úrovni IP68 (naprostá odolnost vůči pronikání prachu, ponoření do vody do hloubky 3 metrů, pády na jakýkoliv povrch z výšky 1,8 metru) a dokonce IP69 (mytí horkou tlakovou vodou), nedalo mi to, abych nezavolal prodejci a neujistil se, zda je to myšleno vážně a zda není potřeba další ochranný kryt nebo sklo.
Dostalo se mi ujištění, že nikoliv a nadto následující prohlášení, které si dovolím v rámci svojí paměti parafrázovat: „Telefon klidně hoďte do bazénu. Přejeli jsem ho i autem. Sice jen na blátivé cestě, do které se zabořil, ale vydržel…“
Protože opravdu nerad ničím zbytečně nové věci, dovolil jsem si učinit několik pokusů lehce přizpůsobených myslivecké praxi, v níž přejetí autem považuji za opravdu nepravděpodobné. K několika pádům ze stolu, z kapsy a ruky na různý povrch, včetně dlažby, se nebudu vyjadřovat, protože u mne jsou zcela běžné i u jiných předmětů. Telefon se po nich opravdu tvářil „jakoby nic“. Žádné viditelné šrámy či rozklady na menší činitele. Pro fotodokumentaci jsem jej nakonec zatížil vlastní váhou na jedné noze. Upadnutí a zašlápnutí se stát koneckonců může. Na ztvrdlém sněhu při teplotách pod mínus pět stupňů to s displejem položeným dolů i nahoru zvládl opakovaně.
Vzhledem ke klimatickým podmínkám ledna, kdy jsem se s telefonem sžíval, jsem musel ustoupit od testů s vodou ve volné přírodě. Telefon zvládl bez problémů i opakované ponory a focení ve váze, v umyvadle, stejně jako omývání nečistot horkou vodou. To jsou podle mého dostatečné argumenty pro důkaz odolnosti potřebné na úrovni myslivce, rybáře, trempa či vodáka.
Na posledním místě se zmíním o výdrži zdroje. Podle odborných testů i podle mých zkušeností vydrží baterie bez problémů dva dny plného zatížení a opravdu intenzívního užívání. Při běžné rozumné frekvenci se o ni nemusíme starat zhruba čtyři dny.
V první fázi jsem telefon zapnul, uložil na poličku a jen několikrát jsem si pohrál s fotoaparáty a termokamerou. Pak přišla prodleva, kdy jsem na něj neměl čas. Po čtrnácti dnech mi na displeji stále svítila zbývající kapacita 25 %. Dobití klasickou nabíječkou ze sítě 230 V a USC-C kabelem přitom trvá zhruba 1,5 hodiny.
 
Závěrem
 
Z pohledu případného odborníka na mobilní telefony jsem možná neměl tu čest s naprostou špičkou v oboru. Tato skutečnost se v žádném případě neopírá o moje znalosti, ale o recenze, které jsem si poctivě nastudoval. Z pohledu průměrného mysliveckého uživatele jsem se nicméně setkal s věcí, nad níž mi v některých ohledech „zůstával chvílemi rozum stát“. Zejména když jsem na internetu zapátral po cenách. Není to sice úplně levná záležitost, nicméně zjištěné skutečnosti byly dalším milým překvapením.
Jako v podstatě „nefanda“ mobilních telefonů a novinek v dané oblasti musím uznat, že jsem dostal do rukou poprvé zařízení, které mne opravdu zaujalo, a o kterém bych zcela vážně uvažoval v případě potřeby oživit svůj „mobilní strojový park“ pro potřeby užití v myslivosti, tedy v terénu. Zejména v okamžiku, kdy budeme případně postaveni před dříve zmíněnou nutnost zajištění podkladů pro chystaný systém elektronické evidence úlovků.
Josef DRMOTA

Zpracování dat...