ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Březen / 2024

Základy výcviku štěněte:

Myslivost 3/2024, str. 50  Lucie Kolouchová
Přivolání a povel sedni
 
V jednom z minulých čísel jsme se věnovali tomu, jak si vybrat štěně. Teď už ho možná máte doma, možná si ho každým dnem přinesete  – a přemýšlíte, jak s ním začít cvičit. Se psem přichází i odpovědnost. Psi potřebují jasná pravidla, důslednou ruku a především pro ně srozumitelný přístup. Často jsou to však právě majitelé, kteří kazí trénink nedůsledností a nekoncepčností. Otázka je, zda z neznalosti, nebo z lenosti, to je otázka na tělo pro každého z nás.
Nikoho by asi nenapadlo posílat batole do školy. Začíná se školkou. Stejné je to i se psy. Začínáte s jednoduchými povely, které se štěně rychle naučí a baví ho. Naprostým základem pro štěně jakéhokoliv plemene je reakce na vlastní jméno a přivolání, u loveckého psa pak přivolání s předsednutím, tedy také povel sedni. Tím začneme i my. Výcvik základní poslušnosti štěněte v raném věku vám výrazně usnadní jeho výcvik k lovu.
Je to běžný pohled: majitel psa opakovaně pořvává ke mně, vztek v hlase se stupňuje – a pes pobíhá kolem, čmuchá si v trávě nebo otravuje kolemjdoucí. Proč? Protože nemá spolehlivé přivolání. Nejde o úplně jednoduchý cvik, ale jeho stoprocentní provedení nám nejen ulehčí soužití, ale v mnoha případech zachrání našemu psu život. Proto s ním začneme hned, jak si štěně přivezeme domů.

kolouchova-2.jpg
 
Učení na jméno
 
Než začnete trénovat povel „ke mně“, musíte psa naučit několik dalších věcí. Prvním z nich je jeho jméno, které by mělo znamenat „věnuj mi pozornost“. Chcete svého psa naučit, že když uslyší své jméno, má se na vás podívat a čekat, co bude dál. Jak na jméno spolehlivě psa naučit? Začněte se psem buď na vodítku, nebo v malé tiché místnosti. Nechcete, aby vás nic rozptylovalo. Počkejte, až se váš pes bude dívat na něco jiného než na vás. Poté co nejveselejším tónem vyslovte jméno svého psa. Jakmile se pes otočí a podívá se na vás, pochvalte ho (krátkým pochvalným slovem, něco jako „jo“, „ano“, „supr“, ne „tááák byl teď nejšikovnější pejsek na světě“, to už by nevěděl, zač pochvala je) a nabídněte mu pamlsek. Když se váš pes nadšeně otočí pokaždé, když uslyší své jméno, můžete začít přidávat rozptýlení, jako jsou ostatní lidé v místnosti nebo hračky na zemi. Za chvíli bude váš pes čekat, až ho zavoláte, protože bude vědět, že to může potenciálně vést k získání odměny. A soustředění psa je prvním krokem ke spolehlivému přivolání.

Kolouchova-1.jpg
 
Chytání za obojek
 
Druhá věc, kterou se hodí psa coby štěně naučit, je chytání za obojek. Většina psů se snaží utéct, když se je pokusíte chytit za obojek. V případě nouze však budete muset psa chytit. Toto cvičení je užitečné také v případě, že potřebujete psovi připnout vodítko nebo ho odvést do auta nebo třeba sprchy po procházce. Stejně jako při tréninku reakce na jméno jednoduše naučíte svého psa, že chycení za obojek je šance získat pochvalu a něco dobrého. Postup nácviku je následující: nalákejte psa k sobě oblíbeným pamlskem. Když se přiblíží, nechte ho pamlsek olíznout nebo okusovat, ale zatím mu ho nedávejte. Pak pomalu a jemně uchopte psa za obojek a pusťte pamlsek, aby si ho pes mohl dožrat. Při dalších opakováních zrychlujte a zpevňujte držení obojku. Až si váš pes zvykne na rychlé a pevné uchopení obojku, počkejte s pamlskem až poté, co chytnete obojek. Chycení za obojek trénujte na mnoha různých místech, ale pamlsek psovi nabídněte vždy až poté, co ho chytíte. Jakmile váš pes pochopí, že chycení za obojek je dobrá věc, neměli byste mít problém ho chytit a nebude se vám stávat, že pes přiběhne k vám, ale uskočí, když po něm sáhnete, abyste si ho připnuli na vodítko.
 
Jak trénovat přivolání
 
Předchozím tréninkem jste si pěkně připravili půdu k nácviku spolehlivého přivolání. Klíčem k úspěchu je být pro psa tím nejzajímavějším široko daleko. Pokud je s vámi zábava, štěně jistě rádo přijde, když ho zavoláte. Pokud však působíte naštvaně, drsně nebo prostě jen nezábavně, proč by to vašeho psa mělo zajímat? Začněte tedy výcvik v klidném prostředí se psem na vodítku. Je snazší být zábavný, když je kolem nuda.
Musíte také používat odměny, které má váš pes rád – pro některého psa je to pamlsek, pro jiného pomazlení nebo pohrání si s hračkou. Jak začneme? Když je pes od vás vzdálen jen metr dva, řekněte jeho jméno, pak „ke mně“ a zaujměte jeho pozornost – poskakujte, běžte od psa, mávejte rukama – fantazii se meze nekladou. Jakmile štěně přiběhne, chvalte jako blázen a zároveň nabídněte oblíbenou odměnu. Když pes přijde pokaždé, když ho zavoláte, přidejte na vzdálenosti – stále ještě na delším vodítku. Dalším krokem je postup bez vodítka – ale v klidném prostředí. Pokud chcete psa povzbudit, otočte se a utíkejte od něj – nic není pro štěně zábavnější než honička. Výcvik opakujte v různých místnostech domu nebo na klidném dvorku či zahradě.
 
Přidáváme povel sedni
 
V tuto chvíli, kdy pes nadšeně přibíhá na povel, přidáme předsednutí, tedy dotáhneme povel ke mně a zároveň naučíme pozici v sedě před pánem. Vždy začínejte nácvik na vodítku. Nyní upoutejte pozornost štěněte na pamlsek ve vaší ruce. Umístěte jídlo nad hlavu psa a dejte povel „sedni“. Tím štěně přimějete zaklonit hlavu a automaticky si sedne. Když je ve správné pozici, pochvalte ho a odměňte. Časem si slovo spojí s pozicí. Opakování je matkou moudrosti. Pozornost štěněte je krátká. Proto má větší smysl několik krátkých tréninků než se snažit cvičit půl hodiny jednou denně. Pokud trénink zahájíte, měli byste ho v ideálním případě vždy ukončit s pozitivním výsledkem.
Neustále zvyšujte úroveň obtížnosti – prodlužujte čas, kdy pes sedí, než ho pochválíte a odměníte. Zkoušejte přidávat po vteřinách, pokud je to pro vašeho žáka těžké, uberte na čase. Pokud už pes ví, že má sedět, dokud ho nepochválíte, zkoušejte od něj kousek odcházet, prodlužujte zase postupně vzdálenost. Povel „zůstaň“ je zbytečný. Sedni znamená sedni a pes nesmí povel sám zrušit. Později by měl pes na povel sednout a zůstat sedět tak dlouho, jak vůdce vyžaduje. A to i v případě, že se vzdálí ze zorného pole psa.
Psi v tréninku i životě potřebují jasná pravidla. Správné chování musí být odměněno okamžitě (do tří sekund). Zvláště důležitou roli zde hraje tón hlasu. Chválit se má klidně, ne příliš vzrušeně, přátelským hlasem. Pokud se pes postaví, vezměte vodítko a jasným povelem ho vraťte do výchozí pozice. Za tuto opravu nepřijde žádný pamlsek. Pokud pes poté zůstane sedět, klidně ho pochvalte, odměňte a potvrďte tak správné chování. Největší chybou při nácviku povelu „sedni“ je přivolání psa ze sedu. Tím u štěněte vytvoříte očekávání. Pes by nikdy neměl být chválen z dálky. Měl by zůstat sedět, zatímco vy se vzdalujete. Pokud to udělá správně, přistupte k němu znovu, pochvalte ho a odměňte, až budete stát přímo před ním. Pes by neměl opouštět polohu vsedě.
 
Přivolání a předsednutí
 
Pes už k vám na povel ke mně radostně přibíhá, je tedy načase povel doladit a přidat předsednutí. Tedy – pes přibíhá na „ke mně“, dostane povel „sedni“, usedá a čeká – vy pochválíte a odměníte. Jakmile úspěšně přidáte „sedni“, odměňujte nějakou dobu i za chycení za obojek, protože po přivolání budete mnohdy psa potřebovat přivázat.  Časem už nebude nutné dávat povely dva – tedy „ke mně“ a „sedni“. Pes se naučí usedat poté, co přiběhne, sám, „ke mně“ pro něj už bude znamenat – jdi k pánovi a sedni si, vyplatí se ti to.
 
Upevnění přivolání
 
Ujistěte se, že kdykoli k vám pes přijde na zavolání, vyplatí se mu to – dostane spoustu pochval, pohlazení a hry a také pamlsek nebo hračku. Není čas na to, abyste byli lakomí. Váš pes by si měl myslet, že přijít na zavolání je neuvěřitelná zábava. Pokud má váš pes v klidném prostředí nadšené přivolání, je ten správný čas mu to trošku zkomplikovat. Začněte s drobnostmi, jako je jiný domácí pes v místnosti, další osoba poblíž nebo na zemi poházené hračky. Pak postupně přejděte na větší rozptýlení. Poté přesuňte výcvik ven. Nenechávejte zatím psa při tréninku na volno, začněte na šestimetrovém vodítku a opakujte výše uvedené kroky. Pak přejděte na delší a delší vodítko a pomalu psovi při tréninku dopřávejte stále větší vzdálenost. Šňůra neslouží k tomu, abyste na ní psa vodili, ale abyste mu zabránili v útěku, pokud nebude spolupracovat. 
Pokud vás ale pes ignoruje, je čas vyřešit problém dalším výcvikem. Důvody, proč váš pes nepřijde na zavolání, mohou být různé. Vraťte se při tréninku o několik kroků zpět a ujistěte se, že nežádáte příliš mnoho příliš brzy. Časem bude mít váš pes spolehlivé přivolání kdekoli a kdykoli. Ale pozor, ani ten nejlépe vychovaný pes nebude stoprocentně dokonalý. Proto svého psa pouštějte z vodítka pouze v bezpečném prostředí. V dalším díle si proto řekneme, jak na slušnou chůzi na vodítku.
 
Lucie KOLOUCHOVÁ
 

Zpracování dat...