ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Prosinec / 2023

Mistrovství Evropy mysliveckých trubačů v německém Suhlu 2023

Myslivost 12/2023, str. 108  Petr Šeplavý
Po dvou odložených mistrovství z důvodů pandemie se podařilo uspořádat 3. Mistrovství Evropy mysliveckých trubačů v Německu, ve městě Suhl. Díky podpoře Německého mysliveckého svazu a spolupráci s Durynským mysliveckým svazem se uskutečnilo setkání trubačů, na které se bude ještě dlouho vzpomínat. Konalo se v hotelu Rinberg, který byl schopen poskytnout ubytování, sál a potřebné zázemí pro pořadatele i účastníky. Místo bylo vybráno velice šťastně a napomohlo k přátelské až rodinné atmosféře setkání a soutěže, ve které naši trubači výrazně uspěli.
 
Vzhůru do Suhlu
Organizační tým kanceláře ME trubačů z Prahy jel do místa soutěže již ve čtvrtek ráno. Tvořili jej pánové Petr Vacek, Petr Duda a Petr Šeplavý a dva skvělí mladí spolupracovníci Michaela Pekárková a Radovan Kostlivý. Organizační tým měl na starost koordinaci s týmem pořadatele, přípravu poroty, průběh a hodnocení soutěže včetně všech ceremoniálů a také nácvik společných skladeb na doprovodný program.
Na pořadateli pak ležela tíha organizačního zajištění prostor, příprava cen, průvodu, moderování, registrace účastníků a mnoho dalších drobností, které přispěly k celkovému zdaru soutěže.
V pátek ráno se vydal autobus s trubači Velkého Es souboru ČMMJ a Povltavskými trubači od sídla ČMMJ do Suhlu. Minul Drážďany a Erfurt a pak se již vnořil do komplexu Durynského lesa, v jehož části se nachází město Suhl, známé historickou výrobou zbraní, která zde trvá dodnes. Jihočeští trubači se vydali po vlastní ose.
Mimořádně teplé letní počasí předchozích dnů vystřídalo ochlazení. Při příjezdu k hotelu Ringberg, který ční na 745 m vysokém kopci nad městem, přivítal účastníky chladný vítr a teplota okolo 8 stupňů.
Páteční den byl věnován nácviku společných skladeb na podvečerní koncert. K večeru se vítr trochu uklidnil, a tak se koncert uskutečnil na terase hotelu. V paprscích zapadajícího slunce, které měnilo barvu oblohy od nachové přes oranžovožlutou až zlatavou do karmínově červené zněly tóny loveckých rohů velebně. Působilo to až mystickým dojmem.
Díky ochlazení se v přilehlých lesích rozproudila jelení říje. A tak bylo možné v tichu mezi skladbami zaslechnout silné troubení jelena. Jako by se s trubači přetahoval o své hájemství. To vše umocnilo zážitek ze společného hraní a odstartovalo úžasnou atmosféru celého víkendu.
 
Průvod a zahájení soutěže
Druhý den se vstávalo časně ráno. Jak se již stalo tradicí, i v Suhlu jsme začínali průvodem účastníků historickou částí města. Na třech místech jsme se krátce zastavili a trubači z jednotlivých států zahráli. Pozornosti neunikla krásná kašna s bronzovou sochou bohyně Diany s divočáky.
Na poslední zastávce před radnicí nás přivítal starosta města Jan Turczynski a zde společně zahrálo 255 trubačů skladbu Německé halali. Průvod jsme zakončili společným focením na schodech před domem Dějin a odjeli zpět na hotel.
V půl desáté otevřela zahajovací ceremoniál v sále Herberta Rotha skladba Petra Vacka Uvítání v mezinárodní premiéře, kterou hráli všichni trubači. Slova se postupně ujali Steffen Liebig, čestný předseda Durynského mysliveckého svazu, čestný předseda DJV Dr. Volker Böhming, předseda Durynského mysliveckého svazu Ludwig Gunstheimer a starosta města Jan Turczynski. Samotnou soutěž prohlásil za zahájenou supervizor poroty Petr Vacek. Soutěží provázel s velkým přehledem předseda durynských mysliveckých trubačů Thomas Franke.  
Na ME se kvalifikovalo z národních soutěží 20 souborů ze šesti států. Kromě domácího Německa reprezentovaly svou zemi soubory z Polska, Slovenska, Česka, Slovinska a Maďarska.
Celkem 255 trubačů soutěžilo ve dvou kategoriích. V ladění B 12 souborů a v ladění Es 8 souborů. Již první soubory naznačily, že se do Suhlu kvalifikovaly velice dobré soubory a soutěž bude vyrovnaná, kdy o vítězi rozhodnou i drobnosti. Do polední přestávky soutěžily soubory v B ladění. Po obědě přišla řada na soubory v ladění Es.
 
Přátelské setkání rady ME mysliveckých trubačů
Na společném obědě se setkali zástupci mysliveckých organizací a klubů trubačů z pěti zemí, které tvoří Radu ME mysliveckých trubačů. Byla to příležitost k neformální diskusi o budoucnosti.
Úvodem všechny přítomné přivítal a vzájemně představil Petr Šeplavý, sekretář kanceláře ME. Za Českou republiku byli jednání přítomni člen MR ČMMJ Jiří Chmel, předseda DR ČMMJ Alexander Sedláček, předsedkyně Klubu trubačů Hana Sedláčková a za porotu Petr Vacek a Karel Šimek. Polsko zastupoval Maciej Strawa a porotce Marcin Nowak. Za Slovensko se zúčastnili předseda KT SR Jakub Badrna, místopředsedkyně KT SR Lucie Bľšáková, člen Rady KT SR Edmund Hatiar a za porotu Bohuslav Smutný. Hostitelskou zemi reprezentovali čestný předseda DJV Volker Böhming, předseda Durynského mysliveckého svazu (TJV) Ludwig Gunstheimer, čestný předseda TJV Steffen Liebig, místopředseda TJV Maik Deckert, jednatel TJV Frank Herrmann, porotce a zároveň předseda německých trubačů Jürgen Keller a předseda durynských trubačů Thomas Franke. Za Maďarsko se zúčastnil Norbert Zakó. Slovinsko zatím svého zástupce v radě ME mysliveckých trubačů nemá, ale je připraveno přistoupit k deklaraci.
Po představení účastníků předali Alexander Sedláček a Jiří Chmel medaile k 100. výročí založení ČMMJ Volkeru Böhmingovi a Ludwigu Gunstheimerovi s poděkováním za spolupráci nejen při organizaci ME trubačů v Suhlu, ale také za dlouhodobou podporu tohoto projektu.
V rámci diskuse bylo dohodnuto, že se sejde pracovní skupina složená ze zástupců jednotlivých států, která připraví podklady pro způsob financování ME v budoucnu, upřesnění způsobu posuzování hry a interpretace skladeb a rozdělení působnosti kanceláře ME v Praze a organizátora. Setkání by se mělo uskutečnit v Polsku, které je příští hostitelskou zemí.
 
Finále rozhodlo o úspěchu našich souborů
V obou kategoriích postoupily do finálového kola tři nejlepší soubory z kvalifikace. Ty se od 16.00 utkaly o titul mistra Evropy. Finálovou účast si předvedenou hrou zajistili Povltavští trubači a Jihočeští trubači v B ladění a Jihočeští trubači i v Es ladění. Finalisty v B ladění doplnil soubor Vadászkamara Kürtegyüttes z Maďarska, který obhájil svoje prvenství z Levoče z roku 2018 a stal se Mistrem Evropy i v roce 2023.
Do finále v Es ladění postoupily ještě dva soubory z Německa. Oberpfälzer Parforcehornbläser a Alsdorf-Hachenburg. Tady se sluší poznamenat, že finálová účast utekla našemu Velkému Es souboru ČMMJ o pouhých 6 bodů, což lze považovat za velký úspěch. Ve finále pak soubor Jihočeští trubači s náskokem 20 bodů zvítězil a stal se Mistrem Evropy.
 
Sláva vítězům, čest poraženým
Slavnostního předání cen se ujali pořadatelé a organizátoři soutěže. Vítězům gratulovala i radní za kulturu města Suhl.  Diplomy a pamětní medaile si přišly vyzvednout nejprve soubory, které se do finále nedostaly. Všichni, kteří se soutěže zúčastnili si zasloužili poděkování za velmi dobré výkony. Dá se říci, že nebylo poražených, jen někteří byli v drobnostech lepší.
Po předání cen pozval předseda polských mysliveckých trubačů Maciej Strawa trubače do Polska, kde se v roce 2025 uskuteční 4. ročník ME mysliveckých trubačů.
Na závěr předávání cen vystoupil Jiří Chmel s krátkým pozdravem jménem ČMMJ a pozval všechny účastníky na ochutnávku českých specialit, které doplnily raut na společenském večeru. Trubači si pochutnávali na koláčcích a pečivu z Měchenické pekárny, klobáskách, tlačence, uzeném a škvarcích od rodinné firmy Roudnických Maso, oheň, čoud. To vše a další báječné speciality hojně zapíjeli vítězové i poražení Svatohubertským pivem od Jana Krpálka z firmy Hubertova, s.r.o. Podařilo se tak oslavit jak setkání trubačů, tak naše jubileum a to navíc podpořené mimořádným úspěchem českých trubačů.
Při zpáteční cestě navštívili trubači Muzeum zbraní v Suhlu. Vstupenky obdrželi zdarma od města, jako poděkování za jejich účast na ME.
Naši myslivci mohou být hrdí na úspěchy a kvalitu českých souborů mysliveckých trubačů. Jsou slyšet a vidět na mnoha mysliveckých akcích po celé republice a jsou ozdobou každé akce. Jsou také mostem mezi myslivci a laickou veřejností. Za to vše jim patří veliké poděkování.
Petr ŠEPLAVÝ
sekretariát ČMMJ
 
1-patecni-vecerni-koncert-na-terase-hotelu-Rinberg-1.jpg
Páteční večerní koncert na terase hotelu Rinberg
 
Gratulace-k-vitezstvi-od-zastupkyne-mesta-Suhl-1.jpg
Josef Jirsa za Povltavské trubače a Robert Tauer za Jihočeské trubače přebírají poháry pro vícemistry Evropy
 
Vitez-v-Es-ladeni-a-vicemistr-v-ladeni-B-Jihocesti-trubaci-1.jpg 
Vítěz v Es ladění a vícemistr v ladění B Jihočeští trubači
 
clen-myslivecke-rady-Ing-Jiri-Chmel-a-predseda-dozorci-komise-predavaji-pametni-medaili-emeritnimu-predsedovi-DJV-a-predsedovi-LJV-Thuringen-1.jpg
Jiří Chmel, člen MR ČMMJ a Alexandr Sedláček, předseda DR ČMMJ předávají pamětní medaile emeritnímu předsedovi DJV a předsedovi LJV Thüringen
 
 

Zpracování dat...