ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Listopad / 2023

Trojice pro každou loveckou situaci

Myslivost 11/2023, str. 74  Martin Brožek
Puškohledy Night Pearl Manul Optický průmysl se rychle vyvíjí a solidní dobře vybavenou optiku dnes pořídíte za „pár korun“. Cena se každoročně stlačuje i díky vzájemné konkurenci nových značek, které se předhánějí v nabídce příslovečného „něčeho navíc“.
Takovou nabídkou jsou i puškohledy Manul české značky Night Pearl, která jimi v roce 2023 doplnila svoje portfolio nočních digitálních a termovizních zařízení. Aktuálně má k dispozici tři modely v celém rozsahu zvětšení veškerých loveckých situací.

MANUL-M6-4-5-27X56I_NP001-1.jpg
 
Co znamená název Manul? Manul je kočkovitá šelma velikosti kočky domácí, která má jako jediná z celé čeledi kulaté zornice. Manul loví v otevřených pláních a přirozeně tak vyniká skvělým zrakem. Můžete se na něj jít podívat třeba do brněnské nebo jihlavské zoo. Na to, zda se české firmě podařilo vytvořit optiku, se kterou budete ostrozrací stejně jako manul, si posvítíme v tomto článku.

P1015707-1.jpg
 
Šestinásobný zoom ve třech variantách
 
Manul byl v Evropě poprvé představen na veletrhu IWA 2023 ve třech variantách – naháňkový LPVO puškohled 1-6x24i, lovecký univerzál 2,5-15x50i a puškohled pro střelbu na dlouhé vzdálenosti 4,5-27x56i.
Všechny tři modely jsou vsazeny do tubusu s průměrem 30 mm a všechny mají červený osvit záměrného bodu s vypínáním na mezikrocích.
V základním balení u každého puškohledu najdete kovové odklápěcí krytky čoček šroubované do tubusu. Pokud se rozhodnete pořídit všechny tři varianty, pokryjete 100 % situací denního lovu v průběhu celého roku. Manuly vás mohou oslovit výkonem, výbavou a také nadstandardní desetiletou zárukou.

P1015713-1.jpg
 
Naháňkový Manul 1-6x24i
 
Low power variable optics (LPVO, tedy „naháňkové“ puškohledy) se staly v oblasti lovu a střelby velmi oblíbenými pro jedinečnou kombinaci jasnosti, univerzálnosti a adaptability. Přístroje začínají na nízkém zvětšení, ve specifických případech i na nižším než 1x. V závislosti na základním čísle zoomu se zvětšení dále násobí.
V případě Manulu začínáme na 1x a díky šestinásobnému zoomu je nejvyšší zvětšení 6x.
Nespornou výhodou LPVO je právě krajní poloha 1x, díky níž můžete puškohled používat jako kolimátor s oběma očima otevřenýma, přičemž otočením na vyšší zvětšení v okamžiku dohlédnete mnohem dál.
V praxi se tyto puškohledy používají při střelbě na krátké vzdálenosti, v husté vegetaci, střelbě „pod nohy”, při potřebě rychlého zalícení a především na naháňkách. LPVO si nastavíte na zvětšení 1x a zapnete červený bod. V případě pohybující se zvěře zalícíte zbraň, necháte obě oči otevřené a míříte „na tečku” jako přes kolimátor. Když LPVO vezmete na individuální lov, využijete polohy zvětšení až 6x pro přesnější míření. S šestinásobným zvětšením není problém dosáhnout přes hranici 100 metrů.
Naháňkový Manul je z trojice puškohledů nejkratší a nejlehčí. Na délku měří jen 258 mm a váží 533 g. Tyto rozměry jej dovolí osadit i na menší zbraňové systémy, jednušky či kulobroky, aniž by se sestava stala příliš masivní.
Opticky je na tom Manul 1-6x24i velmi dobře - široké zorné pole, slušný světelný výkon, věrné barvy. Obvyklý efekt rybího oka u nízkého zvětšení, typický pro LPVO, je zanedbatelný. Oceníte také široký průměr výstupní pupily, což pomůže k pohodlnému míření bez černých srpků na okrajích obrazu.
Model nemá korekci paralaxy, což je s ohledem na určení logické. Obě věžičky jsou pod krytkami, výškové a stranové nastavení probíhá v ¼ MOA / klik.
K naháňkovému Manulu mám jen jednu poznámku - kříž 4NP (inspirovaný G4) s tečkou ve středu, je podle mého názoru příliš jemný. Nemůžu říct, že se jedná o chybu, spíš je to otázka osobní preference. Kříž je sice stoprocentně využitelný pro rychlé míření, středový osvětlený bod je dobře vidět i proti kontrastnímu pozadí, ale já přece jen preferuji v LPVO „tučnou“ osnovu i přes nevýhody u vyššího zvětšení.

P1015729-1.jpg
 
Univerzální Manul 2,5-15x50i
 
Pokud hledáte univerzální rozlišení za dostupnou cenu, mrkněte na Manul 2,5-15x50i. Opět šestinásobný zoom, v nejmenší krajní poloze uložený do zvětšení 2,5x. Při tomto zvětšení a kombinaci se zorným polem 7,7° není problém nalézt a zamířit na zvěř doslova na pár metrů.
Základní zvětšení 2,5x bych doporučil i střelcům na naháňkách. Není sice tak pohodlné jako zvětšení 1x u LPVO, ale pokud nechcete puškohledy přehazovat, tak si s modelem 2,5-15x50i vystačíte po celý rok. V druhé úvrati, při zvětšení 15x, nebudete mít problém obeznávat zvěř na vzdálenost až někam na 130 až 150 metrů.
Manul 2,5-15x50i je stejně jako LPVO model vybaven křížem 4NP se středovým podsvíceným bodem. Kříž je v druhé fokální rovině, při úpravě zvětšení se tedy nemění jeho velikost. Kříž pro tento rozsah je podle mě zvolen optimálně, není příliš tučný, aby zakrýval pozorovanou scénu, a současně ani příliš jemný, abyste jej přestali vidět v šeru.
Optika je na tom kvalitou také dobře, barvy jsou věrné, světelná propustnost odpovídá cenové kategorii, obraz ke krajům ani nešedne, ani se nerozostřuje. Oproti LPVO je tento Manul vybavený korekcí paralaxy s možností nastavení od 10 metrů. To je velmi příjemné pro doostření obrazu na variabilní vzdálenosti, ale také například při užití se zasádkami.
 
Manul 4,5-27x56i pro střelbu na delší vzdálenosti
 
Nebudu zacházet do specifik lovu na dlouhé vzdálenosti, to je téma na mnoho článků a vždy se najdou etická pro a proti. S Manulem 4,5-27x56i dosáhnete díky krajnímu zvětšení 27x na stovky metrů daleko a je už na vás, zda jste takového lovu schopni, zda máte na něj odpovídající vybavení, dostatečné znalosti a ověřené schopnosti (a také dostatečně jasnou hranici vlastní zodpovědnosti a sebekritičnosti).
V závislosti na světelných podmínkách a schopnostech vidím s tímto modelem možnost lovu až na 300 až 400 metrů. Nemusíte však chtít lovit ani tak daleko, velké zvětšení hlavně pomůže každému střelci s přesným obeznáním zvěře a umístěním zásahu i v běžných loveckých vzdálenostech. Když si totiž obraz přiblížíte na vysoké zvětšení, okamžitě vidíte, jak velkou kontrolu máte nad svojí puškou a nutí vás to k lepšímu vypracování rány. Moji známí byli při vyzkoušení vyššího zvětšení překvapeni, jak moc puškou při míření pohybují. Můžete si to vyzkoušet sami tzv. „na sucho”, bez střelby – zkuste zamířit třeba na terč velikosti slepičího vejce umístěného ve vzdálenosti 100 metrů s malým a velkým zvětšením. Pokud lovíte i na vzdálenosti řekněme od 50 metrů dál, nebude vás v průběhu roku omezovat ani nejnižší zvětšení 4,5x.
Manul 4,5-27x56i je jako jediný v trojici vybaven taktickými věžičkami pro výškovou a stranovou korekci, které jsou uzamykatelné stlačením. Krok je 0,1 MRAD.
Záměrnou osnovu tvoří zjednodušený taktický kříž umístěný v druhé fokální rovině. Zjednodušený taktický kříž je podle mého názoru optimálně navržený pro lov. Nezakrývá scénu a je dobře vidět i v šeru.
„Nejdelší” Manul z trojice je zcela pochopitelně nejvíc háklivý na světlo, protože propustnost se při vyšším přiblížení snižuje. Pozorování i za šera napomůže vstupní pupila 56 mm. Z hlediska kvality obrazu nemám zásadní komentáře. Je nutné si uvědomit, že se koukáme do segmentu dostupné optiky v řádu 15 až 30 tisíc Kč, kam výkon všech tří Manulů zapadá a dělá zdatnou konkurenci i zavedeným značkám.

P1015710-1.jpg
 
Design a funkce
 
Night Pearl Manul M6 jsou skutečně líbivé puškohledy. Oblý design, elegantní proužek v přední části tubusu, vlastní krytky, které puškohled nehyzdí, zakulacené ovládací prvky. Za sebe říkám dobrá práce, opravdu povedený vzhled. Naštěstí design neustoupil funkčnosti a pod „obalem” je tělo, ovládání a optická soustava ověřená praxí.
ZÁHOŘÍ TRADE, s.r.o. vyrábí Manuly ve spolupráci se společností, která se stará o produkci i dalším světovým značkám. Ovšem nejedná se o obvyklý „branding“ katalogového OEM produktu, nýbrž vzhled i některé funkce jsou výsledkem R&D procesu a návrhu pracovníků ZÁHOŘÍ TRADE s.r.o. a českého grafického studia Koncern (práce pro Becherovka, Marlboro, Cybex a další).
 
Z hlediska nastavení jsou puškohledy jednoduché a intuitivní. Nástřel, byť na silnější 8,5x55 Blaser, proběhl bez překvapení, naměřená korekce a převod do kliků odpovídala skutečnosti. Na osvětlení osnovy není co nastavovat, stačí vložit baterky a otočit ovládací věžičkou. Intenzita se zvyšuje podle jednotlivých kroků. Příjemná je vypínací poloha mezi jednotlivými kroky osvětlení, takže se ihned po zapnutí dostanete na oblíbenou úroveň bez nutnosti přetočit celou věžičku. U modelů 2,5-15 a 4,5-27 je možnost nastavení paralaxy, které osobně považuji za poněkud krátké – krok je moc rychlý. Z krajní do krajní polohy stačí přetočit méně než tři čtvrtě otáčky.
 
Závěrečné zamyšlení
 
Porovnání řady Manul M6 s ostatními značkami přináší několik postřehů. Čistota skla a barevné podání jsou porovnatelné s většinou konkurentů v tomto cenovém segmentu, stejně tak výkon za šera. Optika je čistá, perspektiva nezlomená, scéna zaostřená až k okrajům.
Pro potřeby denní optiky Manul M6 směle konkuruje i zavedeným značkám a stojí méně. Systém uzamykatelných taktických věžiček modelu 4,5-27x56i je vítaným doplňkem, který dovolí naplno využít schopností našich kulových ráží.
Řada puškohledů Night Pearl Manul M6 je chvályhodným pokusem nabídnout rovnováhu mezi cenovou dostupností a funkčností. Manuly M6 přináší dobře vybavenou a vysoce konkurenceschopnou optiku, která míří na cenový segment 15 až 30 tisíc Kč a nabízí alternativu zavedeným značkám.
Pro sebe vidím rovnováhu při užití modelů Manul 1-6x24i a 4,5-27x56i. V průběhu roku jsem schopný pokrýt mé obvyklé lovecké vzdálenosti do asi 300 metrů, s obdobím naháněk přehodím na model LPVO, který mi dovolí efektivně mířit od pár metrů.
Využití univerzálu Manul 2,5-15x50i jistě osloví myslivce, kteří chtějí mít pouze jeden puškohled na celý rok.
Manuly jsou líbivé, solidně vybavené už z krabice, ovládací prvky chodí plynule, mechanika nedře. Poměr ceny, výbavy a desetileté záruky je hodnotou postaven vysoko a myslím, že si tato zařízení rychle najdou místo na trhu.
 
Puškohledy Manul zapůjčila firma ZÁHOŘÍ TRADE s.r.o., mateřská společnost značky Night Pearl. Pozn. záruka 10 let je platná na základě registrace koupeného produktu, jinak platí záruka 5 let.
 
Ing. Martin BROŽEK
Autor projektu JduLovit.cz
Pro další obsah mě vyhledejte na sociálních sítích
Vyzkoušejte aplikaci JduLovit.cz

Zpracování dat...