ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Novinka OWLNV N7

Myslivost 9/2022, str. 74  Martin Brožek
Digitální noční zasádka s dvěma přísvity
 
Nedávno jsem se na Facebooku nachomýtl k diskusi, kde tazatel prosil o doporučení zasádky nočního vidění. Popsal svá očekávání, uvedl několik předvybraných zařízení známých značek a žádal o posouzení, které je pro jeho potřeby nejvhodnější.
Jeho otázka byla zodpovězena několika prodejci, kteří využívají facebookové myslivecké skupiny jako své podpůrné prodejní kanály a místo reakce na jeho dotaz se mu dostalo poučení o tom, že zasádky jsou přežitek a má si koupit termo za 70 000 Kč.
Pokud ale, stejně jako tazatel, chcete ke své lovecké kulovnici nějaké zařízení na noc a buď nemáte možnost zaplatit podobnou částku nebo je pro vás prostě lov v noci okrajová záležitost a nedává vám smysl do něj investovat desetitisíce, představím vám dnes novinku: digitální zasádku OWLNV N7.

OIP-1.jpg
 
OWLNV je jedna z nejmladších značek, které v segmentu digitálních nočních vidění založených na CMOS snímači v Čechách působí. Na trhu si posledních několik měsíců udržuje dobrou pozici OWLNV L3. Toto digitální noční vidění jsem ve variantě s dálkoměrem recenzoval v květnové Myslivosti a můj celkový dojem byl kladný – za málo peněz hodně muziky.
Model N7, tedy novinka, o které nyní čtete, právě přichází do prodeje a za stanovenou cenu 9900 Kč má rozhodně co nabídnout. Jako jediná zasádka na našem trhu totiž poskytuje oba používané přísvity 850 i 940 nm.

Pohled-zpredu-2-prisvity-laserova-dioda-a-kryt-baterie-18650-1.jpg

V zasádce OWLNV (OWL = sova, NV = night vision = noční vidění) N7 naleznete senzor 1920*1080 FHD CMOS se snímací frekvencí 30 snímků za vteřinu. Obraz je promítán na displeji s rozlišením 1024x768. Vstupní rozlišení a dobře čitelný displej dovoluje scénu až 3,5x digitálně zvětšit. Uvedená snímkovací frekvence je stejná jako pro normu televizního vysílání, takže se nemusíte obávat trhaných pohybů či rozmazané zvěře. N7 umí fotit i natáčet videa včetně zvuku ve FullHD.

Zasadka-OWLNV-N7-prodlouzi-puskohled-na-strane-oka-1.jpg
 
Dva přísvity nočního vidění
 
V N7 máte k dispozici dva obrazové režimy – denní barevný a noční černobílý. Otevírá se vám tedy prostor pro využití zasádky nejen pro potřeby samotného lovu, ale i přes den v barevném režimu třeba pro záznam pozorování a jeho následné vyhodnocení. Při aktivaci nočního režimu přístroj současně povolí zapnutí přísvitu nočního vidění a zde se uživateli rázem nabízí několik možností.
S OWLNV N7 totiž můžete využívat noční režim bez přísvitu, s přísvitem 850 nm samostatně, 940 nm samostatně, anebo s oběma přísvity aktivovanými současně.
Volba přísvitu a jeho intenzity ve třech úrovních je dostupná nejen přes menu, ale je namapovaná přímo na tlačítko na těle zasádky. Stiskem měníte intenzitu, dvojklikem přepínáte mezi režimy 850, 940 a 850+940 a dlouhým stiskem přeskočíte do denního režimu a zpět.
 
Jak je to s viditelností přísvitů
 
O viditelnosti přísvitů různých vlnových délek bylo napsáno mnoho. Obecně panuje názor, že přísvit s vlnovou délkou 850 nm plaší zvěř a naopak 940 nm nikoliv. Moje osobní zkušenost je ta, že zvěř na 850 nm skutečně za určitých okolností reaguje. Zda je to ale kvůli vlnové délce a teoretické možnosti, že zvěř vidí stíny a odlesky nebo kvůli tomu, že dioda přísvitu 850 nm prostě víc svítí a je pro zvěř snadněji detekovatelná, na to neumím odpovědět. Určitě je to námět na nějaké dlouhodobé pozorování a následné potvrzení, třeba výzkumem ve spolupráci s některou z mysliveckých fakult našich vysokých škol.
V každém případě má ale přísvit 850 nm proti 940 nm obrovskou výhodu v tom, že je výrazně výkonnější. 850 nm svítí lépe a rozhodně jej oceníte při pozorování na delší vzdálenosti. Za sebe nemohu proti přísvitu 850 nm, při použití na vzdálenost přes 100 m, říct nic špatného. Na kratší vzdálenosti obvykle ani takový výkon není potřeba a stačí i 940 nm. V OWLNV N7 najdete tyto přísvity oba a můžete je volně podle potřeby zapínat a vypínat.
Před oběma přísvity je čočka, přísvity se dají „zaostřit“ do intenzivního paprsku pro osvit vzdálenosti až 350 metrů. Úplné zaostření až do krajní polohy bohužel v případě mého testovacího kousku nebylo možné, protože přísvity nebyly se snímačem dokonale v ose a úhel přísvitu nebylo možné upravit.

Na-ovladaci-tlacitka-jsou-namapovane-nejdulezitejsi-funkce-macbook-air-mk2-1.jpg
 
Jak používat zasádku digitálního nočního vidění
 
Použití je velmi snadné. Buď používáte zasádku v ruce jako pozorovací monokulár nebo ji připojíte na stranu oka k puškohledu, přičemž střílíte přes kříž puškohledu.
Zasádku jsem na svůj puškohled připojil během ani ne tří minut. Rozměr připojovacího adaptéru mi přesně padl na rozměr puškohledu, pouze jsem povrch ochránil elektrikářskou páskou. Na různé rozměry puškohledů jsou k dispozici redukční vložky.
Na mé sestavě nedošlo se zasádkou ke změně nástřelu, ale je třeba mít na paměti požadavek na co nejlepší souosé uložení a případnou korekci zásahů. To ale obnáší nechat adaptér na puškohledu trvale, což mně osobně nevyhovuje a více bych uvítal nějakou formu rychloupínacího adaptéru či kleštiny.
 
Výkon ve dne, v noci
 
Výrobce uvádí, že při maximálním výkonu přísvitu budete schopni v noci pozorovat až na vzdálenost 350 metrů. Osobně jsem se na tuto vzdálenost nedostal. Stejně jako u termovizí by bylo lepší si definovat vzdálenost detekce a vzdálenost identifikace.
Ano, zaznamenáte na 200 metrů zvěř velikosti lišky, ale zda to je liška, kočka nebo zajíc nevíte, protože je to příliš daleko. Detaily nejsou na takové úrovni, abyste mohli zodpovědně určit druh a pohlaví zvěře. Pokud ale máte reálná očekávání a zařízení si „nakoukáte“, budete schopni bez problémů identifikovat zvěř, která je i víc než 100 m daleko.
Expozice OWLNV N7 je na vysoké úrovni a nemusíte mít obavy, že by vás oslepilo stéblo trávy nebo větvička někde na cestě mezi vámi a pozorovanou zvěří.
 
Tělo, zpracování, ovládání
 
OWLNV N7 je vyrobeno z hliníku, ostření obrazu a přísvitů z plastu, očnice a tlačítka jsou gumová. Výrobce uvádí ochranu IP66, tedy ponoření do vody a rázovou odolnost až 6000 J, tj. pro všechny běžné lovecké ráže.
Celkové zpracování je na vysoké úrovni. Díly dobře lícují, zařízení nevrže, tlačítka mají příjemný stisk se sotva slyšitelným cvaknutím. Na ovládání si rychle zvyknete – nejdůležitější funkce jsou namapované přímo na tlačítka.
V systémovém menu si nastavíte další vlastnosti, včetně nastavení času, úrovně expozice, nahrávání anebo výchozího režimu po zapnutí. Zde mám jednu výhradu, protože místo pevného nastavení, jak se má zařízení zapnout (např. noční režim s 1. stupněm přísvitu) bych osobně více ocenil zapamatování si posledního používaného nastavení.
Zasádka je napájená jedním akumulátorem 18650, který lze měnit za náhradní. Nabíjení je možné i v těle zařízení, nicméně trvá déle než v externí nabíječce. V závislosti na zapnutých přísvitech zvládne jedna plně nabitá baterie provoz po asi 6 hodin.
 
Závěr
 
Pokud chcete digitální noční vidění, které splní běžné lovecké úlohy, zvažte k nákupu OWLNV N7. Zasádka má dva přísvity (850 nm a 940 nm) a schopnost detekce zvěře na vzdálenost do 200 metrů, identifikace bude možná kolem 100 metrů. Zaváděcí cena byla nastavena na 9900 Kč a za tuto zajímavou cenu lze uvažovat o tom, zda použít OWLNV N7 jen jako zasádku nebo i jako doplňkový pozorovací monokulár.
 
Hodnocení:
+ Skvělý poměr cena / výkon
+ Standardní baterie 18650
+ Dva přísvity 850 nm a 940 nm
+ Dobrý obraz
+ Naběhne za 3 vteřiny od zmáčknutí tlačítka
- Nepohodlná práce s upínacím adapterem
- Nepamatuje si režim, v jakém byl vypnutý a vždy najede do výchozího
 
qr.jpgIng. Martin BROŽEK
Autor projektu JduLovit.cz
Najdete nás na YouTube a sociálních sítích

Zpracování dat...