ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Prosinec / 2022

Pozorovací dalekohled FOMEI Foreman 8x56 XED

Myslivost 12/2022, str. 72  Petr Valchář
Začátkem roku se za mnou zastavil kolega z firmy FOMEI a dovezl mi ukázat pozorovací dalekohled Foreman 8x56 a požádal mne, zda bych dalekohled nechtěl vyzkoušet při provozování myslivost. Využil jsem tedy příležitosti a celou loveckou sezónu používal dalekohled v myslivecké každodenní praxi a nyní se chci podělit se čtenáři Myslivosti o moje poznatky.
První pocit po vybalení byla robustnost. K porovnání jsem použil léta osvědčený dalekohled FOMEI Foreman 10x52. Hmotnost osmičkového Foremanu je 1160 g, desítka Foreman má jen 924 g. Tělo dalekohledu je plněno suchým dusíkem, což zabraňuje vnitřnímu orosení při náhlé změně teploty a také zajišťuje voděodolnost. Osmička má větší zorné pole, v 1000 m je to 114 m, desítka jen 93 m. Minimální ostřící vzdálenost je shodná, tedy 2,5 m. Relativní světelnost je rozdílná, osmička má hodnotu 49 a desítka má 27. Dioptrická korekce je široká +/- 4 dpt, která bude vyhovovat většině uživatelů. Použité sklo je typu BaK4, úprava čoček je HTC, ETC a DEC, EB Glass.

04_FOMEI-FOREMAN-XLD-8x56-1.jpg

ED (Extra-low Dispersion) znamená, že skla jsou s velmi malou barevnou aberací - rozptylem světla. Při průchodu světla libovolným materiálem dochází k jeho lomu pod úhlem, který je úměrný vlastnostem optického materiálu (indexu lomu). Vzhledem k tomu, že index lomu materiálu se mění pro různé vlnové délky dopadajícího záření, dochází při průchodu světla materiálem k jeho rozkladu na barevné spektrum. Základní obraz je tak rozložen na sadu barevných obrazů, které mají různou velikost a polohu zaostření. Není tedy ideálně možné zaostřit obraz bez barevného "duhového" lemování, které má pak zásadní vliv na světelnost a hranovou ostrost objektivu. FOMEI využívá při konstrukci objektivů materiály s extrémně malou disperzí - ED sklo. Díky tomu se daří minimalizovat barevnou vadu a dosáhnout prakticky ideálního zobrazení světelnosti a hranové ostrosti obrazu. Tyto vlastnosti využívají dalekohledy FOMEI FOREMAN PRO XED.

05_FOMEI-FOREMAN-XLD-8x56-1.jpg

Dále jsou to antireflexní vrstvy HTC a DEC. Dalekohledy FOREMAN jsou vyráběny za použití materiálů nejvyšších kvalitativních parametrů. Všechny čočky objektivů i okulárů dalekohledu jsou opatřeny speciálními antireflexními vrstvami HTC (High Transmission Coating). Hranoly dalekohledu jsou ošetřeny vrstvami DEC (Di-Electrical Coating). Kombinace antireflexních vrstev HTC / DEC zajišťuje maximální propustnost celé optické soustavy. Dalekohledy vynikají vysokou hranovou ostrostí obrazu a maximální celkovou propustností světla. Vzhledem ke své vynikající světelné propustnosti využívají „zbytkového světla", jsou tedy vhodné i pro noční pozorování zvěře, krajiny a oblohy apod. Tam, kde lidské oko vidí již pouze černý stín, jsou při pozorování dalekohledem FOMEI Foreman ještě patrné i malé detaily.
Prvky ostření jsou téměř shodné se staršími modely pozorovacích dalekohledů značky FOMEI. Ergonomie ovládání a nastavení pozorovacího dalekohledu je precizní. Není problém seřizovat si dalekohled podle potřeby i v rukavicích v zimním období. Znovu se vrátím k velikosti. S čím jsem se chvíli sbližoval byla velikost očnic, které mají průměr 45 mm. Starší typ modelu Foreman má jen 40 mm. Na těch +5 mm jsem si musel trochu zvyknout.

03_FOMEI-FOREMAN-XLD-8x56-1.jpg

Součástí dalekohledu je jednodílný kryt očnic, který je uchycený na jedné straně popruhu. Krytky objektivu se mi neosvědčily, tak jsem je nepoužíval.
Prvním testem byla osvědčená oční tabulka s čísly o různých velikostech umístěna ve 100 m vzdálenosti. Za soumraku jsem oběma dalekohledy pozoroval, jak s ubývajícím světlem mizí jednotlivé řádky až do úplné tmy. Jaký byl rozdíl mezi těmito dalekohledy? Když to vyjádřím v čase, tak s desítkou bylo vidět o několik minut déle příslušný řádek než s osmičkou. Z mého pohledu nepatrný časový rozdíl bych spíše přičetl rozdílnému zvětšení než schopnosti dalekohledu pozorovat za zhoršujících se světelných podmínek.
Díky tomu, že je tímto dalekohledem vidět i v noci, jsem mohl ulovit lončáka, kterého jsem za bezměsíčné noci obeznal na myslivecké políčku. V dnešní době, kdy je trend termovizí, lze i s tímto dalekohledem rovněž sledovat v noci pohyb zvěře. Že je to zastaralý způsob? Ano, ale není potřeba nic zapínat a řešit kapacitu baterie.
Ve dne má tento dalekohled excelentní obraz v celé ploše, která je dána kvalitou povrchových úprav čoček.
Díky dalekohledu jsem za dne ulovil také lišku, kterou jsem obeznal na kilometrovou vzdálenost. V létě v obilí jsem také bez problémů pozoroval tlupu divočáků, kteří byli ve vzdálenosti 1,4 km.
Když to vše shrnu, jak technické parametry, tak zkušenosti z lovu s dalekohledem Foreman 8x56, musím říct, že se jedná o kvalitní pozorovací dalekohled, který nalezne uplatnění ve dne i za zhoršených světelných podmínek. Ale je to dalekohled, jak se říká „pro chlapa“, cítíte, že ho máte na krku. Ideální na čekanou, při šoulačkách je už poznat, že ho nesete. Co bych doporučil, hned vyšroubovat krycí plastový šroub závitu stativu, neboť při nastavování rozteče okulárů dochází k povolování plastového šroubu a k jeho ztrátě.
Příjemné pozorování a hodně loveckých zážitků s novým pozorovacím dalekohledem FOMEI Foreman 8x56 přeje.
Petr VALCHÁŘ

Zpracování dat...