Časopis Myslivost

Výroční testování zbraní, střeliva a tlumičů s Mattem Emmonsem

Myslivost 8/2021, str. 48  Martin BROŽEK
Společnost KOZAP Uherský Brod, zbraně a střelivo spol. s r.o. se svými partnery tradičně organizuje test špičkového střeleckého vybavení. Pro letošní rok jsme se zaměřili na zbraně Blaser R8 Professional Success, Mauser M18 s puškohledy Zeiss Conquest V6 2,5-15 a tlumiče Hausken, Blaser a Mauser. Stříleli jsme střelivem společností RWS, Norma a GECO, vše v ráži 308W.
Cílem testu bylo uživatelské ověření vlastností zbraní a střeliva se zaměřením na posouzení komfortu střelce, ergonomie, chování zbraně při výstřelu, spouštění a měření dosažených soustřelů. V případě tlumičů jsme ověřovali vnímání útlumu hluku výstřelu a celkový podíl tlumiče na komfortu střelce při střelbě.

P6243474.JPG
 
Blaser R8 Professional Success, 308w. Blaser přináší modulární systém stavby svých zbraní. Výměnné hlavně komorované v oblíbených rážích, přímotažný závěrový systém, pojistka s napnutím bicí pružiny, prémiové spouště. Varianta Professional Success popisuje tvar a materiál pažby, konkrétně polymer částečně potažený pryží s pistolovou rukojetí.
Mauser M18 ve variantách Feldjagd a Waldjagd. Těžko si představit jiné synonymum pro kulovnici než Mauser. Otočně uzamykaný závěr definoval chápání dlouhé opakovací zbraně. M18 je novinka představená na IWA 2018 jako cenově výhodná pracovní kulovnice pro širokou mysliveckou veřejnost. Varianty Feldjagd a Waldjagd se od sebe liší především délkou hlavně. Pro práci „do lesa“ je určený kratší Waldjagd a pro polní honitby s předpokladem střelby na delší vzdálenost zase Feldjagd.
Tlumiče jsme na test vzali od společností Hausken, Mauser a Blaser. Všechny tlumiče byly ve variantě „Over“, tedy s první komorou přes hlaveň zbraně. Střelivo GECO, RWS a NORMA bylo klasické nadzvukové.
 
Test proběhl v Plzni Lobzy na Mattově domovské střelnici. Střelecká vzdálenost byla shodná pro všechny zbraně – 100 metrů. Dále v Mattových komentářích jsou uvedeny hodnoty přesnosti v MOA, což je zkratka pro úhlovou minutu (minutes of angle). 1 MOA dělá 2,7 cm ve 100 metrech.
 
Nyní již k Mattovým komentářům:

Matt-s-kulovnici.jpgKULOVNICE
 
Mauser M18 obecně: Celkově mě pušky M18 překvapily a nazval bych je kvalitní „pracovní puška“. Přesnost obou edicí (Feldjagd a Waldjagd) byla mnohem lepší, než by člověk v této kategorii čekal - méně než 1 MOA. Spoušťový mechanismus je na můj vkus tužší a bod spouštění není „na vlas“, ale stále je vysoko nad standardem (ale odpor spouště lze oproti továrnímu nastavení výrazně snížit). Pro potřeby „pracovní flinty“ se mi líbí i plastová pažba, která je pevná, nekroutí se a na první pohled působí odolně. Plastovou pažbu vnímám jako dobrou volbu a nebál bych se s ní ani nástrah náročného terénu.
Na Mauser M18 mě zaujal především závěr, který je opět vysoce nad standardem cenové relace. Precizní uložení a překvapivě hladký chod. Integrovaná Picatinny lišta dodává puškám Mauser M18 univerzálnost - sám nepoužívám jiné montážní interface, weaver mi dává volnost využití různých příslušenství na jedné zbrani.
 
Mauser M18 Feldjagd: Touto puškou se podařil soustřel pod půl MOA, což mě upřímně překvapilo. Feldjagd má delší a těžší hlaveň oproti Waldjagd. Těžiště zbraně s delší hlavní je stále optimální, nemáte pocit, že by zbraň přepadávala vpřed. Osobně mi delší hlavně nevadí, jsem zvyklý střílet s puškami s hlavní dlouhou 60 cm a více - střelci to dává výhodu při delších vzdálenostech. Na modelu Feldjagd se mi líbila také možnost nastavení lícnice, což přináší variabilitu modelu při použití různých optických příslušenství s rozdílnými výškami.
 
Mauser M18 Waldjagd: Opět vynikající volba za překvapivou cenu. Waldjagd z rodiny Mauser M18 přináší kratší hlaveň, což oceníte především v porostech anebo při použití tlumiče. Opět celková váha a umístění těžiště dělá z pušky dobrou volbu - zbraň není těžká, ani nepůsobí jako hračka a v testované ráži 308w byl zpětný ráz naprosto podle očekávání. Přesnost se pohybovala okolo 1MOA, což je pro tuto délku hlavně očekávatelné.
Celkově mám z obou modelů Mauser M18 dobrý pocit - změna nastavení spoušťového mechanismu by jej ještě o kus posunula výš.
 
Blaser R8 professional: Tuto pušku jsem testoval opakovaně a ani nyní názor nemůžu změnit. Jedná se o univerzální, velmi přesnou pušku. Nyní jsme testovali polymerovou pažbu s pistolovou rukojetí, jejíž ergonomie udává standard celému odvětví a považuji ji za maximálně pohodlnou. Díky této pažbě nemusíte myslet na správné uložení ruky, zbytečně ruku nezatěžujete v nepřirozeném úhlu, máte dosah na všechny ovládací prvky. Prostě sedne.
U Blasera současně znovu chválím spoušť. Proti ní nemám žádnou výhradu - žádné namačkávání, jednotná pozice odporu, bodové spouštění. Přímotažný závěr je hladký dovoluje bleskurychlé přebití, uložení hlavně ke střelci přináší i přes standardní délky celkově kratší zbraň. Za mě vynikající volba, přestože patří Blaser k těm dražším značkám.

P6243518.JPG

 
TLUMIČE
 
Jsem rád, že jsem měl možnost testovat více tlumičů současně. Mám jednoduchý závěr: nemůžu se dočkat toho svého. Napříč dostupnými modely jsme došli k očekávanému výsledku testu - tlumiče přináší lepší soustřel, zklidňují zpětný ráz a výrazně zvyšují celkový komfort při střelbě, a to nejen akustický.
Ano, střelec musí na své zbrani ověřit, jak hmotnost tlumiče navíc ovlivní bod zásahu vlastní zbraně, protože to nelze dopředu nijak odhadnout. Výhody podle mého názoru zastiňují tuto drobnou nevýhodu. Doporučuji všem střelcům poznamenat si potřebnou korekci a jednoduše změnit nastavení puškohledu v okamžiku, kdy připevňuji tlumič na zbraň.
Mezi třemi modely, které jsme zkoušeli, jsem nezaznamenal žádný zásadní rozdíl. Celkově byl pocit střelby s tlumiči velmi dobrý. Jak jsem uvedl - nemohu se dočkat toho svého.
 
Hausken 224 XTRM: Tento tlumič se mi líbil ze všech nejvíc. Přestože je dlouhý 22,4 cm, jeho první komora je 8 cm hluboká a tedy výsledný přesah přes ústí hlavně je jen 14 cm.
Redukce hluku výstřelu byla perfektní, o to víc je třeba pochválit poměr zvýšení celkové délky zbraně v poměru k získanému útlumu. S tímto tlumičem se nám v kombinaci se zbraní Blaser R8 povedlo též dosáhnout nejlepšího soustřelu testovacího dne 0,26 MOA, což je hodnota, za kterou by se nemusela stydět ani závodní kulovnice.
 
Mauser Over: Podle mého názoru velmi podobný tlumič jako Hausken. Opět velmi dobré parametry snížení hluku při zachování dobré velikosti a hmotnosti.
U tlumiče Mauser vidím výhodu, že jeho tovární závit je M15x1, což je totožný závit použitý na kulovnicích Mauser M18 Feldjagd a Waldjagd. I tento tlumič přinesl vylepšení výsledného soustřelu.
 
Blaser Over: Blaser opět kvalitou tlumiče nepřekvapil a získali jsme soustřel 0,33 MOA, což je opět fantastická hodnota, která dovoluje lovit i na vzdálenosti kolem 300 metrů. Tlumič Blaser byl je také designem trochu dál, má zakulacenou špičku a nepůsobí tak „technicky“. Osobně bych však po zkušenostech raději sáhl po tlumiči Hausken 224 XTRM.


 P6243520.JPG
 
STŘELIVO
 
Vyzkoušeli jsme GECO Plus, RWS Evolution, RWS Speed Tip Pro a Norma Oryx Silencer. Vše v ráži 308W v podobné gramáži. Zde jsou mé postřehy:
 
GECO Plus: Tuto řadu od GECO mám za posledních pár let vyzkoušenou v různých rážích a osobně ji preferuji. Pokud se mě někdo zeptá na doporučení kvalitního střeliva za dobrou cenu, pak je moje odpověď GECO Plus. Za cenu, kterou náboje stojí, je GECO plus stabilní volba, která nejen trefuje, ale má i velmi dobré účinky ve zvěřině.
Dnešní testování můj názor jen potvrdilo. GECO Plus jsme brali jako základ pro test, ověřovali jsme s ním nástřel zbraní, zkoušeli tlumiče a získaný soustřel nikdy nebyl nad 1 MOA. Za jeho cenu je to excelentní náboj.
 
RWS Evolution: RWS se střelou Evolution, což je bondovaná střela s kontrolovanou expanzí, hlubokou penetrací a vysokou zbytkovou hmotností. Výsledkem je velmi přesný náboj se schopností předat maximum energie a předvídatelnými účinky ve zvěřině.
Opět jsme napříč zbraněmi nastříleli nejhůře soustřel pod 1MOA. Cena je oproti GECO Plus vyšší, což nemusí v některých případech obhájit lepší účinky při lovu.
 
RWS Speed Tip Pro: RWS tento náboj produkují pro lov na delší vzdálenost. Boat-tail střela s polymerovou špičkou vylepšující balistický koeficient.
Abych byl zcela upřímný - pro mé potřeby tento náboj nepřináší nic navíc a z RWS portfolia preferuji Evolution. Účinky ve zvěřině jsem neměl možnost ověřit. Výsledky testu byly opět nejhůře pod 1 MOA napříč testovanými zbraněmi.
 
Norma Oryx Silencer: Norma tento náboj osazuje excelentní střelou Oryx, ale designuje jej pro krátkohlavňové systémy s tlumiči. Náboj obsahuje rychlejší prachovou slož, aby střela opouštěla i kratší hlavně obdobnou úsťovou rychlostí jako ve standardních hlavních s délkou okolo 60 cm. Další výhodou je vyhoření 100 % prachu ještě v krátké hlavni, což redukuje výšleh a snižuje opotřebení tlumiče.
Nábojem jsme se opět dostali pod soustřel 1 MOA, což garantuje dobrou přesnost na běžné lovecké vzdálenosti. Mám se střelivem Norma bohaté zkušenosti, nikdy mě nezklamalo a ani od této „tlumičové série“ nečekám žádné negativní překvapení.
 
Děkujeme Mattu Emmonsovi za jeho zhodnocení. Test jsme prováděli s cílem uživatelského zhodnocení produktů a jejich kombinací. Blaser R8 Professional Success je jistota kvalitní zbraně s vysokou úrovní ergonomie. Mauser M18 je pro všechny účastněné překvapení v dobrém slova smyslu – vynikající poměr cena-výkon dělá z této zbraně univerzální pracovní kulovnici pro každou příležitost.
Závěr z části testu tlumičů opět není překvapení, o to víc je pro nás důležité vnímání zkušeného člověka jako je Matt - tlumiče zvyšují komfort a zlepšují přesnost. Bez ohledu na zvolenou značku Blaser, Hausken nebo Mauser jsme tento předpoklad potvrdili.
 
Martin BROŽEK,
JduLovit.cz
 
 
 
Matt-u-auta.jpgInterview s Matt Emmonsem
 
Matta nemusíme nijak dlouze představovat. Olympionik, střelec, lovec, manžel, otec a ... dnes už také Plzeňák. V rámci testování zbraní, střeliva a tlumičů se společností Kozap jsem měl prostor ukrojit ještě pár minut z jeho nabitého programu a krátce ho vyzpovídal. Rozhovor jsme vedli ve velmi příjemné a uvolněné atmosféře. Matt je typ člověka, se kterým se skvěle povídá - je nesmírně kamarádský a přívětivý.
 
Blížíš se do cílové rovinky přípravy na Olympiádu. Jak vypadá tvůj současný kalendář?
 
Začal jsi hned zábavnou otázkou, protože se nedá říct, že by kdy za poslední dobu bylo v mém kalendáři cokoliv normálního. Aktivit je hrozně moc, přípravy vrcholí a skloubit mé soukromé a pracovní povinnosti vyžaduje velké úsilí. Třeba zrovna svátky na začátku července, původní plán bylo věnovat se rodině, ale nakonec se do toho vměstnalo první kolo kontrolních závodů reprezentace následované závodem, kde jsem se účastnil i já. Byl jsem sice v Plzni, ale věnoval se svým svěřencům atletům. Hned následoval výlet na Moravu za výrobcem střeleckých závodních úborů, se kterým finišujeme na míru šité dresy. Tento výlet se rozhodně vyplatí, protože oblečení šité na míru zaručí přesně to, co pro sportovce potřebujeme. Teď mě čeká odlet na US Biathlon kemp, což je mé další zaměstnání. Za dva týdny letím zase zpět a pevně doufám v pár dní oddychu, které jsem si ještě od začátku roku nedopřál.
 
I přes všechno vytížení záříš energií. Ale chápu, že se nemůžeš dovolené dočkat. Když už připravuješ sebe a svěřence, za koho budeš teda bojovat víc? Za USA nebo ČR?
 
Samozřejmě za obě země! Budu fandit českým střelcům, se kterými mám dobré vztahy a některé i trénuji. A také americkým kamarádům a bývalým parťákům. A vlastně i dalším klukům z dalších zemí. Víš, ona je to vlastně velká střelecká komunita a my moc vlajky nevnímáme. Známe se, s mnohými jsme kamarádi a navzájem se podporujeme.
 
Našel jsem informace, že jsi nadšený myslivec. Máš teď ještě vůbec na myslivost čas?
 
Ne tolik, kolik bych si přál, ale mám. Sice mám dvě práce, čtyři děti, ale na myslivost se vždy trochu času najde. Obrovskou výhodou je, že žiji přímo v domovské honitbě, takže nemusím nikam cestovat a když si potřebuji vyčistit hlavu stačí jít ven i beze zbraně. Mrzí mě, že jsem si za posledních pár let nenašel čas na lovecký víkend nebo i týdenní lovecký výlet, ale myslivost je koníček na celý život, takže mi nic neuteče.
 
Na začátku léta se schvaloval nový zákon o myslivosti. Sledoval jsi to?
 
Všiml jsem si toho, ale popravdě jsem neměl sílu sledovat vývoj. Přišlo mi to jako mnoho nesrozumitelných technikálií. I přestože mluvím česky velmi dobře, úplně jsem nepochopil hlavní benefity změny a podle reakce mých českých kamarádů myslivců jsem nenabyl dojmu, že by to bylo srozumitelné i pro ně, Čechy. Jediné, co mě trochu mrzí je oddálení schválení lovu lukem. Lukem lovím prakticky celý život a považuji ho za vysoce etický způsob lovu. Často se o lovu lukem hovoří v souvislosti s porovnáním s lovem kulovnicí, ale jsou to naprosto neslučitelné disciplíny. Nenahrazujete jenom nástroj - nahrazujete celý způsob lovu. Musíte se věnovat přípravě, trénovat a celkově změnit lovecké návyky. Kdo si zkusil se dostat ke zvěři na dvacet metrů, dá mi za pravdu. Lov lukem je obrovská výzva, mám to v krvi a těším se, že v ČR bude jednou povolený. Samozřejmě se ale nedá čekat, že bych svoje povinnosti v honitbě splnil jen lukem. Plán lovu vyžaduje kulovnici. Na práci kuli, na zážitek luk a šípy.
 
Líbí se mi, že názorem přispěje člověk, který s tím má zkušenosti. Nebudu dále zdržovat od pracovních povinností, takže poslední otázka: 308w nebo 30-06 spr?
 
Tak to je opravdu ta nejlepší otázka pro Američana! Víš, my říkáme „30-06 umí vše, co 308w, jen lépe“. 30-06 má obdobné vlastnosti s trochou koření navíc. Je rychlejší, nese více energie na delší vzdálenosti. Samozřejmě je s tím spojený vyšší zpětný ráz, ale to patří k věci. S brzdou nebo tlumičem je 30-06 ráže i „pro holky“. Na druhou stranu 308w považuji perfektní na naháňky, kde se střílí na krátké vzdálenosti a současně lze použít zbraň s kratším závěrovým systémem. Tedy kratší dráha závěru při přebíjení, kratší čas přebití a rychleji jsem připraven pro druhou nebo další ránu. Pokud bych měl doporučit, vezměte to, co je vám pohodlné a dělá vám radost. Obě ráže jsou dostatečně výkonné pro českou zvěř a české prostředí, tedy na běžný lov do 200 m. Důležité je hlavně místo zásahu a střela, která dobře odvede práci.
 
Díky, Matte, za Tvůj čas a odpovědi, těším se další příležitost se potkat!
Martin BROŽEK

Zpracování dat...