Časopis Myslivost

Digitální zasádka Sytong HT66

Myslivost 8/2021, str. 52  Martin Brožek
Digitální zasádka Sytong HT66
Před několika týdny se v Čechách objevila zasádka nočního vidění značky Sytong. Na první pohled se jednalo o velmi zajímavé zařízení, požádal jsem proto společnost Kozap o zapůjčení přístroje za účelem rychlého představení myslivecké veřejnosti.
 
Značka Sytong je zcela neznámá, nemá u nás žádnou historii, ale podařilo se jí se dostat do povědomí především v obci uživatelů zasádek Pard. Různé materiály na internetu nebo v internetových fórech nebyly v popisu zařízení příliš detailní, o to větší překvapení mě čekalo poté, co jsem „nočák“ nabil a zapnul.
Domluvil jsem se s kamarádem, že vyzkoušíme Sytong u něj v honitbě a současně porovnáme s jeho Pardem 007. Parda i Sytong jsme vzali na posed pouze jako monokuláry. Myslel jsem, že budeme mít porovnatelné přístroje, ale přímé porovnávání vzalo za své, protože zařízení jsou úplně v jiné kategorii. Sytong je o generaci jinde a bylo by to jako porovnávat Favorita s Fabií. Kvalita zpracování, obraz, ovládání, ergonomie – to vše je v Sytong proti starému Pardovi lepší. Nemá smysl Pard hanit, na trh přichází jeho nová generace a já se těším na první příležitost testu těchto novinek vedle sebe.

IMG_0202.jpeg
 
Co tedy HT66 umí?
 
Jedná se o digitální noční vidění, které se instaluje přímo na okulár puškohledu na stranu oka – tedy zasádka. Sytong HT66 má však i další použití a brzy zjistíte, že je to docela pěkné univerzální zařízení. Možným užitím je třeba denní režim. Pokud nechcete z jakéhokoliv důvodu sundávat předsádku, nemusíte a můžete využít denní režim přístroje v barevném spektru. Budou vám k dispozici veškeré funkce jako měření náklonu zbraně nebo videozáznam.
Dalším využitím je mít zařízení samostatně jako monokulár. Získáte malé pozorovací zařízení na den i noc. Jelikož Sytong HT66 váží jenom 270 g, kapsu vám rozhodně neutrhne a ani o něm nebudete vědět.
Displej je dobře čitelný, dá se nastavit v několika stupních intenzity jasu, zobrazení je na vysoké úrovni. Přímo na přístroji kromě ovládacích prvků pohodlně ovladatelných na horní straně naleznete i přísvit nočního vidění. Byl jsem skeptický, zda přísvit k něčemu bude, ale při nočním testu jsem neměl problém pozorovat na 250 metrů a bezpečně identifikovat na 80 až 100 metrů. Přísvit na zapůjčeném HT66 je ve frekvenci 940 nm, objímka umožňuje upravit úhel IR pro pozorování na kratší a delší vzdálenosti.

IMG_0203.jpeg
 
Na přístroji se mi líbilo hned několik věcí. Začněme ovládáním přístroje. Proti starému Pardu je to mílový skok vpřed. Tlačítka jsou umístěná na horní straně a přirozeně na ně dosáhnete prsty. Tlačítka cvakají velmi jemně, zvěř o vás vědět nebude. Ovládání je pro praváky i leváky, přístroj je stoprocentně ovladatelný oběma rukama.
Dále mě v pozitivním slova smyslu překvapil obraz. Denní i noční režimy jsou na vysoké úrovni. Přístroj plynule snímá v HD kvalitě s frekvencí 30 snímků za vteřinu. V hledáčku HT66 naleznete HD displej rozlišením 1024x768 bodů. Zobrazení neskáče, ani se nezadrhává.
Třetím milým překvapením je velmi jemné a plynulé ostření obrazu. Jak korekce oka, tak korekce optické soustavy. Na puškohled optické nastavení snadno přizpůsobíte.

IMG_0204.jpeg
 
K čemu mám naopak výhrady? Asi začnu kvalitou objímky IR přísvitu, která způsobuje, že je možné přísvit natočit mimo střed záběru. Samozřejmě se dá objímka srovnat, ale uvítal bych řešení, které drží IR v ose. Mojí druhou výhradou je systém upnutí na puškohled. Používají se stejné kleštiny jako pro Pard. V krabici dostanete elektropásku na vymezení vůle kleštiny, ale já osobně si lepidlo na puškohled dávat nechci. Současně s pomocí elektropásky nedosáhnete dobré souosé a opakovatelné instalace. Jasně, dají se sehnat vymezovací kroužky, ale už je to starost a výdaj navíc. Kdyby na trh vstoupil výrobce klapkové rychloupínací kleštiny, kterou si budete moct upravit v toleranci pár milimetrů a pevně, rychle a hlavně souose připnete přístroj pohybem páčky, posune se celkový uživatelský zážitek ze Sytong HT66 o velký kus dopředu.

IMG_0205.jpeg
 
HT66 používám jen krátce, takže mě zatím nepotrápily žádné neduhy – funguje spolehlivě, má dobrou výdrž. Zcela upřímně si myslím, že to je zajímavé zařízení, které má co nabídnout. Pokud budete mít příležitost, podívejte se na něj, stojí za vyzkoušení. 
 
Děkuji společnosti Kozap za zapůjčení testovacího kusu pro tuto rychlou recenzi.
 
Parametry modelu Sytong HT66:
* Zvětšení: 1-3,5x skoky po 0,5x
* Snímková frekvence: 30fps
* Záznam videa na MicroSD kartu
* Napájení monočlánkem 18650, v balení přidaný jeden nabíjecí, nabíjet můžete přímo v přístroji
* Udávaná kapacita výdrže baterie min. 8 hodin
* Hmotnost 270g
* Rozměry: 138x96x55 mm
* Přenos dat přes kabel nebo WIFI
* Rozlišení HD displeje 1024x768
* Rozlišení videa 1920x1080
* Start za 2 sekundy
* Menu v češtině
* Měření náklonu střelby, zobrazeno přímo na displeji
* Udávané provozní teploty od -40 °C do +85 °C
* Udaná rázová odolnost 6000 G (bez problému na běžné kulové ráže používané v myslivosti)
 
Ing. Martin BROŽEK,
externí spolupracovník,
autor nekomerčního projektu JduLovit.cz
– zdarma aplikace pro myslivce a lovce.
 

Zpracování dat...