ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

zaměřovací dalekohled Zeiss Victory V8 4,8-35x60

Myslivost 9/2016, str. 37  Martin Helebrant
aneb Když dva zkoumají totéž Není zvykem vracet se v Myslivosti v poměrně krátké době k produktu, který jsme již jednou testovali. Ale dovolte mi v případě největšího zaměřovacího dalekohledu Zeiss V8 Victory 4,8–35x60 mm udělat výjimku. Důvod návratu je prostý – dělal jsem interview s Mattem Emmonsem, střelcem jehož kvality jsou nepochybné a přitom jsme hovořili o všem možném, včetně toho, kam jde svět, co lov a lidé … a na řeč přišly i zaměřovací dalekohledy Zeiss řady V8, konkrétně na největší z nich.
A já jsem najednou zjistil, že tuhle „maxioptiku“ vidíme každý tak trochu jinak. Shodli jsme se na technikáliích, ale jinak byly naše názory natolik rozdílné, že jsem ho poprosil, zda by o svém názoru nebyl ochoten napsat pár řádek.
Následovala dvě velká překvapení – že řekl ano a navíc že svůj názor napsal v češtině. Což je u Američana, byť kultivovaného manželstvím v Plzeňačkou a dlouhodobým pobytem v pivodárné Plzni, jev unikátní a obdivuhodný. Text jsem proto ponechal v Emmonsově dikci, opravil jen měkká a tvrdá i/y (tohle je komplikovaná věc i pro rodilé mluvčí), občas skloňování a pár dalších drobností. Občas klopýtne v češtině anglický slovosled, ale to jsem většinou pomíjel, ponechal jsem i některé slangové výrazy. Text je autentický a když si uvědomíte, že jej psal rodilý Američan, navíc nikoliv student českého jazyka ale Střelec, pak opravdu klobouk dolů. Pro lepší srozumitelnost a snadnost italikou budu prezentovat svoje komentáře a poznámky tak, jak zazněly v diskusi (a jak jsem částečně i prezentoval v článku v Myslivosti). Myslím, že výsledný text je skvělou ukázkou toho, jak vlivem odlišného způsobu používání mohou dva lidé vidět jeden a ten samý produkt rozdílně.
Martin HELEBRANT
 
Letos jsem měl příležitost vyzkoušet nejnovější model puškohledu Zeiss, Victory V8 4,8-35x60mm. Byl namontovaný na pušku Blaser R8 v ráži 308 Winchester a měl jsem dva typy munice od RWS: náboje Evolution 11,9 g a HIT 10,7 g. Pro takový test bylo důležité mít přesnou flintu. Ten puškohled je vyroben pro střílení na větší vzdálenost, a když někdo bude střílet daleko, je samozřejmě nutné mít dobrou zbraň. Věděl jsem z minula, že RWS Evolutiony střílí dobře (testoval jsem je s tutou - tady by mě vážně zajímalo, zda je to vytrvalý překlep nebo plzeňské nářečí, Mattova čeština Plzeň nezapře a nářečový výraz „tuto“ ve smyslu spisovných slov „tato“ či „toto“ do plzeňského dialektu neoddělitelně patří - zbraň předloni). RWS HIT taky fungovaly fajn. Oba dělaly pětiranový rozptyl 3 cm na 100 metrů.
 
Co jsem našel: Je jasné, že Zeiss má výborné sklo. Prostup světla přes tento puškohled je 92 %, takže obraz je velmi čistý a je krásně vidět v plném slunci anebo při západu. Dalšími důkazem bylo, že jsem krásně viděl „miráž“, což je pohyb teplého vzduchu (tetelení vzduchu nad teplou plochou, viditelné vlnění dané faktem, že vzduch ohřátý od teplé plochy stoupá vzhůru a má odlišný lom světla). Když střelec neví, co dělá vítr, může „číst miráž“, je vidět, jak jsou vlny teplého vzduchu unášeny větrem. Třeba, když je vidět pohyb teplého vzduchu doleva, znamená to, že vítr fouká zprava a ta rána bude víc doleva, než když není vítr. Ve větru 15 km/h kolmo zprava na 300 m trefím asi 30 cm nalevo od záměrného bodu. Když jsem testoval ten puškohled, vítr foukal docela dost, a tak jsem musel používat miráž a kompenzovat (přeložit zamíření) proti větru.
Dále, rozsah zvětšení 4,8-35x je neuvěřitelný. To znamená, že je to velmi flexibilní puškohled (souhlas, z hlediska použitelnosti na různé dálky, ale pro střelbu na pohybující zvěř je použitelnost na hraně). Není problém používat zvětšení 4,8x na cíl třeba 30 m vzdálený a pak 35x na 150 m a víc. Spojte to s nejmenším světelným záměrným bodem a máme výborný recept na přesnost. Byl jsem překvapen, že ten malý bod nebylo problém vidět za slunce. Opravdu, byl krásně vidět. (Ovšem při plném zvětšení se obraz viditelně zatmívá, zejména za šera je to cítit, když projedete celý rozsah zvětšení, jas obrazu se jasně vnímatelně mění, čím menší zvětšení, tím jasnější obraz, fyziku nelze oklamat, takže využitelnost maximálních zvětšení za šera je přinejlepším problematická, navzdory jinak skutečně mimořádným optickým kvalitám celé Zeissovy řady V8).
Puškohledy mají dvě osnovy: 60 a 43. 60 je nitková klasika. Osnova 43 je to, čemu také říkáme „Mil-Dot“ – dílcová osnova. To znamená, že při zvětšení 30x jsou body po 10 cm od sebe. (Jenže zvětšení 30x není na konci rozsahu – ten končí až 35x zvětšením, je uvnitř a ta poloha není na seřizovacím kroužku nijak podstatně vyznačená, neoznačuje ji ani nějaká velká tečka, ani nějaký cvak v chodu kroužku. Pokud budu mít málo času nebo málo světla, špatně se to hledá. Osvětlená malá tečka je opravdu velice přesná, ale osvětlená je jen tečka i v případě osnovy 43 a za šera tak ztrácím výhodu snadné kompenzace pomocí dílcové osnovy). Takže je možné to používat pro odhadnutí vzdálenosti, nebo s její pomocí předsadit nahoru a stranou pro vzdálenost a vítr. Osobně já už mám dva puškohledy s toho osnovou a používám to, jak jen můžu. Jinak většinou měřím vzdálenost dálkoměrem, pak kompenzuji pro vzdálenost a vítr na věžičce. V takovém případě mi stačí i holá osnova 60.
 
Problémy: Jenom pár věcí. Prvně, puškohled má ASV Long Range věžičku, a na věžičce je napsáno „1 klik je 1 cm na 100m.“ To nebylo pravda. Jeden klik je 0,5 cm na 100 m, a to jsem našel i v knížce (toho jsem si vůbec nevšiml, na rozdíl od běžné populace jsem zvyklý číst návody). Ale nebojte se, ty kroužky ASV systému fungujou pro tento puškohled správně – jsou vyrobeny pro 1 klik = 0,5 cm na 100 m. Přesně (shodujeme se).
Další věc byla, je to velká optika. Je to 5 až 8 cm delší než Victory HT, což není tak moc, ale je těžký. Váží 1 kg, což je o asi 450 g víc než Victory HT. To zní hodně, ale fakt je, že když se podíváme na podobné modely od jiných výrobců, je to většinou ještě horší (opět se shodujeme). Stejně člověk musí dávat pozor, na kterou zbraň bude to montovat, kvůli celkové váze. Na Blaseru R8, což je relativně lehká zbraň, to bylo v pohodě. Nebude problém to nosit kamkoliv.
 
Závěr pohledu na Zeiss Victory V8 4,8-35x60mm: Mám ho rád? To víte, že jo! Myslím, že je to optimální puškohled na čekání, pro situaci na větší vzdálenosti, lov na horách, a taky pro sportovni střelbu. Není to dobrý puškohled na naháňku, ale jinak funguje skvěle pro skoro všechno (shodujeme se skoro ve všem. Já mu ještě vytýkám, že při maximálním zvětšení je zaměřovací dalekohled hodně citlivý na vyrovnání oka s optickou osou a dodržení očního odstupu. Při potřebě rychlé rány to může být problém. Matt nechápal, o čem mluvím, pomohla až praktická ukázka. Během ní jsem zase já pochopil, že olympijský střelec jako je Matt má tak přesnou a jistou svalovou paměť, že tohle pro něj opravdu není problém. To jeho založení zbraně do ramene a přilícení je prostě vždy absolutní). Není to levné, ale člověk dostane, co si zaplatí (zase se shodujeme).
 
Munice: Předloni jsem nastřeloval RWS Evolution s tutou zbraní a letos výsledky byly podobné. Na 100 m střílely slušně s rozptylem kolem 2,5 cm na 5 ran. Rozdíl mezi předloni a letos bylo, že jsem si konečně koupil rychloměr. Munice od RWS má balistickou informaci napsanou na krabici, ale chtěl jsem kontrolovat, jestli je správná. Pro střílení na větší vzdálenost je velmi důležité vědět přesně rychlost patron. Třeba na krabičce je napsáno RWS Evolution 11,9 g v ráži .308 má rychlost 775 m/s na ústí. Když já jsem to nastřeloval, průměr byl 753 m/s, což je rozdíl 13 m/s. Pro normálního myslivce vůbec nic není nutné řešit (shodujeme se, i moje zkušenost a záznamy potvrzují, že balistická data na krabičkách RWS jsou většinou velmi blízké tomu, co naměřím přes hradla). Ale může to vadit na cíl dále než 300 m.
Mám aplikaci, která počítá balistiku. Vložim ráži, váhu kule, balistický koeficient kule, venkovní teplotu, rychlost na ústí, nadmořskou výšku atd. a pak aplikace vypočítá, jak to poletí. Na krabičce to říká, když je Evolution nastřelováno na 100 m, bude to o 56 cm dole na 300 m.
Když jsem to testoval a počítal, aplikace ukázala, že to bude 64 cm dole na 300 m, což je 8 cm rozdíl (shodujeme se. I já mám několik balistických programů, ale na 300 metrů a dál je třeba podle mého názoru nastřílet na střelnici a udělat si vlastní tabulky. Je to pracné, něco to stojí, ale přesně to charakterizuje vaší zbraň, náboje, výšku montáže, střeleckou dovednost, … prostě všechny prvky v systému. V neposlední řadě vám to ukáže, jak přesně na tyto vzdálenosti dokážete střílet. Například mě to docela spolehlivě odrazuje od střelby na živý cíl vzdálenější než 300 metrů. I kdyby to byl hodně velký cíl, jako třeba jelen). Na 400 m a dál to bude pád ještě větší, a pak to začíná vadit na živé cíle.
Na 300 m jsem to kompenzoval na věžičce, ty kliky jsem počítal v aplikaci. Střed rozptylu byl asi 5 cm nahoře, ale bylo tam pár ran, které uletěly dolů. Střílel jsem 8 ran, 6 bylo dohromady v rozptylu kolem 9 cm (slušné) (záviděníhodné), ale celý rozptyl 8 ran byl 20 cm. Skoro všechno bylo napravo, a to bylo kvůli větru. Vitr ten den foukal jako blázen zleva. Taky bylo vidět, že ty Evolutiony nelítají stabilně na takovou vzdalenost. Stejně jak vloni s mojí .30-06 Springfield je vidět ty díry na terče nejsou kulatý, jak mají být. Několik jich je trochu oválných, což znamená ta kule nelít stabilně.
RWS HIT jsem testoval vloni, ale v ráži .30-06 Springfield. Letos v ráži .308 a byl jsem zase spokojený. Kule je stejná jako pro .30-06, 10,7 g. Na krabičce je to napsáno že rychlost na ústí je 821 m/s a v mým testu bylo to 808 m/s. Na 100 m jsem měl pětiranový rozptyl 3 cm, což je pro loveckou munici fajn. Na 300 m bylo to podobné jak ty Evolutiony s rozptylem kolem 20 cm pro 5 ran. Viděl jsem, že HITy lítají líp, protože díry v terči byly krásně kulatý.
V loňské lovecké sezoně jsem většinou používal RWS HIT v mým Springfieldu. Byly přesné, a to, co jsem střelil do 150 m, zůstalo na místě nebo uteklo jenom 20-30 m. Na 150 m a víc nic nezůstalo na místě, spíš ještě utekli 50 až 80 m. HIT je těžká kule, takže ranivý účinek je dobrý. Proto nebyl problém najít barvu a pak zvíře.
Musím říct: jsem jistý, že kdyby bylo dobrý počasí a vítr moc nefoukal, rozptyly na 300 m by byly menší. Normálně nejsem spokojený, když vidím 20 cm na 300 m, ale s takovým větrem to není zlé.
Když to tedy porovnám, zatímco já jsem V8 4,8–35x60 vnímal sice jako vynikající optiku, ale spíš jako důkaz, co všechno je možné postavit, pro Matta Emmonse je Zeiss Victory V8 4,8–35x60 velice flexibilní optikou, která mu plní skoro všechny potřeby, které jako lovec a střelec má. Přitom je z jeho popisu zjevné, že i on si je vědom jistých omezení plynoucích z velikosti a hlavně hmotnosti zaměřovače. Nejsou to však pro něj a jeho způsob lovu omezení zásadní. Jiná omezení překonává Matt Emmons vlastně mimoděk, díky svému dlouholetému tréninku a špičkové střelecké zdatnosti. Ony ale reálně existují.
Jako každá špičková optika, ani zkoumaný Zeiss V8 není laciný, doporučuji proto napřed se zamyslit: Mám na to, abych z tohoto zaměřovacího dalekohledu dostal vše, co mi je schopen poskytnout? Zaměřovač a člověk jsou spolu se zbraní a střelivem součástí jednoho funkčního celku. A pokud všechny části celku nejsou harmonicky vyvážené, může být výsledkem nespokojenost a frustrace tam, kde jste čekali (a zaplatili) čistou radost. Neviňme pak ale zaměřovač sám, ten má špičkovou kvalitu, to právě Mattovo svědectví jasně dokládá.
připravil Martin HELEBRANT
Zpracování dat...