ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Ticho lesa mám rád

Myslivost 10/2016, str. 52  Lubomír Hajný
V atmosféře vrcholících olympijských her v Riu prohlížím webové stránky a hledám vrcholového sportovce, který je myslivcem a zároveň s ním rozhovor v Myslivosti zatím ještě nebyl. Pro krátkém pátrání se mi objevují stránky třineckého hokejového klubu, kde se píše o jejich útočníkovi Martinu Adamském. Tento hokejový hráč, který před třineckým klubem oblékal dres Plzně, je aktivním myslivcem, pokud je mi známo, jako koníčka má práci se dřevem. A tu nejtvrdší. Velice rád pracuje s motorovou pilou při těžbě dřeva. Sám o sobě říká, že les jej naplňuje a rád zde relaxuje. Kontaktuji proto tiskového mluvčího třineckého hokejového klubu a ten mi během chvíle domlouvá schůzku. Moje kroky tedy vedou nedaleko zimního stadionu, kde právě vrcholí příprava hokejistů před nadcházející novou sezonou.
 
 
Na klubových stránkách o Vás píší, že jste myslivcem a rád trávíte čas v lese. Jak jste se dostal k myslivosti?
Můžeme si tykat? Myslivci si přece tykají, ne? Je to dobrá parta lidí.
 
Určitě můžeme. Jak to tedy u tebe bylo s myslivosti?
Přivedl mě k ní spoluhráč Jirka Polanský. Vysvětloval mi, že je potřeba složit myslivecké zkoušky, zajímat se o zbrojní průkaz, kde jsou zkoušky také, a celkové mě do problematiky myslivosti uvedl. A ukázal mi velice zajímavou knížku.
 
Která to byla?
Myslivecké penzum. Když jsem ji viděl poprvé a listoval si bezmála osmisetstránkovou knihou, říkal jsem si, že to bude docela makačka se to naučit. Hodně času mezi zápasy trávíme v autobusu, tak jsem si četl a studoval.
 
Jsi mezi myslivci, takže jsi to zvládl. Co tě nejvíce potrápilo?
Zvládl (směje se), trošku mi na zkouškách museli pomáhat v historii, ta mě trápila i při učení. Naopak nejraději jsem měl mysliveckou zoologii a taky péči o zvěř. Zkoušku z myslivosti jsem bral jako autoškolu.
 
Autoškolu? To mi musíš vysvětlit.
Je to jednoduché, v autoškole taky zkoušky uděláš, ale automaticky tě to nepasuje do role skvělého řidiče. Musíš se, jak se říká, vyjezdit. To stejné je podle mého názoru i v myslivosti. To, že jsem udělal zkoušky ze mě hned nedělá dobrého myslivce, ve smyslu, že vše v oboru umím a ovládám. Taky si musím projít praxí a nabrat zkušenosti.  Přeci jen jsem myslivecký nováček, mezi myslivci jsem třetím rokem. A co mě mrzí, bohužel nemám moc volného času. Jsem prakticky pořád vázaný na hokej. Takže myslivecké zkušenosti sbírám velmi pomalu. Nemůžu se přece rovnat myslivcům, kteří chodí do lesa denně.  Po skončení aktivní kariéry bych se chtěl myslivosti věnovat opravdu aktivně. 
 
Kde vedly tvoje kroky po zkouškách? Do prodejny s mysliveckými potřebami?
Určitě, koupil jsem si kulovnici a taky vše potřebné do lesa.  S kamarádem, který má honitbu nedaleko Třince jsem začal chodit do lesa.
 
A začal jsi hned lovit?
Ne to ne, zvěř jsem především pozoroval. Lovecká sezóna začíná na podzim a to my začínáme také hrát extraligu. Což obnáší zápasy dvakrát, někdy i třikrát týdně a většinou v sobotu. Takže jít na hon nebo naháňku u mě moc nepřichází v úvahu. A když začíná lov srnců, tak máme zase letní přípravu. Ale zase tak úplně mi to nevadí. Jsem spíše myslivec samotář.
 
Říkal jsi, že myslivci jsou fajn parta a teď najednou mluvíš a samotáři?
Celou sezonu, to je prakticky celý rok, jsem v kolektivu přibližně třiceti lidí. Když můžu jít do lesa sám, sednu si na posed a poslouchám ticho. To je přece nádhera. Odpočinu si a načerpám nové síly. Nejraději mám, když sněží. Sednu si na kazatelnu, otevřu okno, naliju si čaj z termosky a relaxuju. Vnímám ticho lesa, to je naprosto nejlepší. Nejsem typ myslivce, který by musel za každou cenu lovit. Zvěř rád pozoruji. Ale na druhou stranu lov k myslivosti patří. Měl jsem možnosti si ulovit několik divočáků a u kamaráda na horách taky srnce.  
 
Ještě mi musíš vysvětlit, jak je to s tou motorovou pilou. Profesionální sportovec chodí do lesa relaxovat s pilou!? To je přece fyzicky velmi náročné.
Mě to především nesmírně baví. Někdo má golf jako koníčka, já mám myslivost a práci s pilou. Naučil jsem se s ní pracovat a obrovsky mě to chytlo. Mám za sebou zatím nějakých tisíc položených kubíků dřeva. Z hokeje jsem zvyklý makat a v lese je to stejné. Kdo nepracuje, peníze si nevydělá ani v lese, ani ve sportu. V lese je především každý strůjcem svého štěstí. Když jsem v práci, na ledě, je nás tam dvacet a dvacet lidí ovlivňuje moje výkony a náladu. V lese jsme dva, jeden těží, druhý dřevo vytahuje. Když budu flink, peníze si nevydělám a žádná odvedená práce za mnou nebude.
 
Takže v sobotu dáš gól Spartě a v neděli jdeš do lesa kácet stromy?
Ne, (opět se směje) tak to není. Těžbě se můžu věnovat jen přes letní pauzu. Přes sezónu na to opravdu čas není, stejně jako na myslivost.  Ale čas nazraje a v lese budu mnohem více.
 
Až skončíš s hokejem?
Určitě, chtěl bych se práci v lese věnovat. Myslím, že je dobré mít nějakou vizi a myšlenku co dál po hokeji. Chtěl bych ještě pár let hrát, ale koukám se už nyní do budoucna.
 
Jaké jsou tvé hokejové plány?
Především být zdravý a hrát. Když nemáš zdraví, tak můžeš být sebelepší, ale na hřiště se nedostaneš a nepředvedeš lidem, že něco umíš. S třineckým týmem bych chtěl vyhrát extraligový titul, to je asi můj největší hokejový cíl v současné chvíli.
 
A dát nějaké góly Plzni, kde jsi dlouho hrál?
No to taky. Kluky v kabině hecuju, že když porazíme Plzeň, bude zvěřinová svačinka.
 
To je dobrá motivace, zvěřinu připravuješ rád?
Jasně, mám ji moc rád, je to skvělá a hlavně zdravá surovina. A taky trošku propaguju myslivost i přes zvěřinu. Když klukům připravím občas zvěřinu, vysvětlím, z které zvěře pochází, proč se zvěř loví a jak to v lese chodí.  Jsem rád, že mezi myslivci mám kamarády a ti mě pořád učí. Snažím se také informace a myšlenky o myslivosti šířit dál.
 
Lákalo by tě bydlet třeba na hájence uprostřed lesů?
To by bylo skvělé, žít v lese. Ale v současné chvíli by to s prací skloubit nešlo. A taky nejsem sám, mám manželku a děti a musím na ně brát ohled. Ale člověk nikdy neví, kam jej osud zavede.
 
Přeju ti hodně úspěchu v nastávající hokejové sezóně a propaguj myslivost dál.
Děkuji. Myslivost propagovat budu. A pokud budu mít chvíli, rád vždycky mezi myslivce zavítám.
 
Děkuji za rozhovor
připravil Lubomír HAJNÝ
Zpracování dat...