ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Po letech ZST opět v Beskydech

Myslivost 10/2016, str. 120 
Po stopách 46. ročníku Národního finále soutěže Zlatá srnčí trofej a soustředění mladých přátel myslivosti První kola soutěže Zlatá srnčí trofej se před mnoha desetiletími konala v Beskydech, konkrétně Velkých Karlovicích. Proto nejednoho pamětníka potěší, že se národní kolo opět vrátilo téměř do míst svého vzniku. Po 15 letech opět poskytoval dětem a jejich vedoucím zázemí areál Středního odborného učiliště lesnického v Bílé, okr. Frýdek Místek. Příroda v okolí Bílé je nádherná, na návštěvníky dýchají hory tajemně a nezapomenutelně. Bylo tomu tak i letos.
Obsah národního kola byl klasický. Teoretickou část po příjezdu následovala přibližně týdenní příprava s výukou a blokovými přednáškami od vedoucích i externistů, která je zakončena praktickou částí, stezkou. Po jejím dokončení se zaměření přesouvá více z jednotlivců na oddíl. Jednotlivé oddíly, letos jich bylo pět po přibližně 12 dětech, pak mezi sebou soutěží o vítězství a čest.
Tématem celotáborové soutěže byl letos pravěk. Proto jsme se mohli setkat s názvy oddílů jako jsou Uhlí, Pazourci, Venuše, Křesači nebo Jeskyňkáři. Napínavou soutěž pak těsně o bod před oddílem č. 1 vyhrál oddíl č. 2 Venuše. Ten své jméno získal také proto, že mu po dlouhé době dělaly společně vedoucí dvě dámy. Celkově se počet soutěžících – dívek každoročně zvyšuje.
ZST je tradiční vrcholnou akcí práce s mládeží v jednotlivých okresech. Záleží ale na okresních mysliveckých spolcích, zda okresní kolo uspořádají, zda vyšlou své šampiony reprezentovat. Soutěž je prestižní a ukazuje tak mnohdy na fungování či nefungování jednotlivých okresů. Kde jinde mají mladí zájemci o přírodu a myslivost možnost pohladit si jezevce, zarybňovat řeku pstruhy, navštívit obory v místech kde se člověk běžně nedostane a intenzivně strávit 14 dnů prázdnin za doprovodu zkušených mysliveckých či lesnických pedagogů než na národním kole ZST?!
Těmi, kdo letos doprovázeli děti byli Ing. Jana Novotná, Bc. Aneta Bačová, Bc. Martin Řezba, Bc. Hana Kretová, Bc. Viktor Kollanda, Klára Těthalová, Bc. Jindřich Novák, Tereza Pišlová, Michalea Kučerová DiS a Bc. Jan Bartlík. Hlavním vedoucím a jeho zástupkyní byla osvědčená dvojice Roman Navrátil, Ing. Michala Metličková, které doplňovala oblíbená zdravotnice Zdenka Mlýnková. Svou návštěvou finále okořenili i zaměstnanci sekretariátu ČMMJ, z.s. Ing. Jana Adámková a Ing. Lukáš Linhart, kteří děti za doprovodu lesnic dovedli k správnému přednesu nové hymny ZST. Další zpestřením byl pro děti kulturní večer v podání cimbálové muziky Kyčerka z Velkých Karlovic, který pak pokračoval velmi oblíbenou diskotékou.
Během stanování, kdy si děti samy pod dozorem vaří večeři v podobě guláše, nás navštívili členové okolních OMSů a předvedli nám kynologickou ukázku s přednáškou o jednotlivých plemenech, jejich využití a povahových vlastnostech. Zastoupení měly všechny skupiny loveckých plemen.
Sokolnickou ukázku pak zajistila skupina Nyctea v čele s Bc. Reném Vrbickým. Děti se mohly na rozdíl od jiných sokolnických ukázek dozvědět něco o samotném výcviku dravců. Dravce si mohly „osahat“ a na místě se přesvědčit, že vycvičit divokého tvora není zase tak jednoduché.
Jedinečným úlovkem se při soutěži v odlévání stop stal odlitek šlápoty rysa. Během pobytu vedoucí s dětmi několikrát navštívili volně přístupný areál LČR s.p., ve kterém se nachází několik obůrek se zvěří daňčí, mufloní, vysokou, černou a srnčí. Vedoucí dětem na krotkých zvířatech mohly názorně ukázat a popsat jednotlivé části těla, způsoby chování a třeba i různé druhy zbarvení.
Celodenní výlet vedl naše kroky do obory Hukvaldy, historické, 400letá tradiční obory, dětem se představilo jedno z vrcholných míst českého obornictví. V oboře měly možnost zahlédnout zvěř dančí, mufloní a černou. Pan oborník nás pak zavedl do prostor hájenky, kde se nacházely zajímavé exponáty a trofeje.
Následovala návštěva obory Fryčovice, která je jedním z mála míst chovu jelence běloocasého v České republice. Jelence jsme měli možnost spatřit a mnohé z nás překvapilo, jak je tato zvěř velká a hlavně plachá.
Poslední zastávkou velmi našlápnutého parného dne byla návštěva areálu soukromé nory v Nošovicích, kde se děti občerstvily a prohlédly si za poutavého výkladu normistrů místo konání zkoušek z výkonu jezevčíků a teriérů.
Celých 14 dnů se neslo ve velmi příjemném duchu, bez zranění, problémů a pláče. Poznávacím znakem byly fialové pusy od borůvek a smějící se tváře dětí.
Na závěr nelze opomenou poděkování, neboť bez sponzorů a lidí, kteří darují ceny pro děti nebo svůj volný čas, by se tato akce nemohla uskutečnit. Děkujeme zejména Lesům české republiky, s.p., OMS Frýdek Místek a to jmenovitě Martinu Hlaváčovi, Biskupství ostravsko-opavskému v zastoupení Ing. Petrem Kaděrkou a oborníkem Hukvald panem Koutným. Dále jednatelce ČMMJ, z.s. Martině Novotné a zaměstnancům sekretariátu za zorganizování celého národního kola. Nemůžeme také opomenout poděkovat za výborné zázemí personálu areálu učiliště a také za vynikající kuchyni. Ještě jednou díky vedoucím a všem, kteří se na pořádání ZST podíleli a přispěli tak k pokračování jejího odkazu.
S pozdravem dětem, ZST a myslivosti zdar!
Text a snímky kolektiv vedoucích NF ZST

Přiložené dokumenty

Zpracování dat...