ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Zbraně Mauser: Zde vznikají legendy

Myslivost 1/2014, str. 34 
Již více než 140 let je značka Mauser synonymem vysoce kvalitních a odolných zbraní určených pro lov a střelbu za běžných, ale i extrémních podmínek. Její legendární opakovací kulovnice, Mauser model 98, byla a je stále skutečným milníkem v historii střelných zbraní. Mauser patří do stejné majetkové skupiny, která je prezentována holdingovou společností Lüke & Ortmeier Group. Tím, že se stal součástí tohoto uskupení, stejně jako firmy Blaser a Sauer, vstoupil do nové éry. Shodně, jako jeho dvě sesterské firmy, má i Mauser sídlo v Isny, malebném německém městě poblíž Bodamského jezera.

 

Rodina Mauser a zbraně

Wilhelm a Paul Mauserovi se narodili do početné rodiny ve druhé čtvrtině 19. století. Šli ve stopách svého otce a začali velmi brzy, ve věku pouhých 14 let, pracovat v tehdejší královské továrně na zbraně v Oberndorfu. Byla to obtížná realita tehdejší doby. Již v 60. letech 19. století vytvářeli bratři Mauserovi vlastní projekty, a to souběžně s prací v továrně na zbraně.

Poté, co selhal společný belgický podnik se Samuelem Norrisem z Remingtonu, oba bratři se vrátili do Oberndorfu a pracovali na vývoji své opakovací pušky, schopné používat náboje s ocelovou nábojnicí.

Tak vznikla puška Mauser 71, která se stala hitem v armádě. Bratři Mauserovi získali objednávku na 100 000 těchto zbraní a zakázku realizovali už ve vlastním výrobním podniku. Jejich výzkum a vývoj pokračoval v neúnavné snaze o vytvoření dokonalé opakovací zbraně.

 

Zrození modelu Mauser 98

Když Wilhelm Mauser v roce 1884 zemřel, převzal samotný Paul vedoucí roli. Paul Mauser se neustále posunoval kupředu a zlepšoval své návrhy.

V roce 1896 představil svoji pistoli C96, desetiranou samonabíjecí pistoli, známou po celém světě jako „násada od koštěte Mauser“ a společnost zahájila výrobu samonabíjecích kapesních pistolí a také kulovnic malých ráží.

V roce 1898 Mauser představil pravděpodobně nejvíce uznávanou opakovací kulovnici v celé historii, Mauser model 98. K základním charakteristikám této zbraně patří technické řešení řízeně opakovaného nabíjení. Do závěru integrovaný vytahovač zachycuje nábojnici při nabíjení a po výstřelu ji vytáhne z nábojové komory.

Jedná se stále ještě o jeden z nejlépe funkčních systémů nabití zbraně, následné iniciace výstřelu a vytažení prázdné nábojnice. Mnohé značky doposud využívají technické řešení opakované střelby na bázi řešení Mauser M 98 a to včetně firem Ruger, Winchester, CZ. Též sem patří řada zakázkově vyráběných zbraní, například Rigby a samozřejmě Mauser.

Není překvapením, že se model Mauser 98 stal obrovským komerčním úspěchem. Do současné doby se vyrobilo přibližně 100 milionů zbraní Mauser 98 – mnohé z nich samozřejmě pro vojenský trh, ale mnohé z nich našly ještě další uplatnění, kdy se staly loveckými zbraněmi v různých rážích, až do ráže 12,7 x 99 (.50 Browning).

Spolehlivost a kvalita těchto zbraní dlouho nenacházela konkurenci, což vysvětluje, proč byly a stále jsou tak oblíbené na safari, kdy zvládají lov i té nejnebezpečnější divoké africké zvěře.

 

Doma v Isny

Společnost Mauser má za sebou tak bohatou a rozmanitou historii, že bychom mohli fascinujícími příběhy a skutečnostmi zaplnit celé vydání časopisu. Stačí jen uvést, že společnost zásadně utrpěla podmínkami a realizací mírových ujednání po 2. světové válce, kdy po nějakou dobu nesměla vyrábět žádné zbraně, ale pouze přesné měřicí přístroje.

Postupně v následujících letech, se změnou celosvětové politické situace, začal Mauser znovu vyrábět lovecké a sportovní zbraně, včetně další klasiky, kulovnice Mauser 66, a to v 60. letech 20. století.

V roce 1999 společnost změnila majitele, kdy ji získala německá holdingová společnost Lüke & Ortmeier Group, která je známější jako majitelská společnost firem Blaser, Sauer a Sig Arms. Od této doby sídlí a vyrábí společnost Mauser v Isny, kde je rovněž sídlo sesterských firem Blaser a Sauer.

Jak se dá očekávat, tyto tři producenti se sídlem doslova vedle sebe, využívají ekonomické výhody při narůstajícím objemu výroby shodných dílů. Firmy Mauser a Blaser vyrábějí ve společném výrobním zázemí, firma Sauer má vlastní výrobní zázemní vzdálené asi 500 metrů. Některé díly, shodné pro všechny tři firmy, například hlavně, se vyrábí do stádia polotovaru společně, některé suroviny, například dřevo a polymer pro výrobu pažeb, se nakupují rovněž společně. Tím je zajištěna nejen špičková technická kvalita, ale samozřejmě také ekonomika výroby.

Ale je zde nutno uvést a zdůraznit, i když tyto firmy sdílejí některé společné logistické a výrobní kapacity, vše ostatní od návrhu po montáž, marketing a prodej je pro jednotlivé společnosti důsledně odděleno. Tak vzniká přátelské, ale přesto konkurenční prostředí mezi různými značkami, což zachovává identitu každé ze společností.

 

Škála produktů

Nejnovějším přírůstkem do řady Mauser je model M 12. Tato zbraň představuje standardní třídu nabídky zbraní Mauser. Kombinuje legendární profesionalitu Mauser s atraktivní cenou.

Je pro ni charakteristická pevná, celoocelová konstrukce, nově vyvinutý horizontální pojistný systém se třemi polohami. Jištění systému proti výstřelu působí přímo na úderník, dále zbraň charakterizuje sportovní design a přímá momentová spoušť s nastavením na 900 g.

Kulovnice Mauser M 03 je moderní produkt Mauser, který patří do prémiového segmentu zbraní. Tato kulovnice v sobě spojuje tradičně ceněné hodnoty značky Mauser s nejnovějšími technologiemi a standardy vysokého výkonu.

Pojistný systém kulovnice M 03 je řešen aktivací nebo deaktivací spoušťového systému. Absolutně bezhlučný mechanismus má hmatník pojistky umístěný na čele závěru zbraně. Modulární nastavení mezi jednotlivými modely a i uvnitř jednotlivých modelových provedení umožňuje definovat optimální řešení produktu pro maximální flexibilitu ve všech situacích. K dispozici je neuvěřitelný počet modulárních dílů, včetně pažeb, hlavní, ráží a dalších částí.

Mauser i nadále vyrábí originální kulovnici M 98, a to jak ve standardních rážích, tak i v rážích Magnum. Závěry se vyrábí z jednoho kusu vysoce kvalitní oceli a dokončovací práce se provádí ručně. Tyto kulovnice stále vychází a respektují původní výkresy Mauser M 98 a jsou konstruovány tak, aby plnily všechny požadavky dnešních technických norem kladené na bezpečnou a spolehlivou funkci zbraně i při extrémně náročných podmínkách.

Tyto kulovnice i dnes představují tu skutečně tradiční zbraň, ale samozřejmě díky současným technologiím výroby jsou výkonnější, odolnější a přesnější než kdykoli předtím.

 

Mauser a Rigby spojují své síly

V době zlaté éry afrických safari byl britský puškař John Rigby & Co. znám díky svým vynikajícím opakovacím zbraním. Od samého počátku byly dodávány s hlavněmi, které byly vyrobeny přímo v továrně Mauser v Německu, ale v průběhu let obě společnosti přestaly spolupracovat.

Tak tomu bylo až do začátku roku 2013, kdy společnost Mauser reprezentovaná uskupením Lüke & Ortmeier Group koupila většinový podíl ve firmě John Rigby & Co. V intencích a s cílem oživení starého partnerství Mauser opět dodává firmě Rigby hlavně se závěrovým systémem. Finální zpracování probíhá v zakázkové dílně firmy Rigby v Londýně. Dokončovací práce respektují tradiční a osvědčené postupy firmy Rigby.

S takovými značkami, jako jsou Blaser, Sauer, Mauser a nyní Rigby, společnost Lüke & Ortmeier Group skutečně dokazuje, že s tímto know-how je schopna realizovat výrobu zbraní, které jednoznačně patří do prémiového segmentu dnešní nabídky na trhu zbraní, s odpovídající kvalitou parametrů střelby a uživatelským pohodlím.

Stejně jako v počátcích podnikání bratrů Mauserových, v Isny nikdo nezůstává v klidu na stávající úrovni výroby, jednoznačným imperativem je neustálý vývoj a posun kvality zbraní Mauser kupředu.

převzato z GunTrade World, listopad 2013

Zpracování dat...