ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Pozorovací dalekohled Fomei Diplomat 10x42

Myslivost 1/2014, str. 63  PV
Pozorovací dalekohled patří k základní výstroji každého myslivce a lovce. Bez této jedinečné pomůcky si činnost při lovu zvěře umí málokdo představit. I když jsou v dnešní době vyráběny výkonné zaměřovací dalekohledy, tak v žádném případě nedokáží nahradit pozorovací dalekohledy. Tyto dalekohledy mají velkou výhodu, že je můžeme použít kdekoli oproti zaměřovacím dalekohledům. Jsou pohotovější a mají velké zorné pole. Případů, že nás nějaká zvěř překvapí a potřebujeme okamžitě použít zaměřovací dalekohled, tak těch je minimum. Převážně máme čas na pozorování a posouzení co kde v honitbě máme. K tomu je ale zapotřebí kvalitní dalekohled, který splňuje co nejvíce dobrých vlastností, které musí mít moderní optický přístroj. Co by měl umět dobrý pozorovací dalekohled?

Na prvním místě by měla být vlastnost, že s ním bude vidět za jakýchkoliv světelných podmínek. Hodně dalekohledů má kvalitní obraz za ideálních světelných podmínek, ale při zhoršení světelnosti, což je v provozování myslivosti samozřejmostí, s těmito výrobky vidíme špatně nebo téměř nic. Taková optika je nepoužitelná.

Na druhém místě je mechanická odolnost. Aby bylo možné dalekohledy okamžitě použít, nejsou ničím chráněny, jsou jen zavěšeny na popruhu. Tím pádem může docházet k pádům, dále také rozdílné počasí během roku například déšť, rozdíl teplot atd.

Dalekohledy mají několik pohyblivých prvků: nastavení výšky očnic, dioptrická korekce a vlastní zaostření. Některé mají ještě možnost změny zvětšení a popřípadě vestavěný dálkoměr, všechny uvedené prvky musí bezchybně pracovat za jakýchkoliv podmínek.

Nyní přejdu k testovanému dalekohledu Fomei Diplomat 10x42. Při výrobě tohoto typu dalekohledu jsou použity materiály nejvyšších optických parametrů. Byla použita technologie Phaze Coating umožňující dalekohledu dosáhnout maximálního světelného a obrazového výkonu při zachování malých rozměrů a nízké hmotnosti, která je jen 760 g. Celoskleněná optika je tvořena hranolem, při jehož výrobě je použito speciální optické sklo BaK4. Z devíti čoček v šesti skupinách, které jsou opatřeny dvacetičtyřnásobnou antireflexní vrstvou. Dále se dalekohled vyznačuje zesílenou kovovou konstrukcí těla, které je pogumované. Je plněný suchým dusíkem, který zabraňuje orosení při změnách teploty.

Plynulost chodu ovládacích prvku je ve svém rozsahu stejná. Při používání se nevyskytl žádný náznak zadrhnutí. Co mne u tohoto dalekohledu překvapilo, byla tuhost chodu ovládacích prvků. Jsem zastáncem většího odporu, který zabraňuje nechtěnému rozladění. Mám zkušenosti s dalekohledy, u kterých byla tuhost malá, že se časem a častým používáním vůle ještě více zvětšily a po několika letech stačil doslova vánek, aby se dalekohled rozladil.

Ergonomie ovládání je zdařilá. Pogumované očnice umožnují individuální nastavení vzdálenosti. Ostřící prvky jsou opatřeny podélným drážkováním, které zabraňuje prokluzu. Ovládání i v rukavicích v zimním období je bezproblémové.

Ostrost obrazu v celém zorném poli je velmi dobrá. Minimální ostřící vzdálenost jsou 3 metry. Porovnání světelnost jsem provedl s dalšími čtyřmi dalekohledy. Tři byly od jiných výrobců. Diplomat má zcela logicky oproti padesátimilimetrovým objektivům menší světelnost. V praktické části testu, kdy jsem ho zkoušel za zhoršených světelných podmínek a v noci, byla ale menší světelnost skoro zanedbatelná a Diplomat mi vyhovoval i na tento druh lovu.

Mrazový test prodělal během loňské zimní lovecké sezony. Jak jsem uvedl, je plněný dusíkem. Nedošlo vlivem rozdílných teplot k vnitřnímu orosení. Nepatrně se ale zvětšila tuhost ovládacích prvků.

Dalekohled byl osazen jednoduchým a doslova bezhlučným popruhem, který je přiměřeně široký a pro uživatele velmi příjemný na nošení. Popruh je provlečený obdélníkovými otvory krytu očnic. Na jedné straně je otvor uzavřený a na druhé je dělený. Občas se mi popruh z děleného otvoru vysmykl a musel jsem ho opět navléct. Kryty očnic bych považoval za jediný nedostatek tohoto dalekohledu.

Využitelnost v praxi? Každopádně myslivost a turistika. Ocení ho jak muži, tak i ženy. Na prvním místě je nízká hmotnost a zároveň velmi dobré optické vlastnosti. Uživatel ho při nošení téměř nevnímá.

PV

Zpracování dat...