ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Duben / 2014

SÍTĚ A VOLIÉRY – AKTUÁLNÍ JARNÍ TÉMA

Myslivost 4/2014, str. 34  Karel Malý
Jaro letos začalo nějak dříve, proto jsme se jednoho slunečného dopoledne, opět po několika letech, vypravili na návštěvu do jedné síťařské firmy nedaleko Prahy. Jedním z důvodů naší návštěvy je fakt, že výměna sítí a stavba voliér je v tomto období téma více než aktuální a máme velmi dobré zkušenosti s firmou Petr Dobeš – Sítě. Majitel firmy pan Petr Dobeš nás srdečně přivítal ve své firmě v Jílovém u Prahy a odpověděl nám na několik otázek.

 

Neviděli jsme se více než pět let. Dříve jste se pravidelně zúčastňoval mysliveckých výstav, nabízel myslivcům své služby. Co se u vás za tu dobu událo?

Řekl bych, že poměrně dost. I přes probíhající krizi jsme se na trhu udrželi, rozšířili sortiment o dvanáct druhů sítí na více než padesát druhů, zvětšili jsme skladové prostory a naše práce si našla cestu do pěti zemí Evropy. V podstatě jsme schopni naší škálou síťovin pokrýt všechny potřeby klientů. Také jsme rozšířili naše služby o montáže sítí a stavby voliér, poradenskou činnost při výběru materiálů a další.

 

Samé dobré zprávy. Skoro to vypadá, že tedy nemáte žádné potíže.

Ale to určitě ne. Je jich spousta, ale nesmíte jim podlehnout. Je pravda, že se mnoho v myslivosti za tu dobu, co jsme se neviděli změnilo, ale to, že jsme se nějakou dobu neobjevovali na výstavách, neznamená, že se ztratil mezi myslivci zájem. Opak je naštěstí pravdou, mezi zákazníky jsme si získali důvěru a máme tolik zakázek, že nestíháme někdy vykrývat všechny požadavky. A s potěšením mohu konstatovat, že se naše výrobky v praxi osvědčily, že jsou myslivci s kvalitou spokojeni a nás těší, že se zakázky získávají často tak, že spokojení uživatelé nás doporučí dalším zájemcům.

 

Tak jako v každém oboru, i na výrobu sítí jistě musí být zkušenost a erudice. Jak dlouho vlastně tuhle práci děláte?

Koncem loňského roku jsme slavili 20 let od vzniku firmy. Někdy mi připadá, že jsem snad nikdy jinou práci nedělal, ale pravda to není. Pracoval jsem 15 let jako profesní rybář.

 

To už je pěkná tradice a zřejmě spousta zkušeností. Pojďme je tedy využít a pomoci našim čtenářům při výběru vhodné sítě. Zkuste, prosím, v krátkosti uvést ta nejpodstatnější fakta.

Při výběru sítě je jednoznačně nejdůležitější druh materiálu. Myslivce a chovatele budou jistě nejvíc zajímat sítě z polyethylenu (PE), protože jsou nejvhodnější na voliéry nebo například na ochranu proti dravým ptákům. Provázky sítí jsou skané (stáčené), nebo pletené z monofilových vláken, proto v sobě nedrží vodu a hůře se na nich zachytává sníh. Vlivem teploty se minimálně stahují a roztahují a mají nejlepší odolnost proti slunečnímu záření a dalším vlivům počasí. My na tyto sítě dáváme záruku 5 let, ale životnost je 10 i více let. Instalace je díky malé hmotnosti snadná i v plochách okolo 500 m2.

Jako další materiály používáme pro výrobu sítí např. polyamid (PAD), polypropylen (PP), nebo polyester (PES). Jsou to materiály nasákavé a s nižším stupněm UV ochrany, ale mnohem měkčí. Proto se používají hlavně k výrobě rybářských sítí, kterých produkujeme rovněž značné množství a kde jsou pro svou tvrdost sítě z PE nepoužitelné.

 

Vraťme se tedy k voliérám. Říkal jste, že instalace voliérových sítí je snadná. Dala by se popsat v několika větách?

Instalace jednoduchých voliérových sítí, teda čtverec nebo obdélník, opravdu není složitá.

Základem je voliéru dobře zaměřit a zjistit, zda rohy mají pravý úhel. K půdorysu přidat aspoň 1 m na každý rozměr. Po rozprostření sítě ve voliéře přetáhnete kraj sítě přes okraj plotu asi 30 cm po celém obvodu a zachytáte háčky asi půl metru od sebe. Dopnete obvodová lana. Plochu sítě podepřete střešními latěmi o délce 4 – 6 m s kouskem černé vodovodní trubky na horním konci do tvaru ''T''. Druhý konec latě jen opřete o zem. Pokud je síť někde příliš volná, dopnete pomocí háčků na obvodovém plotě. Je to celkem jednoduché, velmi levné a máte prostornou voliéru, kde se bažanti naučí i létat a při nárazu do sítě se neporaní.

Pokud ale z nějakého důvodu potřebujete složitější voliéru, s důvěrou se na nás prosím obraťte. Rádi vám pomůžeme s návrhem i instalací a ušetříme vám tak spoustu starostí a možných nezdarů.

 

Při tak široké nabídce jistě neděláte voliéry jen pro myslivce.

To určitě ne, i když z celkového množství je pro myslivce podstatná část. Jak už jsem zmínil, děláme spoustu ochranných sítí pro chovatele drůbeže, našimi věrnými zákazníky jsou zoologické zahrady, soukromí chovatelé okrasného a exotického ptactva a chovatelé dravých ptáků, pro které máme speciální sítě o síle 2 a 2,5 mm.

 

Síť je základem, ale je třeba ji upevnit, doplnit vstupy, na něco je napnout. Jako laik se tedy ptám, zda dodáváte k sítím i nějaké další doplňky?

V naší nabídce najdou zákazníci vše, co je potřeba k instalaci. Ocelová lanka s příslušenstvím, pletiva, ochranné plůtky, montážní pásky a mnoho dalších potřeb. Pokud chovatelé žádají voliéru na klíč např. včetně zámečnických prvků, samozřejmě se snažíme také vyhovět. Dalším ze zajímavých doplňků jsou např. loupané rozvětvené kmeny do voliér. Máme též velkou škálu provázků a lan.

 

Vyjmenoval jste voliéry myslivců, chovatelů i zoo, pro jaká další odvětví ještě sítě nabízíte?

Těch oborů je mnoho a těžko je všechny vyjmenovat. Kromě již zmíněných voliér a sítí pro chov ryb vyrábíme sítě pro sportovní kluby, ochranné sítě na skládky proti odletu odpadu, ochranné sítě proti holubům a drobnému ptactvu na okna a balkóny, pytle do průmyslových praček, sítě na lešení, pytle na seno pro koně, odchytové vrhací sítě pro poraněná a toulavá zvířata atd. Jednou z našich kmenových činností jsou sítě pro golfová hřiště.

 

Máte za sebou nějaké zajímavé nebo zvláštní projekty?

To je těžké vybírat. Pro nás je každá zakázka výzvou a každá síť originál. Ale z těch zajímavějších např. voliéra nad vodou v ZOO u Zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou, dvě velké voliéry pod lanovkou v ZOO Praha. Určitě nejsložitější byly sítě pro sovinec v Borové Ladě na Šumavě. Tam jsme se opravdu ''vyřádili'', ale stálo to za námahu. Myslím, že je opravdu vydařená.

 

Skoro mne tak na závěr napadá, že už chápu, proč jste pro množství jiných zakázek neměl čas na myslivecké výstavy. Zůstanete i nadále myslivcům věrný?

Ale to si pište, že ano, myslivce považuji stále za stěžejní skupinu zákazníků a rád s nimi pracuji. Byť sám nejsem výkonný myslivec, nesmírně si vážím toho, co pro přírodu a zvěř dělají, při mých cestách vidím, kolik úsilí, práce a i svých vlastních finančních prostředků vkládají do péče o zvěř. Určitě bych jim chtěl v jejich dobrovolné náročné práci popřát mnoho zdaru, a pokud budou potřebovat informace nebo nabídku, ať zavolají, vše je seriózní domluvě, rád s každým proberu možnosti spolupráce a vypracuji nezávaznou nabídku. Všichni asi vidíme, co se kolem ve společnosti děje, takže bych chtěl na úplný závěr s potěšením konstatovat, že za dvacet let práce s myslivci nemám ani jednu neuhrazenou fakturu, což je dnes v podstatě zázrak a moc si myslivců za to vážím a všem děkuji.

Připravil Karel MALÝ

Zpracování dat...