ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Duben / 2014

Lovecká kombinovaná střelba – trumfové eso našeho střelectví

Myslivost 4/2014, str. 38  Antonín Čech
Jak jsem se zmiňoval v předcházejících číslech, sebelepší kulovnice bez kvalitní optiky a spolehlivého, přesného střeliva nic neznamená. Slíbil jsem, že se v dalším čísle našeho časopisu více rozepíšu o střelivu ze Sellier & Bellot Vlašim. Svůj slib tedy tímto článkem plním.

Pokud je mi známo, tak během těch dlouhých let, co slaví naše reprezentační družstvo úspěchy na mistrovstvích Evropy v lovecké kombinované střelbě, používali všichni tak úspěšní naši střelci výhradně brokové náboje z produkce Sellier & Bellot. Především svým výkonem naše střelivo potvrdilo, že patří k nábojům, které plně vyhovují brokovým disciplínám, které se na mistrovství střílí. Náboj Trap Super s náplní 28 gramů broků o průměru 2,25 mm nemá myslím konkurenci a je univerzální jak na lovecký trap, tak lovecký compak a kromě pár terčů se dá celý šampionát odstřílet tímto nábojem.

Jiná situace byla v minulosti u kulových nábojů. Během úspěšných let naše reprezentační družstvo zkoušelo různé střely a výrobce střeliva. Postupem času se  vynikající střelci Jan Buksa, Jaromír Uher, Jindřich Kořínek, Karel Kotrc, Karel Mrhálek, Pavel Zázvorka a náhradník Václav Bastl shodli na tom, že v ráži 222 Rem  svojí přesností a spolehlivostí jim nejvíce vyhovuje náboj LOS DAG  od firmy Dynamit Nobel s celoplášťovou střelou 3,56 g.

Revoluční zlom nastal na přelomu roku 2007 a 2008, kdy vzrůstající popularita seriálu kulových závodů pořádaných každoročně ve Světnově, neunikla zástupcům Sellier & Bellot. Projevili zájem o možnou spolupráci při testování nové řady kulových nábojů Match se střelou HPBT pro ráži 223 Rem a 222 Rem. Již z prvního seznámení s tímto nábojem jsme byli nadšeni. To nejvíce vystihuje dopis zaslaný panu Pastorkovi do S&B ihned po prvním testování:

Dne 3. února 2008 jsme si s ohledem na vyloučení přírodních vlivů pronajali tunelovou střelnici v Otrokovicích a provedli s kulovými střelci, kteří jsou ve výběru ČMMJ a připravují se na ME v lovecké střelbě,  test vašich nábojů.

Testu se zúčastnilo 12 střelců, kteří stříleli vámi dodaným střelivem MATCH v ráži 223 Rem. se střelami HPBT o hmotnosti 3,36 g  a 4,5 g.  Střílelo se na 100 metrů vsedě u stolu s oporou zbraně i loktů střelce.

Náboje se střelou HPBT o hmotnosti 4,5 g opravdu potvrdily, že nejsou vhodné do zbraní vyráběných ČZ Uherský Brod, kde je vyšší stoupání vývrtu. Jen jeden ze střelců dosáhl dobrého rozptylu s touto střelou.  Všichni ostatní dosáhli velice uspokojivých rozptylů se střelou HPBT o hmotnosti 3,36 g. Toto střelivo dosahuje rozptylu porovnatelného se střelivem LOS DAG 05K5816 od firmy Dynamit Nobel s celoplášťovou střelou 3,56 g, které většina střelců doposud používá při sportovní kulové lovecké střelbě.

Testem jsme došli k jednoznačnému závěru, že toto střelivo se jeví díky svému rozptylu a přesnosti jako vhodné ke sportovní kulové střelbě. Je však potřeba v praxi prověřit, jaký vliv na přesnost střeliva budou mít povětrnostní podmínky jako je teplota vzduchu, déšť, směr a intenzita větru.

Všichni střelci jsou ochotni tyto náboje používat při tréninku a závodech pořádaných v rámci ČMMJ a minimálně 10 % z vámi dodaných nábojů testovat při různých podmínkách na nastřelovacích terčích.

Tak se i stalo a během závodů kulového seriálu se potvrdilo, že je toto střelivo minimálně porovnatelné se zahraničními náboji a i v ráži 222 Rem potvrdilo vynikající přesnost a minimální rozptyl při střelbě na 100 metrů.

Zkouška přímo ohněm však přišla v červnu 2008. Když mne tehdejší prezident ASATu a člen předsednictva FITASC ing. Antonín Walter  poslal na zkušenou na Velkou cenu Itálie v kombinované střelbě do Valle Duppo u Lodrina. Řekl mi: Jeď tam, aspoň uvidíš, jak se organizují závody v zahraničí, ověříš si v praxi nově přijatá pravidla FITASC pro kombinovanou střelbu a získáš další kontakty, které se ti jako novému předsedovi Střelecké komise můžou v budoucnu hodit a navíc je tam krásně a udělej si potom v okolí dovolenou“.

A bylo rozhodnuto, i když jsem přece jen nechtěl jet sám. Při celostátním přeboru v K4M jsem se zeptal ing. Martina Šlechty, zda nechce také na „zkušenou“ do Itálie. Ten bez váhání souhlasil se slovy: „Aspoň vyvezu rodinku někam na dovolenou, protože kromě práce a závodů toho teď s rodinou moc nestíhám“.

Nikdo z nás nepočítal, že tato naše „zkušená“ bude tak úspěšná. Martin vyhrál jak kombinaci (20 zásahů lovecký trap, 22 zásahů compact parcour a kule 199 bodů z 200 možných), tedy celkem 367 bodů ze 400 možných, tak samozřejmě vyhrál i samostatnou kuli. Pro mě po výkonu 194 bodů zbylo v kuli druhé místo.

Jak rozhodčí, pořadatelé, tak závodníci se zajímali čím, že to střílíme. Naše kulovnice ČZ 527 Varmint šly z ruky do ruky. Nechápali, jak je možné, že naše střelivo a zbraně vydržely v teplotě přes 30 stupňů a během stanovených 30 minut držet do posledního zásahu vynikající soustřel. 

Náboje od společnosti Sellier & Bellot Math v ráži 223 Rem se střelou HPBT o hmotnosti 3,36 g, zde prošly tvrdou zkouškou a obstály na výbornou. Ostatní střelci nechtěli věřit, že se jedná o sériově vyráběný náboj.

To, jakou reklamu a jméno, jsme tomuto náboji udělali, jsme v zápětí poznali na mistrovství Evropy v Polsku, kde celá italská reprezentace včetně jednoho ze spolumajitelů italské muničky Constantina Fiocchiho střílelo novým střelivem z Vlašimi. A nebyli ze zahraničních účastníků jediní!

Na evropském šampionátu konaném počátkem srpna 2008 v Polsku tedy poprvé naše reprezentace střílela novým kulovým střelivem a získala již zmíněný první novodobý titul mistrů Evropy v lovecké kombinaci. Mezi nejlepšími jednotlivci v kombinaci se na stupních vítězů objevil na druhém místě Pavel Zázvorka a Jindra Kořínek na místě třetím. V kulové střelbě bylo naše družstvo stříbrné a v jednotlivcích přidal rovněž stříbrnou příčku Jindra Kořínek a nováček v družstvu Martin Šlechta bronz.

Od té doby nenechají naši střelci na tento náboj dopustit a patří mezi klíčové předpoklady, pro úspěchy naší reprezentace a střelců na mezinárodním poli.

 

Popisovaný náboj je navíc v ráži 223 Rem velice vhodný i pro lov především srnčí zvěře. V silnějších rážích bych tuto střelu moc nedoporučoval, mám s ní v ráži 30-06 Sprg a 300 Win Mag ne vždy dobré zkušenosti, ale to by vydalo na celý delší článek. Ale pro „remoše“ je to ideální náboj, naprosto přesný a má velice dobré ranivé účinky. Zvěř při zásahu komory minimálně odchází a zvěřina není tak destruktivně narušena jak tomu bývá u mnoha klasických i speciálních poloplášťů.

Nikdy nezapomenu na svého prvního srnce střeleného touto střelou a vlastně i ráží 223 Rem., kdy po výstřelu na vzdálenost blížící se 200 metrům srnec prostě zmizel. Na takové „neznačení“ jsem prostě nebyl při zásahu komory u jiných ráží zvyklý.

I pro testování optiky Burris, o kterém jsem psal na podzim loňského roku, jsem používal toto úžasné střelivo. Hodně by o svých loveckých zkušenostech mohli vyprávět i kuloví střelci Ondra Borák, Martin Šlechta, Mira Náhlík, Jindra Mahel a Petr Valchář, kteří udivovali profilovce v Africe, kdy antilopy, které často „neslyší“ ani na 300 Win Mag., zůstávaly po zásazích těmito náboji v ohni.

Závěrem mi nezbývá, než doporučit toto střelivo v ráži 223 Rem nejen sportovním střelcům, ale i široké myslivecké veřejnosti, jako velice přesné a spolehlivé střelivo. Opakuji svůj názor, že podle mého se v ráži 222 Rem a 223 Rem jedná o nejlepší sériově vyráběný náboj na světě.

Ing. Antonín ČECH,

předseda střelecké komice ČMMJ,

vedoucí reprezentace pro ME v lovecké kombinované střelbě

a člen technické komise FITASC pro tuto střelbu.

Přiložené dokumenty

Zpracování dat...