ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Duben / 2014

BERGARA - novinky z Norimberku

Myslivost 4/2014, str. 18  Petr Mikulášek
Veletrh IWA outdoor classic 2014 jako každoročně proběhl nedaleko našich hranic ve spolkové zemi Bavorsko začátkem března. Pro každého výrobce je ideálním místem, kde může prezentovat svoje výrobky a představit novinky pro následující sezónu. Nejinak tomu bylo i tentokrát, kdy díky velkému zájmu vystavovatelů organizátoři téměř do posledního místa zaplnili devět pavilónů norimberského výstaviště. O tuto prestižní akci je mezi návštěvníky takový zájem, že pořadatelé umožní odborné veřejnosti vstup jen na základě předem rezervovaných vstupenek, pozvánek od vystavovatelů nebo majitelům novinářského průkazu. Pro návštěvníky je to ojedinělá příležitost vidět na jednom místě téměř vše podstatné, co je v aktuální nabídce pro lov i sportovní střelbu k dispozici.

 Pro výrobce a jejich obchodní partnery z jednotlivých zemí je to ideální příležitost, kde se pod jednou střechou osobně setkají, představí nové výrobky, dohodnou spolupráci a strategii pro následujícím období. Expozice jednotlivých značek jsou řešeny velmi velkoryse, volně k dispozici jsou veškeré aktuální katalogy a všechny dostupné technické informace.


V rámci veletrhu IWA představila svůj výrobní program také zbrojovka BERGARA, která je pro mnoho výrobců palných zbraní po celém světě osvědčeným dodavatelem přesných a kvalitních hlavní. Na svém stánku v pavilonu 1 prezentovala vedle sortimentu hlavní zejména svůj další výrobní program – jednoranové a opakovací kulovnice vlastní výroby a konstrukce SCOUT, APEX, BA13, BX11 včetně mnoha variant, výměnných hlavní a dalšího příslušenství.

Kulovnice této značky vynikají dokonalou ergonomií, jemnou spouští a uživatelsky příjemným ovládáním. Jsou koncipovány jako skládačka, což v praxi znamená, že každá zbraň je na zakázku a bez příplatku sestavena ve výrobním závodě podle přání budoucích majitelů. Z předem připravených dílů umožňujících jejich vzájemnou kombinaci lze dosáhnout mnoha variant a provedení.

Všechny hlavně jednoranových kulovnic jsou standardně opatřeny kanelací včetně závitu na ústí s krytkou. Kanelovaná hlaveň není jen designová záležitost, která zvyšuje estetickou hodnotu zbraně. Kanely minimalizují vnitřní pnutí hlavně, zlepšují chlazení a mají vliv na zlepšení rozptylu. Zvýšení komfortu střelby lze díky využití závitu na ústí hlavně docílit aplikací úsťové brzdy, popř. loveckého tlumiče v podmínkách, kde to příslušná legislativa umožňuje.

Pro výrobu všech modelů BERGARA v klasickém černěném provedení je použita speciální zbrojařská uhlíková ocel AISI 4140 z místních baskických oceláren. Za mírný příplatek je možno většinu modelů objednat také v celonerezovém provedení z oceli AISI 416.

 

Za největší novinku lze považovat další řadu modelů jednoranových kulovnic, kterou výrobce nazval BA13. Konstrukčně i designově vychází z osvědčeného modelu SCOUT, se kterým má společný tvar baskule a pažbu. Dobře dimenzovaná konstrukce této kulovnice je navržena pro použití medium ráží po 30-06 Spring včetně.

Na první pohled je patrná změna v ovladači používaném pro zlomení zbraně. Je využita obdobná konstrukce jako u vyššího modelu APEX. Ovládací klička je součástí lučíku, který se při odjištění naklopí celý dozadu, umožní zlomení a přebití kulovnice.

Samotným zlomením se nenatáhne bicí pružina úderníku. Přestože je náboj zasunut do komory, zůstává zbraň po uzavření naprosto bezpečná. K natažení bicího mechanismu slouží samostatný kohout, který je umístěn na temeni baskule. Pokud ke střelbě po natažení kohoutu nedojde, dá se kulovnice jednoduše deaktivovat vypuštěním kohoutu, obdobně jako třeba u revolveru. Ovládání je intuitivní, přesné a bezpečné.

Všechny kulovnice BERGARA jsou vybaveny pádovou pojistkou, která zabrání nechtěnému výstřelu v případě, že natažená zbraň upadne. Určitou modernizací a drobnými změnami prošel také celý spoušťový mechanismus, který je ovládán spouští s krátkým jemným chodem a bodovým odpalem.

V nabídce jsou pro model BA 13 dvě délky kanelovaných hlavní 508 a 584 mm, obě zakončeny úsťovým závitem a krytkou. K zapažbení je použita klasika s pistolovou rukojetí, která umožní střelbu přes pevná mířidla i optický zaměřovač.

Barevné provedení těchto polymerových pažeb je matná černá nebo příplatková varianta potažená fólií s dokonalou imitací kořenového ořechového dřeva. Pro méně konzervativní uživatele, kteří preferují vyšší výšku horní hrany lícnice, je určen typ pažby THUMBHOLE (v překladu „ díra na palec“) v provedení černý mat nebo design přírodní kamufláže lesa. Tento typ pažby je svou ergonomií určen pro míření přes optický zaměřovač

Všechny druhy pažeb jsou symetrické, opatřené oboustrannou lícnicí a plnohodnotně použitelné pro střelce s dominantní pravou i levou rukou. V zadní části jsou opatřeny měkkou silnou botkou, díky své konstrukci a tvaru velmi účinně eliminují zpětný ráz. Všechna provedení kulovnic BA13 mají v základní výbavě jednodílnou lištu weaver, která je spolehlivě přichycena na horní straně hlavně čtyřmi zapuštěnými šrouby s hlavou torx.

 

Model APEX s možností uživatelské výměny hlavně má silněji dimenzovanou baskuli, která je svou pevností určena pro lovecké ráže až do průměru 9,3 mm. V nabídce jsou dvě délky hlavní 51 a 63,5 cm, opět opatřené kanelací a závitem na ústí. Výměnné hlavně jsou vyrobeny s takovou přesností, že není nutno jakékoliv dolícování a jejich přehození zvládne každý uživatel za několik minut s běžně dostupným nářadím.

U všech kulovnic Apex je každá následně dokupovaná hlaveň opatřena solidní lištou standardu weaver, která zajišťuje možnost snadné a spolehlivé montáže libovolného optického zaměřovače.

Pažby APEX jsou vyrobeny z odolného polymeru v provedení imitace ořechového dřeva, přírodní kamufláže nebo černé matné. Povrch pažeb je opatřen speciální protiskluzovou vrstvou příjemnou na dotek. Rybiny z měkké pryže umožní pohodlné a pevné držení bez ohledu na klimatické poměry. Kvalitní gumová botka a celková důmyslná konstrukce pažby přispívá k výraznému snížení zpětného rázu, takže i při užití výkonnější ráže je střelba stále příjemná a zvladatelná. V případě potřeby lze pažbu i předpažbí jako náhradní díl samostatně dokoupit, jednoduše vyměnit a vyřešit tak poškození či docílit změny celkového vzhledu kulovnice. Zejména stále oblíbenější celonerezové provedení předurčuje tyto zbraně pro použití i v nejnáročnějších podmínkách.

 

 

 

 

 

U opakovací kulovnice BX11 se rozšířila nabídka výměnných hlavní ve třech délkách

a konturách. Dále je možný výběr z více designů pažby, která umožní větší přizpůsobení zbraně loveckým podmínkám a ročnímu období.

 

Každým rokem dochází u většiny výrobců k mírnému navyšování prodejních cen. Dobrou zprávou pro potenciální zájemce je skutečnost, že u většiny modelů a následně dokupovaných hlavní výrobce pro tento rok prodejní ceny snížil. U opakovací kulovnice BX11 dokonce o 300 €. Velký vliv na efektivitu výroby má stále vzrůstající poptávka po výrobcích této zbrojovky zejména na americkém trhu, které vedlo ke snížení nákladů sériové výroby i pro evropské modely.

Kulovnice BERGARA si i přes svůj neotřelý nadčasový vzhled a dokonalé provedení nehrají na luxusní zbraně. Naopak jsou zkonstruovány jako pracovní nástroj, který za dostupnou cenu poskytne přesnost, bezpečnost a spolehlivost, kterou hledáte. Jsou vyrobeny tak, aby dokonale odvedly svou práci při minimálním nároku na údržbu.

Více informací o této značce naleznete na stánkách výrobce www.bergararifles.com nebo dovozce www.brnohunt.eu

© Ing. Petr MIKULÁŠEK

 

 

 

Zpracování dat...