Červen / 2014
Navštívili jsme OMS Český Krumlov
Myslivost 6/2014, str. 90 Kamila Kaasová
Českokrumlovsko je nejjižněji položený region České republiky. Na území dřívějšího okresu Český Krumlov zasahují Novohradské hory, Blanský les, ale také Národní park Šumava, proto se zdejší myslivci mohou setkat ve svých honitbách třeba s plachým losem nebo rysem ostrovidem. V Domoradicích, nedaleko překrásného okresního města - Českého Krumlova, které bylo pro zachovalost a architektonickou hodnotu svých mnohých památek již v roce 1992 zařazeno na seznam UNESCO, sídlí kancelář Okresního mysliveckého spolku Český Krumlov, jehož jednateli, Mgr. Josefu Amchovi, jsem položila několik otázek ohledně působení myslivců v tomto malebném koutě Jihočeského kraje.
Můžete, prosím, stručně charakterizovat situaci na OMS Český Krumlov? Počet členů a jejich věkové složení, v kolika honitbách zde myslivci hospodaří? Které jsou pověřené obce a jaká je s nimi spolupráce?
V okrese Český Krumlov je 91 honiteb a devět obor, pod pověřenou obec Kaplice spadá 34 honiteb a pod Český Krumlov 57. Většina honiteb je soukromých, myslivecká sdružení vykonávají právo myslivosti jen ve 39 honitbách. Spolupráce s pověřenými obcemi je korektní, s vedoucími odborů životního prostředí v obou pověřených obcích spolupracujeme, myslím, k oboustranné spokojenosti.
Jak se v průběhu let vyvíjí členská základna? Kolik míváte ročně zájemců o zkoušky z myslivosti?
Členská základna je v současné době asi třikrát nižší než před zdražením členských příspěvků. V současné době evidujeme 435 členů, tento počet je přibližně stejný po několik let.
Ročně míváme asi 15 - 20 zájemců o zkoušku z myslivosti, kurz tradičně probíhá v lednu až únoru v obou víkendových dnech. V letošním roce však byl počet adeptů nižší, pouze 13 zájemců. Zkoušky probíhají v březnu a letošní zkoušky byly mimořádně úspěšné. Z loňských absolventů kurzu se ke zkoušce dostavilo 16 adeptů a devět jich prospělo s vyznamenáním, zbývajících sedm prospělo.
Jaké jsou u vás stavy volně žijící zvěře, jak probíhá hospodaření s nimi?
V honitbách okresu se vyskytuje veškerá volně u nás žijící zvěř včetně losů a rysů. Celkový stav odpovídá úživnosti honiteb, klidu v nich a intenzitě lovu.
Mnozí uživatelé honiteb, hlavně myslivecké spolky, se starají o to, aby zvěř měla v honitbě dobré podmínky pro život, obhospodařují myslivecká políčka, instalují umělé nory, ptačí budky i budky pro kachny, vysazují různé stromy a keře včetně výsadby nových alejí.
Bojujete nějak se stále aktuálním problémem – střety se zvěří na pozemních komunikacích?
Střetům se zvěří na komunikacích se pokouší myslivci zabránit již třetím rokem aplikováním chemických odpuzovačů, na jejichž nákup vyčlenil Jihočeský kraj a pojišťovna Generali 72 000 Kč. Myslivecké spolky zaznamenávají ve svých honitbách, že těchto střetů výrazně ubylo. Někteří myslivečtí hospodáři se však přiklání k názoru, že současně užívaný prostředek se stává méně účinným, a to hlavně na černou zvěř.
Jistě každoročn
Chovatelská přehlídka se pravidelně koná v Kaplici, kde je zkušená parta zapálených myslivců, včetně vedoucího odboru životního prostředí v Kaplici, který si na dobu přípravy a dobu konání přehlídky bere dovolenou. Chovatelská přehlídka je proto vždy velmi pečlivě připravena a návštěvnost je uspokojivá. Touto cestou bych jim chtěl za jejich aktivitu poděkovat.
Na přehlídce také prezentují své výtvarné práce čtyři kroužky mladých přátel myslivosti, působící u nás na Českokrumlovsku. Práce vedoucích těchto kroužků je záslužná, jistě jim zabere mnoho volného času, takže posílám díky do Velešína, Chvalšin, Malont a Vyššího Brodu.
V loňském roce bylo vystaveno 80 trofejí jelenů, 992 trofejí srnců, 12 zbraní kňourů, 16 trofejí muflonů, 10 trofejí daňků, lebek lišek bylo 10, lebka jezevce jedna, a ta obdržela zlatou medaili.
Zapojujete se nějakými mysliveckými akcemi do kulturního dění v regionu?
OMS se přímo do kulturního dění v obcích nezapojuje, ale mnohé myslivecké spolky jsou v tomto směru jedinými aktivními spolky ve svých domácích obcích, jmenuji například Velešín, Kaplici, Bujanov a další.
Pojďme se nyní podívat na kynologii – jaké pořádáte v rámci OMS zkoušky či výstavy, jak jste na tom s rozhodčími a co říkáte novému zkušebnímu řádu?
Kynologie v okrese je velmi dobře řízena předsedou kynologické komise. Ta každoročně pořádá zkoušky vloh, norování, včetně nácviků, speciální zkoušky z vodní práce, barvářské zkoušky, lesní zkoušky, podzimní zkoušky a ob rok zkoušky honičů. V letošním roce budeme pořadateli Mistrovství Šumavy – soutěže dvoučlenných družstev ohařů z jednotlivých okresů kraje a z okresu Pelhřimov, kterého se mohou zúčastnit ohaři po složených prvních podzimních zkouškách. Na krajské koordinační radě byly přijaty připomínky k novému zkušebnímu řádu, které byly na sboru zástupců akceptovány, takže naši rozhodčí je budou plně respektovat. Rozhodčích pro všechny typy zkoušek máme dost, přesto někdy použijeme rozhodčí ze sousedních okresů Prachatice nebo České Budějovice. Evidujeme dva čekatele na funkci rozhodčího.
Pořádáte okresní přebory ve střelbě? Kde probíhají střelby uchazečů?
V květnu střelecká komise organizuje okresní přebor ve střelbě na loveckém kole a kulový čtyřboj malorážkou. K okresnímu přeboru a střelbám adeptů používáme střelnici klubu Eustach ve Vyšším Brodě. Tento střelecký klub uskutečňuje mnoho různých střeleckých akcí, kterých se zúčastňují i střelci z řad členů ČMMJ.
ě probíhá chovatelská přehlídka, jaké počty trofejí se každoročně hodnotí? Je o výstavu zájem ze strany návštěvníků?
Žádné odvětví se nevyhne ekonomickým otázkám. Daří se vám bezproblémově financovat veškerou činnost OMS, včetně chodu kanceláře?
Zatím se nám daří financovat veškerou činnost OMS včetně chodu kanceláře, protože se snažíme efektivně a s rozumnou úsporou financovat všechny aktivity OMS.
Jakým způsobem informujete členy OMS o dění? Používáte informační nástěnky či rozesíláte informační oběžník? Poskytujete informace o vaší činnosti i veřejným médiím? Lépe řečeno, je o ně ze strany těchto médií zájem?
Mysliveckým spolkům a uživatelům honiteb jsme v minulosti rozesílali informační oběžník, tak jako mnohé jiné OMS. Po zjištění, že informace nejsou předávány dál členům, posíláme veškeré informace prostřednictvím internetu všem zástupcům honiteb (adresy máme z městských úřadů) i členům, kteří nám sdělili svoji e-mailovou adresu.
Ze strany médií jsme nezaznamenali žádný zájem o to, jak myslivecké spolky pracují. Pokud chceme něco dostat do regionálního tisku, sami nabízíme možnost spolupráce. Někdy se ale nedaří, novináři se o naši pravidelnou práci sami příliš nezajímají. Aktivně informujeme mysliveckou veřejnost jen prostřednictvím časopisu Myslivost o akcích, které se konaly v našem regionu.
Jaké máte vyhlídky ohledně činnosti OMS a myslivosti vůbec do budoucna?
Vyhlídky do budoucna? S poklesem počtu členů ČMMJ, který bude pokračovat (teď po oznámení pojišťovny Halali o nepojištění psů na mysliveckých akcích z hromadné pojistky), jak oznamují myslivečtí hospodáři z různých ČMMJ nakloněných mysliveckých spolků, pravděpodobně OMS Český Krumlov v nejbližších letech zanikne, nebo se spojí s jiným okresem. Zatím máme dostatek finančních prostředků na zajištění činnosti okresního spolku, ale do budoucna to nevidím příliš optimisticky. A s myslivostí do budoucna? Myslím, že ČMMJ jako taková zanikne pro nezájem členů, myslivců. Jen kynologové a střelci ji nezachrání. V členech ČMMJ je obrovská roztříštěnost zájmů, viz poslední mimořádný sněm zástupců, je v ní mnoho zatajovaných skutečností, které pomalu „prosakují“ na veřejnost a důvěryhodnosti vedení ČMMJ neprospívají. Když se ptám těch, kteří opustili řady ČMMJ, proč to udělali, zjišťuji mnoho různých důvodů (například, že chybí senát OMS, který by rozhodoval o přestupcích, kromě pojištění nenese členství žádné výhody, měla by být jedna opravdu jednotná myslivecká organizace s povinným členstvím, atd.). Přesto si přeji, aby ČMMJ přestála všechny negativní tlaky, aby zušlechtila svoji důvěryhodnost, aby členy - myslivce dobře zastupovala, reprezentovala a bránila naši myslivost jako takovou.
Díky za rozhovor!
Ing. Kamila KAASOVÁ
Snímky Ing. Lukáš Bodnár
a archiv OMS.