ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Červen / 2014

Jak vidí žáci a studenti ze Střední Moravy lesníky a myslivce

Myslivost 6/2014, str. 87 
Středoškolská odborná činnost je soutěží talentovaných středoškoláků v řešení odborných problémů. V loňském školním roce proběhl již 35. ročník a žáci Střední lesnické školy Hranice tradičně přispěli několika pracemi, z nichž čtyři práce postoupily z okresního do krajského kola. Čtenáře časopisu bude snad zajímat, že se jedna z prací zabývá průzkumem názorů žáků základních a středních škol na lesníky a myslivce.

 

Proč toto téma?

Prvotním impulsem k vyhotovení této práce byl dojem, že mezi žáky základních a studenty středních škol koluje spousta mylných názorů ohledně povolání a práce lesníků či myslivců. Například se jedná o názory, že lesník pouze těží dříví a myslivec jen loví zvěř. Dále jsem se setkal s otázkou „Co to vlastně budeš dělat, až dostuduješ?“ Zda ze mě bude myslivec, lesní dělník, těžař, hajný, atd… Nejen na základě výše uvedeného, ale i proto, že se při aktivitách lesní pedagogiky setkávám s žáky základních a středních škol, jsem se rozhodl vytvořit práci, která by mapovala tuto problematiku.

 

Respondenti

Za účelem zjištění dat byl vytvořen dotazník, který byl zaslán celkem na čtyři základní školy. Jmenovitě: 3. ZŠ nám. Svobody ve Šternberku, ZŠ Struhlovsko v Hranicích, ZŠ Drahotuše a ZŠ Spojenců v Olomouci. Celkem bylo ze základních škol osloveno 113 žáků. Dále byl dotazník zaslán na osm středních škol, a to na: Obchodní akademii v Olomouci, Střední školu logistiky a chemie v Olomouci, Gymnasium Šternberk, Střední zdravotnickou školu v Hranicích, Soukromou střední odbornou školu v Hranicích, Gymnázium Hranice, Střední průmyslovou školu a Střední odborné učiliště v Uničově. Celkem bylo ze středních škol osloveno 214 studentů.

 

Anketa

V tabulce č. 1 je vidět, že mladší generace, kterou zastupují žáci základních škol,  na rozdíl od studentů středních škol, má větší povědomí o tom, kdo je to lesník a kdo myslivec. To může být způsobeno právě vlivem lesní pedagogiky, která se ještě k většině středoškoláků nedostala.

V tabulce č. 4 je zachycen názor na změnu výměry lesů u nás. Nadpoloviční většina žáků a studentů odpověděla, že lesů v České republice ubývá. Zde je vidět, že i přes snahu lesníků a lesních pedagogů je v mínění obyvatel stále zažité toto dogma.

U další tabulky č. 5 s otázkou: „Myslíte si, že by se mělo těžit dřevo v lese?“ vidíme velké rozdíly. Skoro tři čtvrtiny žáků a pouze polovina studentů si myslí, že by se mělo těžit pouze dříví napadené škůdcem, jen 21 % žáků ZŠ si myslí, že by se mělo těžit i nenapadené dříví (u středoškoláků sdílí tento názor 41 % respondentů).  

Další zajímavé výsledky jsem dostal u otázky: „Co je hlavním cílem myslivců?“, viz. tabulka č. 7. Okolo 50  % studentů a žáků si myslí, že myslivec se snaží chovat zvěř jako součást přírody.

U otázky „Proč myslivci usmrcují zvěř?“ (tabulka č. 8), odpověděla nadpoloviční většina studentů a žáků překvapivě, aby byla zachována jen zvěř zdravá. Tato odpověď byla jistým překvapením, neboť se spousta z nás setkává s názorem, že myslivec zvěř bezdůvodně vraždí.

 

Zhodnocení

Výsledky dotazníků ukazují, že žáci mají základní povědomí o povolání lesníka a myslivce. Také, ale poukazují na neznalost konkrétní náplně činností, které nositelé tohoto povolání vykonávají. Nemalou zásluhu na informovanosti žáků má zajisté i lesní pedagogika, zvlášť u škol z hranického regionu, kde je lesní pedagogika velmi oblíbenou součástí EVVO. Proto bych na závěr chtěl popřát všem lesním pedagogům mnoho sil do další práce, aby se znalosti o lese, lesnictví a práci lesníků a myslivců prohlubovaly i u široké veřejnosti.

 

Podrobnější informace najdete v mé práci v rámci Středoškolské odborné činnosti: „Jak občané Střední Moravy - Hané pohlíží na lesníky a myslivce“.

 


Článek a průzkum zpracoval:

Radoslav Hlavica

student Střední lesnické školy v Hranicích

Přiložené dokumenty

tabulky-soc tabulky-soc (37,50 KB)
Zpracování dat...