ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Únor / 2010

Zasedání Ústřední hodnotitelské komise trofejí

Myslivost 2/2010, str. 36  Ing. Jaroslav RŮŽIČKA
Ministerstvo zemědělství svolalo na závěr roku 2009 v pořadí již 6. zasedání Ústřední hodnotitelské komise trofejí. Společné jednání bylo pravidelným setkáním komisařů při příležitosti bilancování činnosti komise za uplynulý rok. Současně byla komise požádána organizátorem Světové výstavy vývoje myslivosti a lovectví Brno, aby projednala možnost spolupráce při hodnocení trofejí zvěře v rámci této výstavy, která by se měla uskutečnit v roce 2010 v Brně.
Dne 14. prosince 2009 bylo svoláno 6. pravidelné zasedání Ústřední hodnotitelské komise trofejí zvěře. Jednání se uskutečnilo v Praze v budově Ministerstva zemědělství. Z 37 členů komise se jednání zúčastnilo 24 komisařů. Jednání zahájil a řídil předseda komise Ing. Jaroslav Růžička. Předseda komise úvodem ještě jednou poděkoval členům komise za vynikající práci, kterou komise odvedla při hodnocení trofejí zvěře vystavených na Mezinárodní výstavě myslivosti, rybářství, včelařství a zahrádkářství NATURA VIVA 2009 v Lysé nad Labem. Tato výstava byla již druhou velkou akcí celé komise, na které bylo společně s mezinárodní komisí hodnoceno na 1200 trofejí zvěře. Zvláště byla vyzdvižena sehranost členů jednotlivých hodnotitelských skupin specializujících se na určité druhy zvěře.
Již druhé společné hodnocení prokázalo, že Ústřední hodnotitelská komise trofejí se od svého založení v roce 2004 stala sehraným týmem, který dokáže bezproblémově zvládnout nejen individuální úkoly, které jí byly svěřeny zákonem o myslivosti při hodnocení význačných trofejí, ale že dokáže odborně a organizačně zvládnout i velké mezinárodní výstavy. Předsedou komise bylo komisařům v rámci poděkování tlumočeno i neoficiální uznání, které se komisi mnohokrát dostalo po ukončení výstavy ze strany zainteresované myslivecké veřejnosti. Použití superlativu vynikající při hodnocení práce komise není určitě nadnesené, neboť takováto neformální spontánní uznání bývají právě měřítkem kvality odvedené práce.
Vlastním programem jednání komise pak bylo především vyhodnocení roční činnosti komise na úseku hodnocení význačných trofejí. Za rok 2009 bylo k datu jednání komise hodnoceno 23 trofejí zvěře. Tento počet vzhledem k roku, ve kterém byla pořádána v České republice velká mezinárodní výstava, je počtem relativně vysokým. Jen pro porovnání s roky předchozími bylo v roce 2004 hodnoceno 24 trofejí, v roce 2005, tj. v roce konání jubilejní výstavy NATURA VIVA 2005, bylo hodnoceno 12 trofejí, v roce 2006 bylo hodnoceno 28 trofejí, v roce 2007 bylo hodnoceno 58 trofejí a v roce 2008 bylo hodnoceno 39 trofejí spárkaté zvěře. V roce 2009 se na počtu hodnocených trofejí podílela pouze jedna trofej jelena evropského v bodové hodnotě 224,89 b. CIC, 12 trofejí daňka skvrnitého s nejsilnější trofejí o bodové hodnotě 212,94 b. CIC, 6 trofejí muflona s nejsilnější trofejí 253,65 b. CIC, 3 trofeje siky japonského s nejsilnější trofejí 287, 10 b. CIC a jedna trofej prasete divokého v bodové hodnotě 128,45 b. CIC. Celkový počet 23 dosud hodnocených význačných trofejí v roce 2009 je možno považovat za relativně vysoký proto, že v letech jubilejních výstav myslivosti dochází ke kumulování hodnocení význačných trofejí až na samotné výstavě, a proto lze v daném roce spíše počítat v období mimo výstavu s poklesem počtu hodnocení. Počet hodnocených trofejí za rok 2009 není ještě úplný, neboť lovecká sezóna dosud neskončila a vlastní hodnocení probíhá s přesahem konce kalendářního roku až zhruba do konce února roku následujícího.
Pro zájemce, kteří sledují a vyhodnocují vývoj kvality lovené zvěře v jednotlivých letech, však uvedené údaje plně neumožňují tento vývoj porovnávat, neboť uvedené údaje o počtu trofejí jednotlivých druhů zvěře a o dosažených bodových hodnotách CIC jsou pouze údaji o význačných trofejích hodnocených v příslušném roce. Nemusí se tedy jednat o trofeje ze zvěře ulovené v témže roce, ve kterém byla trofej hodnocena. Lepší porovnání a vyhodnocování pak umožňuje celková databáze doposud hodnocených význačných trofejí s jejich členěním podle druhu zvěře, roku hodnocení, čísla trofeje nebo čísla plomby a s komplexní bodovací tabulkou a fotografiemi trofeje, která je vedena na internetových stránkách Českomoravské myslivecké jednoty, která byla pověřena Ministerstvem zemědělství vedením této centrální databáze (adresa www.cmmj.cz, nabídka Evidence význačných trofejí; alternativně lze najít též na adrese www.mze.cz, ikona lesní hospodářství, nabídka Myslivost, Ústřední hodnotitelská komise trofejí a Evidence význačných trofejí). Přehled význačných trofejí lze v centrální databázi ČMMJ vhodně doplňovat údaji o hodnocení ostatních trofejí zvěře získanými z dalších mysliveckých akcí, jako jsou každoročně pořádané okresní myslivecké přehlídky trofejí, případně další myslivecké výstavy.
Ústřední hodnotitelská komise trofejí přivítala při projednávání druhého hlavního bodu programu ve svém středu Doc. Ing. Miloslava Vacha, CSc., nejen jako místopředsedu své komise, ale jako zástupce a jednoho z hlavních organizátorů Světové výstavy vývoje myslivosti a lovectví. Světová výstava by se měla konat v roce 2010 v Brně a jejím organizačním garantem je Česká zemědělská univerzita v Praze. Ústřední hodnotitelská komise byla oslovena, aby na výstavě zajistila hodnocení předložených trofejí zvěře podle metod vypracovaných Mezinárodní radou pro myslivost a ochranu zvěře (CIC). Doc. Ing. Miloslav Vach, Ph.D., ve svém vystoupení seznámil komisi se základními informacemi, které se týkají organizace výstavy a především hodnocení trofejí zvěře, které budou předloženy na výstavu.
I když si světová výstava dala do vínku opuštění tradice dominantní a okázalé prezentace chovu zvěře prostřednictvím výstavy trofejí zvěře, přesto by na výstavě mělo být vystaveno na 800 až 900 trofejí zvěře celého světa. Velkou kolekcí čítající na 480 trofejí zvěře by se mělo prezentovat sousední Slovensko. Vlastní hodnocení trofejí zvěře by mělo proběhnout začátkem února 2010 a Ústřední hodnotitelská komise by se měla postarat o hodnocení všech trofejí, které lze hodnotit podle metod CIC. Ostatní trofeje zvěře a zejména preparáty budou hodnoceny podle metod SCI (Safari Club International) a o jejich hodnocení se postará komise české sesterské organizace - Safari Club International - Česká republika.
Podle organizátorů výstavy by však měly být jednotlivé expozice spíše zaměřeny na všechny důležité klady a zápory vývoje myslivosti a lovectví od roku 1910 a spontánně prezentovat vývoj mysliveckých, chovatelských, ochranářských a loveckých aktivit. Výstavy by se mělo účastnit na 27 zahraničních partnerů. Výstava by tak měla být stoletým připomenutím Světové výstavy myslivosti a lovectví, která se konala roku 1910 ve Vídni nejen v rámci tehdejšího státního útvaru Rakousko-Uherska, ale která byla také přehlídkou činnosti lovců z řady dalších států, zejména evropských. Ústřední hodnotitelská komise trofejí uzavřela tento bod jednání konstatováním, že je připravena na vyzvání organizátora Světové výstavy vývoje myslivosti a lovectví Brno 2010 splnit požadavky na hodnocení té části předložených trofejí, které lze hodnotit metodami CIC.
 
Metody hodnocení CIC
A právě metody hodnocení trofejí zvěře vypracované CIC se staly v minulých letech předmětem diskusí odborné myslivecké veřejnosti na úrovni komisí a dokonce i Valného shromáždění Mezinárodní rady pro lov a ochranu zvěře. Prvopočátek diskusí o změně systému a metod hodnocení metodami CIC lze dosledovat již do roku 2007, kdy byla předložena vize těchto změn na 54. Valném shromáždění CIC v Bělehradě. Předložení vizí změn bylo vyprovokováno nejen ambicemi některých členů národních delegací CIC, kteří se těžce smiřovali se stabilními a dlouhodobými úspěchy chovu zvěře a provádění myslivosti v  zemích střední a jihovýchodní Evropy, které metody hodnocení CIC hojně využívaly a které je měly i v řadě případů zapracovány do národní myslivecké legislativy, ale v konečné fázi i aférou měření „světové trofeje“ jelena z Bulharska, která byla přetřásána na předchozím 53. Valném shromáždění CIC v Limassolu na Kypru v roce 2006. Na základě této aféry, kdy bylo kritizováno porušování morálních zásad v myslivosti při vytváření atypických trofejí zvěře ve farmových chovech a jejich předkládání coby výsledků mysliveckého chovu, přijalo tehdejší valné shromáždění deklaraci CIC k etice trofejí, ve které byla odsouzena neetická manipulace s trofejemi nemyslivecky vedených chovů zvěře.
Prvopočátky diskusí byly na valných shromážděních v roce 2008 v Marrakechi a v roce 2009 v Paříži základem pro založení projektu na úpravu metod hodnocení trofejí a za tím účelem k vytvoření týmu, který měl uvedenou problematiku pod vedením Bernarda Rudolfa Damma z Jihoafrické republiky zpracovávat. To, že základem pro změnu hodnotitelských formulí CIC nebyly jen odborné důvody, ale že celá záležitost byla zpolitizována pro získání vlivu a určitých prestižních či případně finančních výhod (viz. zpráva o 56. Valném shromáždění Mezinárodní rady pro myslivost a ochranu zvěře, autor Růžička, J.: Myslivost, Vášeň s budoucností, časopis Myslivost 10/2009), vedlo řadu zemí, včetně České republiky, k protestům, které vyústily ještě na Valném shromáždění CIC v Paříži k nesouhlasu s postupem CIC v této záležitosti.
Konečné vyřešení celého problému se změnami formulí CIC přineslo až jubilejní 10. zasedání Koordinačního fóra CIC pro střední a jihovýchodní Evropu v říjnu 2009 v Cetinje v Černé Hoře s tím, že byla dosažena dohoda s protagonisty změn hodnocení trofejí zvěře, které zastupoval sám prezident CIC Dieter Schramm. Česká republika byla na jednání zastoupena Doc. Ing. Josefem Feuereiselem, Ph.D., předsedou Komise pro zahraniční spolupráci ČMMJ a současně místopředsedou Ústřední hodnotitelské komise trofejí. Obsahem dohody bylo potvrzení, že současně platné metody CIC hodnocení trofejí zvěře zůstávají zachovány. Pro naplnění myšlenky CIC na zachování původní přírody cestou trvale udržitelného mysliveckého hospodaření se zvěří bylo prosazeno, aby do aktuálního systému hodnocení trofejí byl včleněn parametr věku a správnosti odlovu. Za výchozí kriteria pro posuzování těchto parametrů budou pak považovány požadavky národních předpisů definujících správnost či nesprávnost lovu.
Tyto parametry by pro Českou republiku neměly být problémem, neboť se s nimi běžně pracuje již nyní a jsou součástí pořádaných okresních chovatelských přehlídek. Trofej zvěře příliš mladé nebo pocházející z nesprávného lovu nebude posuzována jako oficiálně ohodnocená a uznaná trofej a v hodnocení bude uveden dodatek „nesprávný lov“.
Uzavřená dohoda se následně promítla do textu rezoluce, kterou přijalo 10. zasedání Koordinačního fóra pro střední a jihovýchodní Evropu a kterou podepsal, kromě zástupců participujících zemí, také prezident CIC Dieter Schramm (více zpráva z jednání koordinačního fóra, autor Feuereisel, J.: Jubilejní zasedání Koordinačního fóra CIC pro střední a jihovýchodní Evropu, časopis Myslivost 12/2009).
Přijetí dohody o dalším využívání metod hodnocení CIC se kladně promítne i do další činnosti Ústřední komise pro hodnocení trofejí zvěře a jistě přinese uklidnění i na případném společném hodnocení při příležitosti konání Světové výstavy vývoje myslivosti a lovectví Brno 2010.
Součástí 6. společného jednání komise bylo i projednání prvotních návrhů na uspořádání školení hodnotitelů trofejí z metod CIC a metod SCI, jejichž přesné kontury však přinese až rok 2010.
 Ing. Jaroslav RŮŽIČKA
 Předseda Ústřední hodnotitelské komise trofejí
Zpracování dat...