Pod označením Varmint vyrábí Česká zbrojovka řadu loveckých zbraní ve všech kategoriích, malorážky, lehké i standardní kulovnice. Mnozí naši myslivci a lovci se ptají na smysl Varmintů. Jedná se pouze o název nebo mají lovecké pušky Varmint specifické vlastnosti, dané konkrétním využitím? Pokud ano, mohou jejich vlastnosti využít také naši členové ctěného cechu svatého Huberta? Informace o využití Varmintů jsem zjišťoval při svém nedávném pobytu v USA, při němž jsem pro naše myslivce připravoval řadu zajímavých článků.
Varmint
Lovecké pušky s označením Varmint mají podobné technické parametry. Hlavním konstrukčním prvkem je těžká silnostěnná hlaveň, která musí zajišťovat maximální přesnost při velkém množství výstřelů během poměrně krátké doby. Silné stěny hlavně lépe odvádějí teplo a snižují amplitudu kmitání při výstřelu a po výstřelu.
Hlaveň není opatřena mechanickými mířidly, protože pušky Varmint se používají výhradně se zaměřovacím dalekohledem.
Dalším důležitým prvkem je americká pažba vyrobená podle zájmu zákazníků z přírodního nebo vrstveného dřeva nebo z odolného plastu. Americká pažba se vyznačuje přímějšími tvary, menším lomením, a nemá výraznou lícnici. Ačkoli postrádá výraznější tvary evropských pažeb, má své výhody. Menší lomení pažby a její linie bližší ose hlavně zajišťuje menší zvednutí zbraně při výstřelu, zpětný ráz se soustředí více do ramene střelce a lovec může lépe sledovat, jestli a jak zvěř značí zásah. Díky menšímu zvednutí zbraně lze rychleji srovnat zbraň do záměrné polohy a spolu s přebitím ji rychle připravit na další výstřel.
Důležitou roli hraje spolehlivý, pohodlně a intuitivně ovladatelný závěr, spolehlivé zásobovací ústrojí a dobře nastavená, spolehlivá spoušť.
Sestavu zbraně doplňuje myslivcem nebo lovcem správně zvolený zaměřovací dalekohled upevněný na kvalitní montáži.
Nyní vás jistě napadne, že podobné, neřku-li shodné, parametry, snad s výjimkou tvaru pažby a absence mířidel, musí mít každá kvalitní kulovnice. V jistém směru máte pravdu. O nutnosti spolehlivé funkce a přesnosti zbraně nelze pochybovat, ale taktéž platí přísloví říkající, že zkušenost je nesdělitelná.
Lovecké pušky Varmint jsou primárně určené pro lov, v americkém pojetí spíše odstřel škodné zvěře na vzdálenosti řádově 300 až 500 metrů. Malorážkami se pochopitelně střílí na kratší vzdálenosti. Ovšem Varminty a lovci, kteří je používají, musí při plném nasazení spolehlivě a přesně střílet přibližně 200 až 500 nábojů za jeden den!
„Škodnou zvěř představují krysy, syslové a drobní hlodavci nebo spíše všežravci“, sdělila mi Alice Poluchová, prezidentka CZ-USA, dceřiné společnosti České zbrojovky Uherský Brod, která je mimo jiné zkušená lovkyně a střelkyně. „Škodná zvěř je chytrá, plachá, zůstává trvale ve střehu a neustále se pohybuje. Prakticky neumožňuje lovci, aby se přiblížil na kratší vzdálenost. Její likvidace je nutná, protože se přemnožuje a na pastvinách farmářů vytváří nory, v nichž si skot, který rančeři chovají, láme končetiny. Každé zraněné zvíře představuje pro farmáře ztrátu. Někteří farmáři používají k likvidaci škodné chemické prostředky, u nichž můžeme diskutovat, do jaké míry prospívají přírodě. Ostatní se drží klasického způsobu tlumení škodné odstřelem. Někteří si na její likvidaci najímají zkušené střelce.
Druhý typ škodné představují kojoti, kteří se rovněž žijí na rozsáhlých územích a pláních,“ vysvětluje dále Alice. „Škodnou je možné střílet na mnohých místech a pouze v některých oblastech je zakázáno střílet rovnou z automobilu. Lovec si zkrátka musí vystoupit. Mnoho střelců a lovců má Varmint běžně v automobilu a pokud na cestách spatří škodnou, střílí, když prostředí střelbu umožňuje.“
Na moji otázku, co lovci se škodnou dělají, Alice odpovídá s americkou pragmatičností: „Odstřelená škodná zpravidla zůstává na místě a je ponechaná na pospas přírodě. O likvidaci mršin se postarají ostatní žijící jedinci. Škodná zpravidla kanibalizuje, navzájem se požírá a nepohrdne ani mrtvými jedinci svého druhu.“
Na otázku, do jaké míry jsou Varminty z České zbrojovky v USA oblíbené, mi nepřímo odpovědělo několik lovců, v jejichž rukou jsem naše zbraně spatřil. Dlužno dodat, že v USA zdaleka nepatří k nejlevnějším, jak bychom se u nás mohli mylně domnívat. Alice Poluchová pak na vysvětlenou dodává: „Varminty vyráběné v České zbrojovce se těší trvalému zájmu amerických lovců. Všichni oceňují jejich přesnost a schopnost snášet velké provozní zatížení a nečistoty. Mezi oblíbené ráže Varmintů patří 223 Remington nebo 22-250 Remington, příležitostně se používají náboje ráže 308 Winchester. Někteří lovci v poslední době nahrazují zbraně ráže 223 Remington stejným typem za nový výkonnější náboj 204 Ruger, který umožňuje střílet na větší vzdálenosti, a jeho střela má větší energii a plošší dráhu letu než 223 Remington. Náboj 204 Ruger je však zatím poměrně drahý, ale určitě má budoucnost.“
Přehled Varmintů
Na malorážové náboje s okrajovým zápalem vyrábí Česká zbrojovka pušky Varmint ve variantách CZ 452-E ZKM a CZ 453. První se dodává v rážích 17 HMR, 22 LR, 22 WMR a 17 HM2, druhá v rážích 22 LR a 17 HMR. Obě mají silnostěnnou hlaveň dlouhou 532 mm a americkou pažbu s rybinovým zdrsněním na rukojeti, při celkové délce 995 mm váží 3170 g. Standardně se dodávají se zásobníkem na pět nábojů. CZ 453 má spoušťový mechanismus vybavený francouzským napínáčkem.
V kategorii lehkých kulovnic řady CZ 527 najdeme dvě varianty Varmintů. Příznivcům klasiky je určen model s hlavní dlouhou 650 mm a klasickou pažbou z oblíbeného ořechového dřeva a zdrsněním na rukojeti a předpažbí, vyráběný v ráži 222 Remington, 223 Remington a 204 Ruger.
Druhý model s přívlastkem Laminated má hlaveň dlouhou 610 mm, pažbu z vrstveného dřeva bez zdrsnění a vyrábí se pouze v ráži 223 Remington.
Varminty řady CZ 527 mají spoušť s francouzským napínáčkem a standardně se dodávají se zásobníkem na pět nábojů. Klasický model je dlouhý 1120 mm a váží 3300 g, varianta Laminated je dlouhá 1062 mm a bez nábojů váží 3620 g.
Kategorii nejvýkonnějších kulovnic řady CZ 550 zastupují tři Varminty. Všechny mají těžkou hlaveň dlouhou 650 mm, spoušť s francouzským napínáčkem a zásobník na čtyři náboje. Základní model CZ 550 Varmint má ořechovou pažbu amerického typu, zdrsněnou na rukojeti a předpažbí, celkovou délku 1185 mm a hmotnost 4200 g. Vyrábí se v rážích 308 Winchester a 22–250 Remington.
CZ 550 Varmint Laminated má moderně tvarovanou pažbu z vrstveného dřeva, se zvýšenou lícnicí a drážkami v předpažbí, které umožňují lepší chlazení hlavně. Dodává se v rážích 308 Winchester a 22–250 Remington, je dlouhý 1185 mm a bez nábojů váží 4300 g.
Poslední varianta CZ 550 Varmint Kevlar se vyrábí pouze v ráži 308 Winchester, má americkou pažbu z kevlaru, který je odolný vůči nešvarům počasí a lépe pohlcuje vysokofrekvenční vibrace vznikající při výstřelu. Kulovnice je dlouhá 1185 mm a s prázdným zásobníkem váží 4100 g.
Shrnutí
Všechny lovecké pušky řady Varmint mají jako ostatní zbraně vyráběné v České zbrojovce hlaveň kovanou za studena. Naši myslivci stěží někdy vystřelí na jednom lovu stovky nábojů jako jejich kolegové lovci v USA při tlumení škodné zvěře. V puškách řady Varmint se však také našim myslivcům dostává do rukou spolehlivá lovecká zbraň, konstruovaná pro vysokou přesnost při střelbě velkým počtem nábojů. Uvedené vlastnosti mohou přijít vhod například při pravidelném tréninku na střelnici, kdy mnozí myslivci vypálí i několik desítek nábojů.