V průběhu střeleckého závodu Memoriálu A. Krčila se dne 5. září 2009 na střelnici ve Světnově uskutečnilo zahájení testování kulového střeliva Sellier & Bellot. Na úvod proto chci poděkovat firmě Sellier & Bellot, šéfredaktorovi Ing. Jiřímu Kasinovi a ČMMJ za podporu a možnost uskutečnit tuto akci.
Krátce jen o tom, jak tento záměr vznikl. Často jsou v rubrice Radíme si na webových stránkách časopisu Myslivost dotazy čtenářů typu jakou zbraň koupit, jaké střelivo, ráži, její účinky na zvěř, poškození zvěřiny atd. Byla tam i kritika na články, které v Myslivosti hodnotí zejména zbraně. Objevily se i názory, že je to spíše reklama pro výrobce a prodejce a ne objektivní popsání a zhodnocení daného výrobku. A právě v této diskusi Ing. Kasina vyzval čtenáře k uživatelskému posouzení kvalit zbraní a střeliva. Já jsem nabídl účast na testování, a po několika telefonních hovorech, e-mailech a při osobním kontaktu jsme se domluvili, jak by asi tato činnost měla vypadat. Jako první jsou to testy kulového střeliva tuzemského výrobce Sellier & Bellot.
Nesmím ale zapomenout na to hlavní, a to je, kdo toto testování provádí a co vlastně umíme. Jsme parta obyčejných myslivců různého povolání. S některými se znám převážně ze střeleckých akcí už více než deset let a za tu dobu jsme se dobře poznali. I když jsme vlastně soupeři, neznám lepší partu myslivců, což se o vztazích v jednotlivých mysliveckých sdruženích nedá povědět. Když máme nějaký problém na závodech, pomůžeme a poradíme si. Za ty roky jsme získali trochu zkušeností a o ty bysme se postupně chtěli se čtenáři zajímajícími se o tuto problematiku podělit. Naším zájmem je hlavně sportovní lovecká kulová střelba a máme i několik dobrých brokových střelců. Zúčastňujeme se okresních, republikových a někteří z nás i mezinárodních střeleckých závodů.
Nyní představím jednotlivé střelce a začnu těmi nejlepšími, a to jsou reprezentanti v lovecké střelbě z ME v Itálii 2009. Ondra Borák zde získal stříbrnou a Jindra Mahel bronzovou medaili v kulových disciplínách v jednotlivcích. Nesmím zapomenout na Martina Šlechtu, který byl čtvrtý v kuli jednotlivců a zároveň získal stříbrnou medaili v kombinaci v družstvech. Dalšími testujícími jsou předseda střelecké komise ČMMJ A. Čech, M. Bajza, M. Fischer, J. Kocman, J. Kožený, M. Kumprecht, M. Náhlík, Z. Petrůj, R. Smutka, T. Staněk, F. Stodůlka. P. Valchář, J. Venus. Tak na otázku co umíme? Odpovím - trochu střílet a zároveň něco o zbraních a střelivu víme.
A jak tedy probíhalo první vlastní testování?
Jednotliví členové testovacího týmu nahlásili, jaké používají lovecké zbraně a ráže. Z nich byly vybrány ty, které se dříve uváděly jako standardní a z produktové řady firmy Sellier & Bellot jsme vybrali převážně náboje s novými střelami, se kterými ještě nejsou veliké zkušenosti. Jednalo se o střely HPBT, PTS, SBT a novou střelu SPCE 11,7 g pro ráži 308 W. Další testovací ráže jsou 223 Rem, 243W, 6,5x55 SE, 270 W, 7x57R, 7x64, 7x65R a 8x57JS.
Hodnotili jsme nejen přesnost nábojů, ale i kvalitu balení, samozřejmě spolehlivost střeliva - zda nedojde k selhání, aby náboje a zejména střely nebyly poškozené atd.
Začnu obalem. Nové balení kulových nábojů má pěkný potisk s balistickými údaji, které potřebujeme ke střelbě. Například náboje HPBT a PTS. Ale uvítal bych, kdyby tyto hodnoty byly po 50 m. Na sportovní střelbu na velké vzdálenosti je to nutné a v dnešní době se lovecká vzdálenost střelby také dosti posunula. Tyto hodnoty chybí u starších balení nábojů. Co se týče provedení, pevnosti, snadného vytažení nábojů z krabičky, tady nebyl problém žádný.
Vlastní test rozptylu střeliva byl proveden na jednotné terče na vzdálenost 100 m. Počasí nebylo zrovna to nejvhodnější. Polojasno se střídalo se zataženou oblohou. A do toho vítr, jehož intenzita mohla být 3 – 5 m/s. Teplota byla kolem 12 0C. Střílelo se vsedě s oporou zbraně.
Na každý terč byly střelci vystřeleny tři náboje, kde jsme hodnotili rozptyl daného střeliva. Možná se to někomu bude zdát málo, ale vlašimský výrobce za desítky let svojí existencí umí udělat střelivo, které musí splňovat dané kritéria. Naším cílem bylo postupovat tak, jako běžný myslivec, který si obstará jím vybraný náboj a na něho si nastřelí svoji zbraň, kterou následně využije při lovu. I tento malý počet ran stačí na posouzení střeliva.
Vrátím se do minulosti a uvedu jeden příklad. V roce 2006 se v Kroměříži konalo Mistrovství Evropy v lovecké střelbě a tam se ještě mohlo používat celoplášťové střelivo do loveckých kulovnic, které nám vyhovovalo. Následně byla změněna pravidla pro sportovní loveckou střelbu, bylo zakázáno používat FMJ střely. A nastal problém, čím budeme kulovnici střílet. Doslechli jsme se, že firma S&B chystá laborace nábojů se střelou HPBT, která novým pravidlům vyhovovala. Protože pro sportovní loveckou střelbu používáme převážně ráži 223 REM, dostali jsme na testování dvě laborace, a to 3,36 g a 4,5 g.
Test tohoto náboje proběhl na kryté střelnici v Otrokovicích. Postupovali jsme stejně jako ve Světnově, tři výstřely na terč vsedě s oporou na vzdálenost 100 m. Začali jsme náboji s 4,5 g střelou a po odstřílení první série už bylo vidět, že to není to pravé, Jen se potvrdilo, že pro tento náboj je potřeba 8 palcové stoupání hlavně ke stabilizaci střely. Takové stoupání ale naše CZ 527 nemají. Následoval náboj s 3,36 g střelou a bylo rozhodnuto. Náboj ráže 223 REM No. 1410 s 3,36 g / 52 grs. střelou patří k nejlepším pří kulových soutěžích, jak na domácích, tak i na evropských střelnicích.
Vrátím se ale k letošnímu testování loveckého střeliva. Jak jsem již uvedl, na terč byl střelci vystřelen zmíněný počet nábojů. Nepoužili jsme metodu na měření rozptylu 2R 100. Stačilo jen obyčejné pravítko. Pozitivní bylo to, že jednotlivé zbraně byly převážně nastřeleny na jiný typ náboje, nebo dokonce výrobce, přesto nebyl pro nikoho problém zasáhnout testovací terč formátu A4.
A jak test rozptylu dopadl?
Začnu ráží 223 REM. Kdo sleduje trochu sportovní kulovou loveckou střelbu je zbytečné o vlastnostech náboje HPBT 3,36 g něco znovu psát, ale pro ty ostatní zájemce uvedu, že vybraní střelci M. Náhlík a R. Smutka dosáhli rozptylu do 2 cm s kulovnicí CZ 527.
Další ráž byla 243 W a náboj PTS 6,1 g a M. Šlechta s tímto střelivem dosáhl výborného soustřelu 1 cm! Střílel naší kulovnicí CZ 550. M. Fischer v této ráži s Tikkou T3 měl soustřel do 4 cm. A. Čech s kulovnicí Sauer 200 a T. Staněk s CZ 550 v ráži 6,5x55 SE a nábojem PTS 9,1 g. Oba do 3 cm.
Ráž 270W se střelou PTS 9,7 g a znovu vynikajícího rozptylu 1,5 cm docílil A. Čech s kulovnicí CZ 550. F. Stodůlka měl sestřel do 3 cm s ZKK 600. J. Kožený s kulobrokem UB 584 v ráži 7x57 R a nábojem SBT 11,35 g horizontální rozptyl v 1 cm, vertikální do 5 cm. M. Bajza UB 584 a ráž 7x65R dosáhl rozptylu horizontálně 2 cm a vertikálně 4 cm. J. Kocman s CZ 550 ráže 7x64 a střelou PTS 10,5 g se vešel do 6 cm.
Nejvíc byla zastoupena ráž 308W. U ní byly vybrané dva druhy střel PTS a SPCE obě 11,7 g. Z. Petrůj střílel kulovnicí značky Rossler Titan a ostatní měli CZ 550. Sestřely u obou střel se pohybovaly v rozmezí 3 – 5 cm. Poslední testovaná ráž byla 8x57 JS a náboj SBT 14,26 g. Střelec J. Mahel se zbraní značky Zástava a M. Kumprecht s CZ 550 se vešli do 6 cm.
Zaměřovací dalekohledy použité na uvedených zbraních byly převážně značky Meopta.
Zbraně se hodnotí na vzdálenost 100 m a střílí se deset ran na terč. Rozptyl loveckých kulovnic do 6 cm se považuje za dobrý výsledek. My stříleli jen tří rány, ale převážná část našich zbraní s testovaným střelivem by těch 6 cm obhájila i při počasí, které v ten den na střelnici vládlo. Lovy také neprobíhají za ideálních podmínek.
Závěrem lze říci, že střelivo Sellier & Bellot obstálo v hodnocení přesnosti. Testování střeliva na střelnici byla však jen první část. Následuje praktické hodnocení v honitbách - lovem, kde budeme po dobu čtyř měsíců sledovat účinky těchto nábojů a střel na zvěř. Informace o účinnosti střeliva a celkové vyhodnocení testů bude následně po zpracování výsledků zveřejněno v časopisu Myslivost.
Lovu a střelbě Zdar