Časté dotazy k možnostem a používání fotopastí nás vedly k rozhodnutí provést s modelem Scout Guard DTC530V test, jehož zveřejněním by případní zájemci o pořízení této fotopasti získali objektivní informaci o tom, co od tohoto výrobku vůbec mohou očekávat. Pro úplnost jsme současně porovnávali nový model DTC550V, který je úplnou novinkou tohoto výrobce. Test jsem navrhl a provedl společně se svým přítelem fotografem a výsledky konzultoval s expertem na zabezpečovací systémy. Výsledky jsou tedy zcela objektivní.
Aniž jsme to chtěli – datum testu připadlo na typicky dušičkový termín, kdy obloha byla zcela pod mrakem a noc černá jako inkoust. Tedy ty nejhorší, avšak zcela reálné podmínky. Sluneční počasí zvýší ostrost a rozjasní barvy, zatímco i slabý měsíční svit zásadně zlepší kvalitu nočních snímků. Nic z toho však v den testu nebylo.
Test jsme rozdělili na dvě skupiny – snímání osoby a automobilu. Tedy opět jsme vyšli z nejčastějšího použití fotopasti, kdy kromě sledování zvěře je takovéto zařízení často využíváno i k ostraze majetku. Zvěř jsme samozřejmě nahradili člověkem proto, že jen těžko bychom ji přiměli procházet před objektivy konstantní rychlostí a v přesných vzdálenostech. Opět jsme si tím ale ztížili podmínky, neboť pohybové čidlo reaguje na teplo a toho teple oblečený člověk vyzařuje méně než zvěř.
Základem testu byl „polygon“ vytvořený na louce s čísly na kolících udávající metry od objektivu, který byl ve vzdálenosti deseti metrů křížen dalšími očíslovanými kolíky, tak aby bylo možné dopočítat úhly a také snadno z fotografií pořízených kamerou získat představu o šíři záběru, resp. tzv akčního úhlu PIR čidla. Přednostně jsme hodnotili noční snímky, protože ty navíc oproti denním dávají představu i o funkci osvětlovací jednotky.
Fotopasti byly umístěny na stativu ve výši 1,6 metru a zamířeny vodorovně. To sice není opět optimální, protože fotopast je vhodné umístit ve výši asi 3 – 4 m. Díky odrazu od země tím dosáhneme lepší kvalitu nočních snímků a citlivěji také pracuje pohybové čidlo. U aut pak je lépe čitelná SPZ. Ostatně to známe všichni z umístění policejních kamer, že?
Denní snímky nejsou omezeny dosvitem osvětlovací jednotky a jedinými limitujícími parametry jsou tedy dosah pohybového PIR čidla a čitelnost detailů. O výsledcích a poznatcích z testu přinášíme informace popiscích zkušebních snímků.
Jak jsem slíbil v úvodu – porovnávali jsme také nový model Scout Guard 550V. V žádném případě se nejedná o nástupce populárního modelu 530V, ale jeho alternativu. Ačkoliv se oba výrobky na první pohled zásadně liší, tolik rozdílů mezi nimi ve skutečnosti není. První a nejvíce viditelný rozdíl je v konstrukci skříňky, kdy model 550V používá rozevírací konstrukci typu „mušle“, která je po obvodu dokonale těsněna gumovým profilem. Ten zabrání pronikání vzdušné vlhkosti, zatímco u konstrukce modelu 530V se jedná jen o ochranu proti stříkající vodě. Její tvar se však v přírodě lépe skrývá a také přístup zespodu je praktičtější.
Druhý a ještě podstatnější rozdíl je v úhlu snímání PIR čidla. Jak bylo zmíněno, model Scout Guard 530V má čidlo směrové, díky čemuž jsou objekty umístěny ke středu snímku, zatímco úhel čidla u nového modelu Scout Guard 550V spouští expozici na samé hranici zorného pole objektivu. Co může uniknout modelu 530, rozhodně neunikne nové fotopasti, ale na druhé straně objekt nemusí být v době expozice ještě v objektu celý a rozhodně nebude v oblasti optimálního nasvícení. Daní za široké zorné pole PIR čidla je i jeho výrazně nižší citlivost. Zatímco Scout Guard 530 spolehlivě spustí na 20 a více metrů, pro model 550 je již 10 metrů někdy problém. Jinak je ovšem vše u obou modelů shodné. Programovací jednotka je dokonce zaměnitelná.
Můj osobní názor je, že na fotografování, zejména na krmelišti a při ostraze objektů je vhodnější Scout Guard 530V, zatímco model 550V bych přednostně doporučoval na natáčení videosekvencí a tam, kde může být častým jevem vysoká vlhkost vzduchu – například při sledování vodních živočichů.
Redakční poznámka: Je pravda, že se začaly fotopasti slušně prodávat a mezi lidmi rozšiřovat, máme ale informace, že se jistá část fotopastí používá k ochraně majetku ať už soukromého, nebo obecního, k hlídání černých skládek a skladů, ale také (no jsme přece Češi) k získávání důkazů o nevěře! Rádi uvítáme ale zkušenosti praktických myslivců v honitbách, snímky zvěře a volně žijících živočichů. Zjistili jste třeba díky fotopasti, že máte honitbě trofejní kusy, o kterých jste ani nevěděli? Máte zajímavé snímky? Zjistili jste si, kolik kusů chodí ke kterému krmelci či krmelišti? Chcete-li se podělit se svými zkušenostmi, napište do redakce, případně na naše webové stránky. Na www.myslivost.cz jsme zřídili v Menu / Fotogalerie samostatnou složku Zajímavé záběry z fotopastí, kam může kdokoliv dát svoje snímky a doplnit k nim komentář, může i přidat komentář v diskusním Mysliveckém fóru