Šluknovský výběžek je nejsevernější částí České republiky při hranici s Německem. Zaujímá rozlohu 355 km² a žije zde 54 000 obyvatel. Administrativně patří ze dvou třetin do správního území obce s rozšířenou působností Rumburk, z jedné třetiny do správního obvodu obce Varnsdorf.
Lužické hory s nejvyšší horou Luž (798 m n. m. ) oddělují výběžek od České kotliny. Při jihozápadním okraji území se rozkládá Národní park České Švýcarsko se světoznámými pískovcovými útvary. Podstatnou část Šluknovského výběžku vyplňuje stejnojmenná pahorkatina s vrchy o nadmořské výšce kolem 500 m. Lesnatost území dosahuje 46 %, s tím souvisí většinový podíl 14 honiteb pronajímaných držitelem Lesy ČR, s. p. z celkového počtu 23.
Zatímco Lužické hory jsou doménou jelení zvěře a také naší zvláštnosti a chlouby, zvěře kamzičí, pahorkatina je domovem hlavně srnčí zvěře. Druhovou skladbu zpestřuje zvěř daňčí a mufloní. Posledně jmenovaná se zdržuje pouze ve dvou honitbách při severním okraji popisovaného území.
Podle Ing. Karla Lankaše, odborného učitele Střední lesnické školy Šluknov, jsou první zprávy o výskytu daňčí zvěře na Šluknovsku z 18. století. Citovaný autor dále uvádí, že na přelomu 19. a 20. století byla zřízena mezi Rumburkem a Šluknovem obora Harta, kde se v roce 1946 vyskytovalo přibližně 15 – 20 ks daňčí zvěře. Daňčí se pohybovalo ve třech tlupách, převládalo červené zbarvení, asi 5 ks mělo černé a 2 ks bílé zbarvení (nešlo o albinismus). I přes trvalou péči docházelo v oboře k úniku zvěře. V roce 1948 byla obora obnovena a oborní plot udržován do roku 1957, poté byla obora zrušena. Na území bývalé obory byla chována jedna z nejkvalitnějších populací mufloní zvěře v republice.
Dále již volně žijící populace daňka evropského se vyznačovala větším tělesným rámcem a plášťovým zbarvením. Výjimkou nebyli jedinci tmaví, vyskytovali se i daňci bílí. Charakteristickým znakem trofejí bylo jelenovité paroží. Zvěř žila převážně v menších tlupách či samostatně. Do větších tlup se shromažďovala v jádru chovatelského území za opravdu tuhých zim.
V roce 1994 se proto uživatel honitby Valdek, firma SCHÄFER a SÝKORA, s. r. o. Rumburk rozhodl osvěžit krev místní populace daňka evropského. Za tím účelem zřídil nedaleko zmíněné obory aklimatizační obůrku o výměře 7 ha, ze ¾ tvořenou lesním porostem, z ¼ loukami. Přímo v obůrce byly také dva rybníčky. Podle zprávy Rudolfa Schäfera dovezl uživatel v prosinci 1994 z Jabkenické obory 6 daněl, 2 daňky špičáky a 2 daňčata - daněčky. Za dobu strávenou v obůrce byly zaznamenány dva úhyny, a to stržení daněly psem a postřelení daňka pytlákem. V říjnu 1996 byla na počátku daňčí říje zvěř vypuštěna do honitby v počtu 17 ks (1 tříletý lopatáč, 2 dvouletí vařečkáři, 3 roční špičáci, 7 daněl a 4 daňčata). Zvěř postupně z obůrky odcházela a nějaký čas se i vracela zpět.
V dalším období až do roku 2003 bohužel probíhal lov daňčí zvěře bez vzájemné spolupráce jednotlivých honiteb, což vedlo k snížení efektu z osvěžení krve. Tehdy přešla významná honitba v samotném středu správního obvodu zpět do režijního užívání Lesů České republiky, s. p., Lesní správy Rumburk, která zde umožnila výkon práva myslivosti Střední lesnické škole Šluknov. Od roku 2005 se stala tato škola uživatelem honitby.
Právě na půdě SLŠ Šluknov byla na návrh Ing. Lankaše dne 25. 3. 2004 ustavena pracovní skupina pro chov daňčí zvěře. Uživatelé honiteb Špičák, Knížecí, Vrbovna, Valdek, Fukov, Harta a Vlčí Hora projevili ochotu spolupracovat v chovatelské práci. Tato skupina si vzala za úkol koordinovat chov daňčí zvěře s cílem konsolidace početních stavů a dosažení chovného cíle – daňka jabkenického typu s aguti zbarvením, pevné konstituce s kvalitní trofejí.
Na přelomu května a června téhož roku bylo provedeno sčítání, na základě něhož jsme dospěli k odhadu 60 – 70 kusů s předpokládaným letním stavem po kladení daňčat 90 kusů. Dne 22. 7. 2004 byly přijaty první metodické pokyny k lovu:
Zahájení lovu odložit na září s výjimkou asanačního odstřelu.
Omezení lovu daňků věkové třídy I.
Lovit vařečkáře s nedostatečnou délkou lodyh, s šířkou vařečky pod 6 cm a jelenovitým typem paroží.
Ing. Lankaš začal shromažďovat lebky holé zvěře pro kraniometrická měření s cílem názorně demonstrovat typy průběrných jedinců.
Závěrem roku byly navázány první kontakty s německými myslivci - chovateli daňčí zvěře při severní hranici území, kteří akceptovali naši metodiku lovu.
V roce 2005 probíhaly porady za účasti zástupce LČR, s. p. Oty Buršíka. Odhad letního stavu daňčí zvěře na chovatelském území skupiny byl dále zpřesněn na 76 ks. Odlovem 25 ks se dostáváme na normovaných 51 ks. Dne 15. 11. 2005 jsme uskutečnili exkurzi v oboře Podčejk, ve které je chována zvěř původem z maďarské oblasti Gyulai.
Zimní období 2005 - 2006 bylo dlouhé. Díky velmi dobré zimní péči byly zaznamenány pouze ztráty v počtu 4 kusů, a to sražením vozidly a toulavými psy. Ztráty daňčí zvěře byly relativně nejnižší v porovnání s ostatními druhy zvěře. Naše práce přinesla první pozitiva - na chovatelské přehlídce ve Varnsdorfu bylo všech 6 ulovených daňků zařazeno v kategorii „průběrný“. Metodické zásady chovu byly dodrženy. V honitbě Vrbovna byl zaznamenán výskyt nejméně tří lopatáčů třetí věkové třídy. Rány, uštědřené našemu chovu v předchozím období se tedy začínají hojit.
Velmi úspěšnou akcí byla v září 2006 exkurze do obory Jabkenice. Vedle samotné prohlídky obory nám chovatelé předali řadu cenných zkušeností. Vařečkáři II. věkové třídy zde velmi rychle kompenzují předchozí úzkou vařečku tvorbou nadějné nízko nasazené lopaty.
Začátkem roku 2007 byli v honitbě Špičák pozorováni dva daňci II. věkové třídy s ohradníkovým drátem zamotaným v paroží, přičemž jeden z nich měl drát zachycený i na zadním běhu. Myslivecký hospodář požádal o sanitární lov, shozem paroží se však naštěstí oba daňci z drátu vyprostili.
Na jednání skupiny dne 10. 4. 2007 bylo konstatováno, že délka lodyh našich daňků je vyhovující, síla však slabá. Současně jsme upravili předchozí metodické pokyny do této podoby:
Lov holé daňčí zvěře je zahájen dne 16. 8., jedná se o lov slabých danělek, nevodících daněl a sanitární odstřel daňčat.
Lov daňků začíná v září s výjimkou sanitárního odstřelu.
Vyloučen lov daněčků kromě kusů poraněných a velmi slabých.
Zakázán lov špičáků I. věkové třídy
Lovit vařečkáře s nedostatečnou délkou lodyh, s šířkou vařečky pod 6 cm a jelenovitým typem paroží.
Jednání se zúčastnil nový zástupce lesního správce Tomáš Frinta, který doporučil zvýšit lov zvěře.
Začátkem června jsme prezentovali informačním panelem a kolekcí trofejí činnost naší skupiny na chovatelské přehlídce v prostorách Děčínského zámku. V témže období jsme se začali zabývat biotopem daňčí zvěře, konkrétně:
Zřizováním zvěřních políček pro intenzivní pěstování pícnin.
Vysazováním plodonosných a okusových dřevin.
Omezováním rušivého vlivu motoristů.
Dne 1. 8. 2007 se člen skupiny, současně úředník státní správy lesů pan Lotocký, zúčastnil jednání s německými myslivci ve Friedersdorfu. Důvodem jednání byla snaha zabránit možným škodám na zemědělských plodinách. Jednání proběhlo v duchu vzájemného porozumění a bylo tedy úspěšné. Němečtí myslivci dále akceptují naši metodiku lovu, pokud budou muset zvěř lovit.
Podzimní porada dne 21. 11. konstatovala úspěšné plnění plánu lovu ze 2/3. Lov byl dále operativně koordinován. V honitbě Fukov byly zaznamenány případy ulomených lodyh. Začali jsme se zabývat minerální výživou zvěře.
Na poradě dne 26. 6. 2008 bylo oceněno splnění plánu lovu, což byl tentokrát úspěch celé pracovní skupiny. Názorně byly předvedeny typy jelenovitého paroží. Zvěř byla poprvé na jaře nasčítána v honitbě Velký Šenov (1 – 1 – 0), proto byla honitba dne 4. 9. přijata do pracovní skupiny. Naše honební plocha se zvýšila na 9898 ha, čímž dosáhla 52 % honební výměry celého správního obvodu Rumburk (19 127 ha).
Dne 2. 10. byla na jednání v Lobendavě projednána otázka plánování lovu. Ing. Lankaš předložil obrazovou pomůcku pro posouzení kvality trofejí.
V jubilejním roce 2009 jsme se sešli před koncem mysliveckého roku 2008/2009, jak bylo domluveno, před obdobím plánování. S potěšením jsme konstatovali tyto pozitivní skutečnosti:
Základní plán s požadavky LČR, s. p. byl opět splněn.
V plnění plánu lovu byla dodržena proporce mezi ochranným pásmem a jádrem skupiny.
Z dlouhodobého hlediska:
Došlo k početní stabilizaci daňčí zvěře.
Podařilo se vyrovnat poměr pohlaví.
Disponujeme lovnými daňky III. věkové třídy
Dokončujeme konsolidační průběrný odstřel a přecházíme ke standardnímu plánování lovu ve všech věkových třídách.
Současně bylo konstatováno, že původní tmavá zvěř se vyskytuje ojediněle mimo tlupy. Světlá zvěř již pozorována není.
Výroční porada pracovní skupiny Daněk Rumburk dne 11. 9. 2009 bilancovala v krásném prostředí hájovny Senná brána obory Velký Dub, Vojenských lesů a statků, s. p., divize Mimoň pět úspěšných let naší práce. Za práci skupiny zaslouží poděkování všichni myslivečtí hospodáři naší skupiny, minulí i současní, LČR,s. p., lesní správa Rumburk, firma SCHÄFER a SÝKORA, s. r. o. Rumburk, firma UNILES, a. s. Rumburk, SLŠ a SOŠS Šluknov, příspěvková organizace, OMS ČMMJ v Děčíně a Městský úřad Rumburk, odbor životního prostředí. Pět let práce naší skupiny názorně ukazuje, jakým potenciálem je v myslivosti spolupráce. Jak lze i mimo formalizovaný rámec chovatelské oblasti úspěšně dosahovat chovatelských cílů.