Letošní rok, který byl bohatý na klimatické extrémy všeho druhu, se blíží do své poslední třetiny, což znamená nejen plnohodnotný začátek lovecké sezony, ale také skutečnost, že se i počasí postupně vrací k podmínkám podzimu a počátku zimy středního podnebního pásma. Zejména v tomto přechodném období jsou nejpatrnější velké teplotní rozdíly během dne, náhlé povětrnostní změny a četnější vodní srážky. Každému z nás jsou jistě známy výroky typu „neexistuje špatné počasí, ale pouze špatné oblečení“ a jiné, obdobně výstižné. Níže uvedené řádky a poznatky jsou určeny těm, kteří chtějí při pobytu v přírodě využít vlastnosti moderních materiálů a zůstat za každého počasí v teple a suchu.
Snad každý má za sebou nepříjemnou zkušenost, kdy se po dlouhodobém pobytu v nepříznivých podmínkách, kterým se v minulosti dalo vzdorovat pouze v oděvech z klasických materiálů, vrátil domů promočený či promrzlý. Kdo chce po návratu z plískanic a nečasu vzpomínat na chvíle strávené v přírodě v plném zdraví, má nyní díky pokroku a cenové dostupnosti kvalitních výrobků možnost zvolit to, co skutečně funguje.
V poslední době došlo k výraznému pokroku ve vývoji nových oděvních materiálů, které svými vlastnostmi výrazně přispěly ke zlepšení uživatelského komfortu a pohody za všech situací, s nimiž nás může počasí konfrontovat. Abychom se účinně chránili před nepřízní počasí, je třeba dodržet vhodnou kombinaci jednotlivých vrstev oděvů. Celkovou pohodu pak zajistíme správným výběrem materiálů, jejichž kvalitativní vlastnosti jsou s minulostí neporovnatelné.
Velmi důležitou roli hraje kvalitní spodní prádlo, které musí být schopno odvést pot z povrchu těla a zajistit tak druhou důležitou vlastnost, základní tepelnou izolaci, včetně příjemného a pružného kontaktu s povrchem těla. Dříve běžně používané bavlněné spodní prádlo je dnes nahrazováno syntetickými materiály, do kterých se pro zajištění příjemného pocitu a zvýšení tepelné izolace přidávají přírodní materiály, např. vlna typu merino.
Aby byl zajištěn odvod potu z povrchu těla, na spodní prádlo je nutné použít vrstvu z materiálu, který vlhkost propustí dále od těla a přitom neumožní vniknutí vlhkosti z vnějšího prostředí. Tato mezivrstva by měla mít i velmi dobré tepelně-izolační a mechanické vlastnosti při zachování co nejmenší síly materiálu.
Kvalitu mezivrstvy zajišťují tzv. membrány proti větru a vodě, které v kombinaci s „nosným“ materiálem a dobrou mechanickou odolností umožní v případě vyšší okolní teploty nebo aktivního pohybu použití také jako svrchní vrstvy.
Běžně používaná mezivrstva, např. svetr, dokáže velice dobře izolovat, ale nepropustí vlhkost směrem od těla. Naopak má schopnost vázat okolní vlhkost a přispět k úplnému propocení, jež může následně vést i k prochlazení.
Před skutečnou nepřízní počasí nás ochrání vrchní vrstva, na kterou klademe jak estetické, tak funkční požadavky. Musí být odolná proti dešti a zároveň schopná odvést tělesnou vlhkost.
U outdoorových oděvů jsou nejdůležitější dva základní, exaktně měřitelné parametry:
1. odolnost vůči vodnímu sloupci (waterproof rating), udávaná v milimetrech vodního sloupce, kterému materiál musí odolat, nežli dojde k prosáknutí.
2. prodyšnost (breathability), jejíž podstatou je schopnost propustit vnitřní tělesnou vlhkost od těla ven, kde jako jednotky jsou užity g/m2 za 24 hodin.
Extremním příkladem může být běžně používaná pláštěnka, vyrobená většinou z měkčeného PVC. U ní je sice odolnost vůči vodnímu sloupci téměř neomezená, ale prodyšnost nulová. V praxi to znamená, že jsme sice dokonale chráněni proti dešti, ale po několika desítkách minut jsme dokonale promočeni zevnitř. Výsledek je velmi předvídatelný a při dlouhodobém pobytu může snadno dojít k prochlazení.
Za špičkové dnes můžeme považovat materiály, které dosahují hodnot odolnosti vodního sloupce okolo 8 – 10 000 mm a prodyšnost 3 - 5000 g/m2 za 24 hod. Sama tato hodnota ale ještě není zárukou dokonalé odolnosti oděvu proti vodě. Důležité je i zpracování a detaily jako vnitřní podlepení švů, vodě odolné provedení zipů, překrytí kapes a ostatních otvorů, kterými se voda snadno může dostat dovnitř.
Právě u oděvů pro pobyt a práci v přírodě uživatel nejvíce ocení vlastnosti materiálů a kvalitu zpracování, která mu při praktickém a dlouhodobém užívaní zaručí čtyři základní požadavky: tepelnou pohodu, odolnost vůči větru a vodě, trvanlivost a funkčnost.
Kvalitní oděvy vyrobené z materiálů výše popsaných vlastností jsou na trhu již několik sezón. K jejich výrobě jsou použity většinou materiály s globální ochrannou známkou. Za použití takového materiálu ve vlastní kolekci však výrobci platí vysoké licenční poplatky a tím se celková cena výrobků dostane na úroveň, kterou není ochoten nebo schopen běžný uživatel zaplatit.
Existuje ale i druhá možnost, a to vlastní vývoj a výroba těchto materiálů. S vlastní obchodní značkou, výrobou a minimalizací nákladů lze mimořádné a kvalitní výrobky učinit dostupnými běžnému hobby i profi uživateli – lovci, rybáři, farmáři či jinému outdoorovému nadšenci.
Jedním takovým příkladem je značka RIDGELINE of New Zealand, která všechny svoje výrobky vyvíjí a testuje v klimaticky drsných podmínkách pro nás dalekého a exotického Nového Zélandu. Již od svého vzniku před 15 lety tvrdě a nekompromisně dodržuje tato značka strategii kvality a cenové dostupnosti. Díky tomu se po několika letech od vzniku stala nejprodávanější značkou na velmi náročném novozélandském a australském trhu.
Po úspěšném vstupu na severoamerický a africký kontinent se po loňském veletrhu IWA rozhodla tato značka pokračovat v další expanzi i na evropském trhu, kde nabízí vysokou funkčnost, kvalitu zpracování a technické parametry za bezkonkurenční ceny. Pro uvedení značky na tuzemském trhu byly vybrány základní položky vyrobené z bavlněných, microfleecových a hi-tech materiálů do nepříznivých podmínek, včetně příslušenství ověřeného dlouholetou outdoorovou praxí.
Kromě výše uvedených vlastností nabízí značka RIDGELINE většinu svých modelů ve velikostech S – 5XL, což uvítají zejména ti zákazníci, kteří doposud kvalitní oděvy v nadměrných velikostech na pultech obchodů marně hledali.
Bundy a kalhoty, které bez problémů obstojí i v drsných podmínkách Skandinávie, jsou dodávány v olivově zelené nebo vzoru přírodní kamufláže BUFFALO CAMO, který díky svým vlastnostem umožňuje uživateli dostat se ke zvěři podstatně blíže nežli v jednobarevném oděvu.
Vstup značky RIDGELINE na český a slovenský trh nabízí zákazníkům i obchodníkům příjemnou a dostupnou variantu výběru, kdy příznivá cena spolu s kvalitou nasazuje laťku poměrně vysoko. Základní informace naleznete na www.ridgeline.cz