Na hezkou a sympatickou černovlásku s uhrančivýma očima, která miluje přírodu, má šikovné dlaně a žije v malebném kraji Jižních Čech, mě upozornil myslivec Miroslav Vacek, bývalý hajný a nynější tvůrce zdobených kožených doplňků a sedel. Když jsem Petře zavolal, pozvala mně na návštěvu do Zalší u Veselí nad Lužnicí, kde žije a pracuje. Rád jsem pozvání přijal a brzy poznal veselou dívku, rytinám nadanou a nejen lesům zadanou...
Petro, co tě přivedlo k myslivosti a umělecké činnosti? Proč ses vydala na nelehkou cestu rytkyně zbraní?
Od malička jsem byla ulítlá na koně a zvířata a od malička mě přitahoval les. Když jsem chodila do šesté třídy, začala jsem kreslit, navštěvovala jsem lidovou školu umění zaměřenou na výtvarnou činnost a brzy jsem se rozhodla studovat střední školu s uměleckým zaměřením. Prošla jsem talentovými zkouškami a nastoupila na uměleckoprůmyslovou školu textilních řemesel v Praze. Jenže, dráha textilní výtvarnice se mi nakonec nezdála příliš perspektivní. Po maturitě jsem si chtěla doplnit vzdělání v oboru, který mě lákal. Navštěvovala jsem kurzy sochařství a figurální kresby, a pokračovala dvouletým studiem na vyšší odborné průmyslové škole v Jablonci nad Nisou, v oboru rytectví medailí a mincí. Jako diplomovou práci jsem vytvořila medaili s motivem Jizerských hor. Nakonec jsem si doplnila vzdělání na COPT v Uherském Brodě, kde jsem dálkově vystudovala obor rytec zbraní. Má cesta k rytí zbraní a myslivosti nějak přirozeně vyplynula z rodinné situace. Děda byl hajný a dodnes žije v hájovně, táta je myslivec. Rytí zbraní jsem si zkrátka chtěla zkusit a myslivost ke mně a naší rodině patří. Po třech letech, kdy jsem chodila na hony jako honec, jsem v roce 2006 složila myslivecké zkoušky a zároveň se stala členkou MS Blata Zalší. Tentýž rok jsem začala pracovat jako rytec na svůj živnostenský list.
Měla jsi učitele, kteří významněji ovlivnili tvé umění?
Nejraději vzpomínám na pana mistra Anselma Roskovce z VOŠ v Jablonci nad Nisou. Moc se nám věnoval, dal mi spoustu dobrých rad a vzbudil ve mě nadšení pro rytí zbraní. Naučil mě ctít detail jako základ celku. Dodnes si voláme.
Specializuješ se na nějaký rytecký styl?
Naučila jsem se a využívám všechny styly rytí, počínaje jemnou rytinou a figurální plastickou rytinou konče, včetně vykládání drahými kovy.
Vzpomeneš si na první zbraň, kterou jsi vyzdobila rytinou?
Určitě si vzpomenu (přitaká s úsměvem). Nejdříve jsem vyzdobila tátovu loveckou pušku. Brzy na to jsem získala první zakázky na rytí loveckých pušek, nožů, pistolí, malých kapesních lahví a zdobila zapalovače.
Kde bereš inspiraci k rytinám? Vytváříš kompozice podle scén, které jsi v přírodě viděla, nebo k získání vědomostí a inspirace využíváš dostupnou literaturu nebo internet.
Využívámvšechny možnosti, ale nejraději se inspiruji scénami, které jsem sama viděla v přírodě. Ráda přenáším do kreseb a rytinobrazy z vyprávění přátel myslivců.
Rytí mincí tě už neláká? Věnuješ se stále kresbě a další umělecké tvorbě?
Průběžně se účastním soutěží na rytiny pamětních mincí pro českou národní banku. Jsem autorka znaku sdružení Diana 1. mysliveckého spolku žen Tábor. Rytí mincí a kreslení mě baví, ale v současnosti mi na ně nezbývá čas. Navíc každý rok na SOU technickém v Soběslavi vedu kurz cizelování pro budoucí umělecké kováře, kteří se zde připravují na své povolání.
Rytectví je náročné na čas. Jak často chodíš do lesa?
Po lese se toulám každý den. Mám hladkosrstou jezevčici Cilku a když s ní jdu do lesa, občas si beru loveckou pušku. Mám z Cilky radost. Nedávno jsme úspěšně složily zkoušky vloh, prošly zkouškami v norování a zvládly jsme taky lesní a barvářské zkoušky. Máme již za sebou několik podařených dosledů divokých prasat a lišek. Mám chovnou stanici nazvanou Z rytecké dílny, jezdím na výstavy, na naháňky, hony a jsem pozvaná na lov jelena.
Jakými zbraněmi lovíš a máš už nějaké zajímavé úlovky?
Mám ruskou jednorannou kulovnici ráže 7,62x39 a táta mi do začátku věnoval brokovou kozlici ZH. Na naháňce, na kterou mě pozvala jedna členka našeho mysliveckého spolku žen Diana, jsem ulovila své první divoké prase. Rovněž jsem ulovila několik bažantů, divokých kachen a zajíců.
Máš ráda koně. Jezdíš na koni do lesa jako Miroslav Vacek? Líbí se ti myšlenka výkonu práva myslivosti na koni?
Nápad se mi moc zamlouvá. Možná si v budoucnu vhodného koně pořídím. Kdysi jsem závodila a dodnes jezdím na závodních parkurových koních, kteří se pro výkon práva myslivosti nehodí.
Co na tvou zálibu v myslivosti říká tvůj přítel?
Myslím, že mu nevadí, je taky myslivec...
Prozradila jsi, že jsi holka zvědavá. Máš nějaké další záliby, kromě práce, myslivosti, koní a kynologie?
Má práce, dosavadní záliby a přítel mě stojí tolik času, že už nic jiného nestíhám.
Jíš a vaříš ráda zvěřinu? Prozradíš nějaký svůj myslivecký recept?
Zvěřinu jím od malička a mám ji ráda. Vaření se téměř nevěnuji, ale brzy budu muset. Když se k vaření výjimečně přiměji, vařím osvědčenou mysliveckou klasiku.
Patříš k mladé generaci, jenž začíná a v budoucnosti bude psát další historii naši myslivosti, na níž má dnes řada lidí zkreslený nebo negativní názor. Jak vnímáš myslivost a co pro tebe znamená?
Myslivost vnímám jako jednu z nejkrásnějších činností. Spojuje pobyt v přírodě a péči o zvěř a krajinu, stmeluje zajímavé lidi s podobnými zájmy. Lidé, kteří myslivce kritizují, nic neví o jejich činnosti a nechávají se ovlivňovat tendenčními zprávami médií, vyzdvihující příležitostná pochybení nedisciplinovaných jedinců, které ani my mezi sebou nemáme rádi.
Jsi členka Diany 1. mysliveckého spolku žen Tábor, prvního ženského mysliveckého spolku u nás. Zároveň jsi předsedkyně jeho kynologické komise. Budeš se snažit nějak ovlivňovat myslivost svým ženským pohledem?
Myslím si, že žena ve sdružení pozitivně ovlivňuje jeho činnost. Muži se chovají v její společnosti galantněji. Na společných akcích jsou ženy myslivkyně vždy vítány. Oživují mnohdy jednotvárný mužský kolektiv a do myslivosti patří. V rámci spolku usilujeme, aby se ženy do myslivosti zapojily aktivněji. Pak je šance, že přispějeme k dalšímu zlepšení činnosti myslivců a změníme ne vždy pozitivní a objektivní názor veřejnosti na myslivost.
Ačkoli jsi v podstatě na začátku cesty, snad můžu prozradit, že je ti 26 let, již nyní jsi úspěšná umělkyně. Máš do budoucna nějaké osobní, pracovní a myslivecké cíle a přání?
Ráda bych rozvíjela svou uměleckou činnost. Těší mě, když jsou moji zákazníci spokojeni a rádi se ke mně vrací. Těším se na lov vysoké, na každou minutu v honitbě, první štěňata své fenky Cilky a spoustu dalších věcí, které už nebudu prozrazovat...
Ať se ti splní všechna přání, Petro a nechť ti Diana i svatý Hubert zachovají přízeň.
Práce Petry Hanzlíkové si lze prohlédnout na www.hanzlikova-rytectvi.wz.cz.