ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Listopad / 2010

Vábení a vábničky

Myslivost 11/2010, str. 70  © Dr. Ing. Jiří HANÁK
Myslivost je krásná svojí mnohostranností a různorodostí činností během celého roku. V každém období je náplň myslivcova snažení různá, zajímavá a naplňující, ať je to práce na mysliveckých zařízeních, příprava a rozvoz krmiva pro zimní přikrmování nebo samotný vrchol myslivosti, a to lov zvěře.
Královnou mezi způsoby lovu jsou určitě lovy lestné, jinými slovy lovy vábením. Tento způsob lovu je náročnější a složitější, vyžaduje mnohem více znalostí a dovedností než jiné způsobu lovu, jako například lov na čekané, ale kdo jej zvládne, získá opojné chvíle adrenalinového napětí. Tehdy přestane vnímat čas a pocítí silné sepětí s přírodou a jejími obyvateli. Při vábení také můžeme přilákat zvěř, kterou jsme třeba dosud nespatřili a zdokonalit si tak přehled o zazvěření honitby, pro kvalitnější průběrný odstřel.
Zvládnout umění vábit zvěř patřilo k požadavkům kvalifikace našich mysliveckých předků v panských službách, kdy bylo často jedním ze základních předpokladů setrvání ve službě. Umění vábit zvěř bylo také středem obdivu obyčejných lidí, kteří pro tuto znalost přisuzovali myslivcům nadpřirozené schopnosti, což dokládá jeden zápis ve staré kronice o dovednostech myslivců „…a všeliká tajná uměni znají, že zvěř jako omámená následovati je musí…“.
Vábení vyžaduje dokonalou znalost chování zvěře, jejich spádů a zvyklostí. A v neposlední řadě, alespoň základní hudební sluch a cit. Dříve navíc byla vyžadována také zručnost pro výrobu vlastního nástroje pro vábení – vábničky, v případě srnčích vábniček nejčastěji tzv. lístkovaček.
Dnes už není potřeba vyrábět vábničku vlastní, protože je na trhu poměrně velká nabídka vábniček vyráběných řemeslně nebo průmyslově, ovšem v přetlaku nabídky není jednoduché vybrat vábničku dobrou a skutečně „fungující“, na kterou zvěř „uslyší“. 
Zabývám se vábením zvěře více než 20 let. Zejména vábení srnčí zvěře je pro mě vrcholně krásným až smyslným zážitkem. Vyzkoušel jsem všechny možné dostupné vábničky včetně vlastnoručně vyrobených lístkovaček, vábil jsem s použitím trávy, kůry či papírku nebo žitné slámy a jiných méně obvyklých nebo už zapomenutých materiálů. Nejvíc jsem se naučil od jednoho mysliveckého nestora, který mi nakonec věnoval svoji sbírku srnčích vábniček, která obsahuje vábničky různých systémů i historické kousky starší více než 100 let. Když začala srnčí říje, trávili jsme celé dny v honitbě. V té době jsem od něj získal zajímavý a důležitý poznatek, který mne naučil a prakticky dokázal, že k úspěšnému vábení srnců nevystačíme pouze s jednou vábničkou, že vlastně žádná absolutně univerzální neexistuje, aby na ni bylo možné dokonale napodobit všechny hlasové projevy srnčí zvěře.
Známe rozdílné hlasové projevy nářku a volání srnčete, pískání mladé srnky či starší srny nebo vřískání při honění a pokládání. Ke každému charakteristickému hlasu zvěře potřebujeme odpovídající zvuk vábničky. Navíc zvuk musí být někdy modulovaný, tzn. na začátku písknutí v jiné výšce tónu než na jeho konci, podle situace a podmínek, které chceme vytvořit.
Na našem trhu se staly relativně horkou novinkou osvědčené, v okolních zemích velmi známé a jedny z nejrozšířenějších vábniček, rakouské vábničky Faulhaber z pevného plastu v charakteristické hráškově zelené barvě. Relativní novinkou píši proto, že vábničky Faulhaber se u nás objevily už počátkem 90. let. Tehdy ovšem byla jejich cena výrazně vyšší než cena tuzemské produkce. Ta byla sice málo kvalitní, ale velmi levná, tuzemské vábničky tehdy stály několik desetikorun, zatímco cena „Faulhaberů“ byla ve stokorunách, a tak tehdy, i přes svoji nespornou vysokou úroveň, nedosáhly velkého rozšíření. V dnešní době se ceny vyrovnaly a vábničky „Faulhaber“ nejenže nejsou dražší, ale pohybují se mezi cenami jiných vábniček na střední, tedy velmi přijatelné cenové úrovni.
Vývoj vábniček Faulhaber vycházel z pečlivého monitorování hlasových projevů zvěře a ladění za spolupráce výrobce hudebních nástrojů tak, aby vábničky napodobovaly hlasy zvěře naprosto přesně, věrně a přirozeně. Výrobce vábniček Faulhaber dodává vábničky v soupravě na základě poznatku, že jediná univerzální vábnička je pro úspěšné vábení nedostatečná. Přesné naladění vábniček vylučuje vytvoření falešných a zvěř naopak plašících zvuků.
Souprava vábniček umožňuje využít celý průběh říje a různé situace. Při říji srny - matky odkládají svoje srnčata a zejména v počátku říje jsou velmi citlivé na jejich volání. Tak můžeme použít nejmenší vábničku (KITZ) napodobující hlas srnčete, kterému srna neodolá a jde za tímto hlasem, často následovaná žádoucím srncem. Do vábničky s hlasem srnčete krátce foukneme s trváním cca ½ sec. Zvuk může mít chvějivý výraz, jakoby náhle useknutý. Tento hlas je slyšitelný do vzdálenosti až 400 m, takže můžeme přilákat srnu se srncem z relativně velké vzdálenosti. Fouknutí do vábničky vydá poměrně silný zvuk podobný volání srnčete o pomoc. Je třeba si uvědomit, že srna určitě zareaguje, ale znervozní se všechny okolní vodící srny. Klidnější je pouze oznamovací zvuk srnčete a ten získáme otočením vábničky a jemným krátkým vdechováním přes vábničku.
Na počátku říje, ale i v jejím průběhu můžeme vábit druhou vábničkou s hlasem mladé srnky (FIEP). Délka fouknutí do vábničky má trvat velmi krátce, a to asi čtvrtinu až třetinu sekundy. Zvuk má být krátký úsečný, jasný, rázně ukončený, odpovídající mladým hlasivkám.  
Od poloviny říje lze napodobovat hlas starší srny, která na jaře kladla a často ještě kojí srnče. Hlas vábící starší srny se od hlasu mladé srnky liší svojí hloubkou. Zvuk vydávají dospělé hlasivky a je výrazně specifický, o 2 – 4 tóny nižší než hlas mladé srnky. K napodobení hlasu starší srny je možné použít třetí speciální vábničku (SPRENGFIEP) pro srnčí vřískaní při honění, případně pokládání. Tato vábnička je vybavena unikátním tlačítkovým mechanismem, kterým lze mžikově měnit výšku tónu. Hlas klidné vábící starší srny lze napodobit s tím, že tlačítko, kterým lze měnit výšku vyluzovaného tónu zůstává stlačeno. Po fouknutí do vábničky zazní zvuk, který má být v délce čtvrtiny až poloviny sekundy s neklesajícím rytmem. U napodobení nejstarších srn potom s proměnlivou intenzitou v jakémsi „fiijů“.
Napodobením vřískání hnané nebo pokládané srny lze přilákat i silné srnce, kteří se zdržují v okolí nebo odpočívají, protože při ochraně svého teritoria nechtějí připustit, aby mu „jeho“ srny pokládal jiný srnec. Vřískání se napodobí tak, že se foukne do vábničky se stlačeným tlačítkem, a tak je vytvořen vyšší zvuk, který, po puštění tlačítka, se výrazně změní na hlubší tón. Současně v závěru snížíme tlak foukání, aby se jeho intenzita snížila. Napodobování vřískání honěné a pokládané srny je s touto vábničkou Faulhaber výrazně snazší a především spolehlivě věrnější než s jinými vábničkami, kde je třeba změnu výšky tónu získat náročnějším, a pro méně dovedné, ne vždy povedeným, a tedy úspěšným, způsobem. 
Někdy můžeme použít také čtvrtou vábničku v dodávané sadě, a to pro napodobení  nářku dospělé srnčí zvěře (GESCHREI).
Všechny vábničky Faulhaber jsou vybaveny na spodní straně malým výstupkem, který nám umožní vzít vábničku mezi zuby v případě, že potřebujeme k držení zbraně obě ruce.
Souprava obsahující 4 vábničky – srnče (KITZ), mladá srnka (FIEP), starší srna vč. možnosti napodobení hlasu při honění a pokládání tlačítkovým ovládáním vábničky (SPRENGFIEP) a vábnička s nářkem srnčí zvěře (GESCHREI), je dodávána v estetické krabičce z tvrdého dřeva se zeleným mořením.
Další soupravou vábniček Faulhaber je dvoudílná sada pro vábení lišek.
Liška má velmi bystré smysly, velmi dobře slyší a je nadmíru opatrná a na rozdíl od srnce není omámená říjí a tím jsou dány mimořádné vysoké nároky na kvalitu, přesnost a věrnost zvuku vábniček.
V soupravě liščích vábniček je zaječí vřeštidlo, které je naladěno na výšku tónu hlasu mezi mladým a starým zajícem, takže je možné jeho použití během celého roku.
V první fázi vábení lišky lze použít zaječí vřeštidlo, do kterého foukáme a současně modulujeme zvuk dlaněmi, abychom docílili naříkavého a bolestného hlasu. Přitom také měníme sílu foukání do vábničky tak, že nejprve foukneme silněji a postupně tlak snižujeme. Získáme tak nejprve vysoký kvílivý hlas s následným poklesem výšky tónu až do konečného kratinkého „zabručení“, což opakujeme asi třikrát.
Po použití zaječího vřeštidla často liška přiskakuje, ale zůstává obezřetně stát v bezpečné vzdálenosti, většinou mimo dostřel, aby místo lépe obeznala, protože důvodem zaječího vřeštění může být pes nebo černá zvěř. V takovém případě se úspěšně použije myškovačka, kde pískáním lze napodobit pískání myší pod sněhem, senem nebo slámou. Jemným foukáním potom šelest pohybujících se myší. Myškování liška uslyší na louce nebo spolehlivě na vzdálenost 150 – 170 m. 
Zaječí vřeštidlo a myškovačka jsou dodávány také v krabičce z tvrdého dřeva namořeného na zeleno.
 
Vábničky jsme vyzkoušeli v honitbě s průměrným zazvěřením srnčí zvěří s výborným výsledkem. Naprosto se nám potvrdila skutečnost a již dlouholetá zkušenost, že s jednou vábničkou pro úspěšné vábení srnců vystačit nelze. Dokumentovali jsme dokonce případy, kdy jsme měli možnost pozorovat srnce a jeho reakce na různě vysoké tóny vábení a různé vábničky. Při použití tří různých vábniček na dvě vůbec nereagoval a spolehlivě se rozešel za směrem vábení až na třetí tón, který se mu zdál nejlákavější nebo mu připomíná již prožitou pozitivní zkušenost. To mi ostatně připomnělo předvádění mého učitele vábení, který vyzkoušel postupně třeba pět vábniček, aby „náš“ srnec uslyšel ten svůj správně lákavý hlas.
Uvedenou praxi zabezpečující maximální pravděpodobnost úspěchu při vábení právě velmi dobře řeší souprava vábniček Faulhaber, která se nám nad míru osvědčila.
 
Vrcholnou disciplínou je vábení jelena evropského, které je pravým uměním vyžadujícím hudební sluch a značnou dovednost při modulaci hlasu. Zde vábnička – řevnice nevyluzuje sama zvuk, jako vábničky srnčí, ale je jen pouhou ozvučnicí hlasového projevu lovce. Jako řevnice se používá vydlabaný a ztenčený roh dlouhorohých plemen australských nebo maďarských krav, mušle tritonky, suchý stonek bolševníku, novodurová trubka nebo cylindr petrolejky a další předměty. V nabídce firmy Faulhaber je také řevnice k vábení jelena. Jedná se o třídílnou teleskopickou trubku ve tvaru komolého kužele. Výhodou této řevnice je, že během vábení lze zasouvat jednotlivé díly do sebe, měnit délku ozvučnice a dotvářet tak dokonaleji modulaci vycházejícího zvuku s vyšším stupněm věrnosti přirozenému hlasu jelena, kdy vábení se tak stává jednodušším a snadnějším. Je to podobné jako u žesťových nástrojů, kde se mění délka trasy procházejícího vzduchu nástrojem při regulaci klapkami nebo nejblíže jako u pozounu táhlem. To je velká výhoda této řevnice oproti pevným.
Tvar, proporce a velikost řevnice byla vyvinuta na základě nahrávek skutečného troubení jelena, měření frekvence zvuků s následným návrhem optimálního tvaru a délky řevnice, stejně jako u nacházení správného tvaru a ladění hudebního nástroje.
O vynikající kvalitě a věrnosti hlasu řevnice Faulhaber svědčí skutečnost, že ji používají nejzkušenější vábiči a profesionální lovečtí průvodci. Důkazem budiž, že na špičkových kláních, včetně mistrovství Evropy ve vábení jelenů, mnoho soutěžících používá právě řevnici Faulhaber.      
 
Zpracování dat...