Počátkem 60. let 20. století americká NASA vyslovila požadavek potřeby látky pro výrobu skafandrů astronautů, která by propouštěla ven výpary lidského těla, tedy „dýchala“ a na druhou stranu by byla zcela uzavřena proti vnějším vlivům. Tedy, aby látka tvořila jakýsi jednosměrný ventil. Firma Gore se chopila úspěšně tohoto úkolu a vyvinula svoji látku – molekulární membránu, Gore-tex, která obsahuje tisíce mini „ventilků“ na čtverečním milimetru tak, že jejich otvory jsou několikrát větší než molekula vodní páry, která jimi snadno projde, ale mnohokrát menší než molekula vody, která tak neprostoupí. Stručně řečeno jedná se o systém „vlhká pára ven ano a voda dovnitř ne“.
Od doby vývoje látky Gore-tex vznikla celá řada podobných látek od dalších výrobců s různě velkým úspěchem, které známe s přídomkem –tex a existuje tak mnoho různých náhražek tu lépe či hůře fungujících až po vysloveně podvodné, kde sice výrobce oděvu nebo obuvi uvádí použití voděodolné membrány, ovšem výsledek poznáme při prvním dešti, kdy promokneme „na kost“.
Molekulární membrána se obvykle umisťuje mezi vrchní látku a podšívku. Vrchní látka tak může být v dešti smáčena vodou, ale mezivrstva membrány ji dál nesmí pustit. Pro myslivecké oděvy je toto řešení málo výhodné, protože membrána o vrchní látku a podšívku šustí a oděv je tak hlučný. Výhodnější je systém laminace membrány na vrchní látku, podobně jako u látky zn. Windstopper, Hydrofleece apod..
Poprvé jsem se setkal s oblečením s molekulární membránou už počátkem 90. let v USA a ve Skandinávii, kde jsem je používal a vysoce ocenil jejich vlastnosti v extrémních podmínkách například při zimním lovu pumy ve Skalistých horách nebo v mokřadech finské Karélie a jinde a později při desítkách a desítkách loveckých situací v deštích, větrech a jiné klimatické nepohodě, kdy běžné oblečení by mne donutilo velmi rychle vyhledat úkryt. Pohodlné, nepromokavé a hlavně prodyšné oblečení umožnilo nové a nepoznané zážitky z pozorování zvěře například při šoulání v dešti.
Běžnou zkušeností je obyčejná chůze v mokré trávě nebo obilí při směrování na posed k ranní čekané a ranní rosa nám kalhoty promočí na kůži a boty jsou plné vody. S normálním oblečením tak vzniká potřeba návratu domů, pokud nechceme riskovat pořádné nachlazení. Tomuto problému zcela zabrání membránové oblečení od spolehlivého výrobce.
Pro bohaté zkušenosti s používáním membránového oblečení se dovozce oblečení z Nového Zélandu zn. RIDGELINE na mne a kolegy z našeho testovacího týmu obrátil s žádostí testu a vyzkoušení oblečení v praktických podmínkách.
Vyzkoušeli jsme dvě řady oblečení zn. Ridgeline, tzv. lehkou řadu Torrent a těžší Roar. První je laminována dvojitou vrstvou molekulární membrány Quiet – tex s podšívkou s pevné síťoviny (pozn. Quiet znamená anglicky tichý, čímž výrobce zdůrazňuje, že je použit materiál a technologie maximálně utlumující jinak charakteristický šustivý zvuk membrán). Řada Roar má tři vrstvy membrány RL –Tex doplněné o robustní, vysoce otěruodolnou podšívku z polyesteru.
Povrchová látka v barvě zelené olivové nebo s kamuflážním vzorem Buffalo Camo vlastního designu je opatřena krátkým vlasem-plyšem, který zvyšuje povrchovou vodoodpudivost, snižuje ulpívání nečistot a minimalizuje hlučnost. Povrch je na omak velice příjemný.
Při testech jsme sledovali následující vlastnosti: Odolnost proti vodě v dešti. Schopnost ventilace výparů tělesného potu při intenzivním pohybu. Odolnost proti větru. Hlučnost. Celkový pocit pohodlí.
V obou typech oblečení jsme se opakovaně pohybovali několik hodin v deštivých dnech a konstatovali jsme, že k průsaku vody nedošlo. Zejména řada Roar se ukázala jako vhodná pro nejnáročnější nasazení ve tvrdých klimatických podmínkách, pro celodenní nošení i v intenzivním dešti, kdy je tělo na jedné straně dokonale chráněno před vnější vodou a současně účinně odvětráváno.
Řada Roar je vhodná také pro profesionály pohybující se dlouhodobě v nepříznivých podmínkách a pro použití i v horských tvrdých podmínkách. I když oblečení není vybaveno tepelnou vložkou z důvodu priority zabezpečení řádné ventilace, trojitá membrána se silnou podšívkou poskytuje i určitou tepelnou ochranu, a když je doplněna teplým spodním oblečením, lze oblečení Roar úspěšně a pohodlně nosit i v zimních dnech za hustého sněžení, sněhu s deštěm nebo v silných větrech.
Lehká řada Torrent s dvojitou účinnou membránou, je díky možnosti účinného odvětrání v oblasti podpaží a zad, vhodná také pro letní a podzimní dny. Zkušenost ukázala, že je vhodné volit větší velikost pro vytvoření rezervy k oblečení několika vrstev teplého oblečení pro případ použití k sezení na otevřeném posedu. Membránové oblečení dokonale ochrání proti větru a vodě a vnitřní vrstvy zabezpečí teplo. Při použití dostatečně teplého spodního oblečení lze bez problémů použít lehčí řadu Torrent také v chladnějším počasí.
I při intenzivním pohybu, kdy došlo k silnějšímu pocení, nenastal pocit nepříjemného vlhka uvnitř oděvu, tak jak se to stává v běžné pláštěnce.
Prokázána byla naprostá odolnost proti větru, kde se pro zvýšení ochrany dají utáhnout nohavice a rukávy, takže nedojde k zafouknutí větru dovnitř oděvu těmito místy.
Nectností membránových oděvů bývá zvýšená hlučnost, která je u oděvů Ridgeline tlumena a minimalizována jednak laminací membrány, jednak plyšovou úpravou povrchové látky a vhodnou podšívkou. I když jsou oděvy určeny převážně pro pohodlný pohyb, zkoušeli jsme jeho vlastnosti také při čekané na posedu. Ocenili jsme především ochranu proti větru a přijatelnou hlučnost, kdy zvěř i ve značné blízkosti otevřeného posedu nebyla pohybem těla nijak rušena. To se týká především řady Torrent. Spravedlivě a objektivně budiž řečeno, že těžší řada Roar je hlučnější, což je ale vyváženo ultimativní maximální odolností i v extrémních klimatických podmínkách.
Určitou dobu používáme podobné oblečení finské provenience Jakti Jakt a neubránili jsme se malého porovnání. Pokud bychom použili k celkovému hodnocení systém jako u označování hotelů, potom v tomto srovnání bychom udělili oblečení Jakti Jakt stupeň 4*, kde ovšem neshledáváme žádné nedostatky, ale u oblečení Ridgeline musíme udělit hodnocení 5* plus pro naprosto spolehlivou ochranu, celkový výtečný pocit pohodlí a pocit příjemnosti po dlouhé hodiny pobytu v nepohodě. To se týká lehké řady Torrent. Těžší řada Roar svojí konstrukcí oděvu s použitím trojité membrány patří do výrazně vyšší, profesionální kategorie a nemá podle našeho názoru porovnání.
Ridge znamená anglicky hřeben (hor, velkých vln apod.) a název plně vystihuje vlastnosti oblečení. Je určeno skutečně pro vrcholové použití.