ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Duben / 2010

Zeiss

Myslivost 4/2010, str. 56  © Dr.Ing.Jiří HANÁK
Zeiss
Pokud jsem hovořil s vrcholovými manažery, případně majiteli špičkových firem vyrábějících optické přístroje v Evropě nebo USA, všichni samozřejmě na začátku zdůrazňují vynikající kvalitu jejich firemních produktů.
V průběhu diskuze vždy ale připustí, že špičkou určující kritéria pro hodnocení kvality optických přístrojů je dlouhodobě firma Zeiss. Někdy jen stručně konstatují: „Zeiss je prostě Zeiss“. Za zmínku stojí skutečnost, že Zeiss neinvestuje příliš velké prostředky do reklamy. Zúčastňuje se významných výstav, ale při porovnání s jinými výrobci další rozsáhlou propagaci nemívá, podle zásady, že dobré zboží se chválí samo.
O co méně Zeiss investuje do reklamy, o to více se věnuje výzkumu a vývoji, do kterých investuje významné prostředky v rozsahu a struktuře, které si menší výrobci nemohou dovolit. Tak se s optikou a optoelektronikou Zeiss setkáme ve fotoaparátech, mobilních telefonech, špičkových lékařských přístrojích, sportovní a lovecké optice a také v astronomii, kdy ani známý Hubleův teleskop se ve vesmíru neobešel bez hlavních optických komponentů od Zeisse.

Jaké jsou přínosy výzkumu a vývoje špičkové techniky pro běžného uživatele?
Především v tom, že u nových přístrojů se vývoj soustředí na další zlepšení a progresi optických vlastností, snížení hmotnosti, zmenšení rozměrů, jednoduchou a intuitivní obsluhu.
Jednou z nejvýraznějších inovací s výrazným zlepšením optických vlastností je použití fluoridové technologie při výrobě optického skla. Přesněji se jedná o přidání fluoridů některých prvků, jejichž obsah ve skle zlepšuje finální vykreslení pozorovaného cíle, redukuje chromatické chyby a eliminuje refrakci, tedy rozklad světla do světelného spektra, ke kterému normálně dochází při přechodu rozhraní. Tím je obraz brilantnější a ostřejší s přesně vykreslenými okraji pozorovaného předmětu, což efektivně vynikne zejména při velkých zvětšeních.
U levnějších dalekohledů si můžeme všimnout jedné chyby, kdy pozorujeme například černobílý nápis, tak okraje písmen se vlní nebo dokonce zde pozorujeme část duhy. To je příklad refrakce světla a chromatické chyby dalekohledu, která následně výrazně zhorší kvalitu zobrazení za šera.
Při použití fluoridové technologie, označované na přístrojích Zeiss zkratkou FL, je tato chyba zcela eliminována a vykreslení obrazu je naprosto dokonalé za jakýchkoliv světelných podmínek a to především na okrajích obrysu pozorovaného předmětu, takže jsou daleko zřejmější a přesnější detaily obrazu.
Podstatným rysem FL technologie je, že samotná výroba a zpracování skla je velmi náročná. Finální sklo nesmí, v celém procesu až po konečnou montáž do vnitřní části přístroje, přijít do styku se vzduchem, jinak by okamžitě degradovalo, proto veškerá přeprava a zpracování probíhá v izolačním roztoku. Je zřejmé, že takové zpracování je nejen velmi náročné, ale také drahé a výrobu FL skla tak zvládá jen nejlepší výrobce.
Firma Zeiss použila poprvé FL technologii u puškohledu 6 – 24 x 72 FL, jehož vývoj a výroba započala na základě požadavku německých ozbrojených složek, které potřebovaly získat puškohled pro přesnou střelbu na extrémně dlouhé vzdálenosti a navíc za všech i velmi kritických světelných podmínek. K rozhodnutí o zadání vývoje tohoto puškohledu vedla mimo jiné skutečnost, že např. přístroje pro noční vidění mají malé zvětšení a pro střelbu na větší vzdálenosti jsou nevhodné.
Puškohled 6 – 24 x 72 FL se v ozbrojených složkách při nasazení v extrémních podmínkách naprosto osvědčil a firma Zeiss ho začala úspěšně prodávat také na civilním trhu.
Měl jsem možnost mít tento puškohled zapůjčený k dlouhodobých zkouškám a musím konstatovat, že jedinou nevýhodou tohoto přístroje je jeho větší hmotnost, ale vzhledem k tomu, že se jedná výhradně o posedový přístroj, není tato nevýhoda nijak zásadně dramatická. Vykreslení obrazu je ovšem za špatných světelných podmínek až překvapivě a řádově lepší než jsme zvyklí u ostatních, i kvalitních, přístrojů. Větší průměr objektivu 72 mm umožňuje vstup o 65 % více světla, při porovnání s parametry objektivu o průměru
56 mm. V tomto poměru pak jsou všechny další optické hodnoty také příznivější.
Puškohled se mi skvěle osvědčil jak v temném a zešeřelém lese, tak při lovu černé zvěře na poli na větší vzdálenosti. S jiným puškohledem bych byl odsouzen jen k pozorování, ale 6 – 24 x 72 FL mi dával velmi jasný obraz a větší přiblížení umožňovalo přesný zásah. Pro přesné zamíření na větší a velké vzdálenosti je puškohled vybaven možností seřízení optické paralaxy. Seřízením optické paralaxy se eliminuje posun záměrného bodu při změně úhlu oka vzhledem k okuláru. Na točítku seřízení paralaxy je vyznačena stupnice vzdáleností s dílky po 50 metrech, proto seřízení paralaxy slouží nepřímo také jako dálkoměr pro orientační určení vzdálenosti. Jinými slovy, po seřízení paralaxy, tj. kdy obraz i zaměřovací osnova jsou v přístroji zobrazeny ve stejné rovině a vidíme je stejně ostře, můžeme na stupnici odečíst, jak daleko pozorovaný objekt je.
Vynikající zkušenosti s výsledky z aplikované technologie FL v puškohledu 6 – 24 x 72 FL nastartovalo uplatnění v dalších řadách optických přístrojů Zeiss, především u binokulárních dalekohledů řady Victory FL a zcela nově u ucelené řady puškohledů Victory FL Diavari, vybavených optickými elementy s technologií FL. Tyto horké novinky byly poprvé představeny na výstavě Shot Show v Las Vegas v únoru 2010 v nových puškohledech s technologií FL a to 4 – 16 x 50 FL a 6 – 24 x 56 FL. Rozšířena byla i nabídka zaměřovacích osnov u puškohledů řady 6 – 24 x 72 FL.
Zaměřovací osnovy jsou dodávány buď s osvětleným zaměřovacím prvkem nebo bez tohoto. Zaměřovací prvek má podobu bodu, křížku, případně křížku vytečkovaného z jednotlivých ostře kontrastních bodů, tzv. provedení Mil Dot. Především pro náročný trh USA je určena osnova Rapid ZTM 7 s vyznačenou osnovou pro výškovou korekci podle vzdálenosti a stranovou korekci podle síly větru.
Zaměřovací osnova je umístěna ve 2. rovině, takže při změně zvětšení zůstává v celém rozsahu stabilní, nezvětšuje se a tak při střelbě na jakoukoliv vzdálenost minimálně překrývá cíl a zamíření je detailnější a přesnější.
Puškohledy Zeiss 4 – 16 x 50 FL, 6 – 24 x 56 FL a 6 –24 x 72 FL tvoří dnešní absolutní špičku ve světové nabídce puškohledů pro sport a lov, s určením pro střelbu na velké vzdálenosti a prakticky nemají žádnou konkurenční alternativu u ostatních výrobců.
Dokonalé vykreslení obrazu, jeho jas, ostrost, brilance, barevná přesnost a především výjimečně vysoký koeficient propustnosti světla docilující 95 %, průměr okuláru 56, resp. 72 mm předurčuje použití puškohledů řady FL ve zhoršených a špatných světelných podmínkách. Rozsahem zvětšení 4 – 16 x, resp. 6 – 24 x jsou puškohledy vhodné k lovu na velké vzdálenosti v horách, v polích a při exotických lovech pro lov v pláních, kde není výjimkou lov na mnohasetmetrovou vzdálenost.
 
Co dodat na závěr ?
Při testu mne puškohled Zeiss 6 – 24 x 72 FL nejenže nezklamal, ale předčil očekávání světelným výkonem a možností přesné střelby na velké vzdálenosti, bez ohledu na světelné podmínky, kdy žádný jiný puškohled se, podle mé praxe, uvedenému nemůže rovnat.
A závěrem jen stručně: Zeiss je prostě Zeiss.
Zpracování dat...