V poněkud nezvyklém prostředí se sešli členové Klubu autorů při Českomoravské myslivecké jednotě na svém výročním jednání. Přijali totiž pozvání pátera Jana Korneka, vášnivého myslivce, příznivce mysliveckého umění, ale také skvělého hostitele a vypravili se k němu do barokního Poutního areálu Očišťování Panny Marie v Dubu nad Moravou. Pobytem na Hané tak naplnili část svého ujednání, že se výroční členské schůze konají střídavě v Čechách a na Moravě.
Dveře otevřené všem
Jednání zahájil předseda Klubu autorů, spisovatel, básník a novinář Oldřich Koudelka, který připomněl, že čtvrtého března tomu byly již čtyři roky, kdy byl nejmladší ze zájmových klubů při Českomoravské myslivecké jednotě oficiálně založen, přičemž jeho vznik vzal ve svém usnesení na vědomí již III. sjezd Českomoravské myslivecké jednoty na podzim 2005.
Klub byl původně zamýšlen jako ryze beletristický a poetistický, ale dnes jsou jeho brány otevřeny opravdu každému, všem, kteří nosí v srdci myšlenku svobodné umělecké, společenské, ale především lidské prezentace tradiční české, moravské, slezské, ale dnes i slovenské myslivosti. Proto jsou jeho členy i výtvarníci, fotografové, dramaturgové či videotvůrci, brzy se však počítá s rozšířením o zájemce z řad řezbářů, rytců, nožířů, mysliveckých kronikářů a dalších umělců. Klub autorů se mezi svými staršími klubovými bratříčky, jako je například Klub sokolníků, trubačů, nebo fotografů, docela dobře zabydlel, ostatně svědčí o tom i jejich vzájemná spolupráce na některých projektech a konkrétních akcích.
Umění pro myslivost
Klub má k dnešnímu dni třicet čtyři členy a jednoho stálého zahraničního hosta. I když ne všichni pracují stejně aktivně, tvoří členové Klubu početnou rodinu, která v praxi veřejně podporuje širokou prezentaci pozitiv myslivosti navenek, často mediálně zmanipulovaným a politicky či lobbysticky účelově zkreslováným obrazům myslivosti čelí svojí uměleckou a profesionální invencí, dává svoje síly k dispozici pro tvorbu nových a myslivosti prospěšných činností a jde ruku v ruce s těmi, kteří smýšlejí stejně a hodlají pro stejnou činnost věnovat svou energii a volný čas.
Předseda Klubu autorů dále připomněl, že je nezbytné vážit si práce těch, kteří byli členy Klubu od samých počátků, budovali jeho základy i samotnou stavbu, přispívali ke stavbě jejích dalších pater, a dnes již nejsou mezi námi, a to z různých důvodů. Konkrétně připomněl dílo zemřelého spisovatele Františka Janalíka a Lubomíra Klementa, který z Klubu vystoupil ze zdravotních důvodů. Poděkoval i těm, kteří vzhledem k neúprosnosti věku, nemocem, vzdálenosti a dalším problémům, se již na aktivní činnosti nepodílejí, přesto nadále zůstávají jeho členy, jako například spisovatel Zdeněk Kunert či docent Jaromír Kovařík, snad největší znalec mysliveckých tradic a historie.
Ocenění práce
V další části jednání bylo uvedeno, že v loňském roce byla činnost dvou členů Klubu autorů oceněna udělením Umělecké ceny ČMMJ, jmenovitě Jaromíra Kovaříka, a to již potřetí, a Oldřicha Koudelky. Tuto skutečnost je nutné považovat za ocenění nejen individuální práce jmenovaných, ale i celého autorského sdružení. V současnosti je držitelem Umělecké ceny ČMMJ celkem třináct členů Klubu. Někteří umělci cenu obdrželi i vícekrát. Abychom byli ve výčtu konkrétní - cenu získali v posledních letech Ota Bouzek (1999), Josef Drmota (2008), Jiří Hanák (2005), Oldřich Koudelka (2009), Jaromír Kovařík (1994, 1998, 2009), Vladislav Krop (1998), Ludvík Kunc (1995), Zdeněk Kunert (1993), Jiří Mlčoušek (2000), Arnošt Tabášek (2008), Miloslav Vach (1997), Jaromír Zumr st. (1996,1999) a Vladimíra Tichá (1998). František Libosvár a Oldřich Tripes jsou navíc držiteli Čestného mysliveckého řádu, František Kolda Věrnostní medaile ČMMJ, Jaromír Kovařík i pamětní medaile Ministerstva zemědělství Za celoživotní zásluhy o myslivost (2002).
Knihy, výstavy a jiné
Čtvrtý rok činnosti Klubu autorů je možné i přes stále náročnější podmínky na trhu a rostoucí ceny v polygrafickém průmyslu hodnotit jako úspěšný, byť třeba dočasně bylo přerušeno vydávání antologií. O úspěších ovšem hovoří počet vydaných knih, ale i dalších aktivit členů, obecně jejich podíl na všestranné činnosti Českomoravské myslivecké jednoty v regionálním i celostátním měřítku. Samozřejmě, že knihy a další umělecké počiny jsou kořením klubové činnosti. Knih vydali členové v loňském roce celkem deset. Jednalo se o tituly Zdeňka Kunerta Za zvěří královskou, Antonína Ešnera Myslivecké povídky, Tabáškův titul Zelené slunce, nová vydání předchozích knih Revír mého srdce a Moře plné srnců, ale především knížku Rok se Zuzanou, což je nezbytné ocenit z hledika přínosu pro dětskou a mládežnickou literaturu, Koudelkovy knihy Barvářské historky lesníka Bebara a Všechny moje hlasy, knižní rozhovor s prof. Josefem Hromasem, Uhlířovu výpravnou publikaci Lesy a háje Orlicka, Kovaříkovu publikaci Myslivost v zrcadle pověr, Schererovu O srnčí zvěři a Bohačíkovu knihu Zelené příběhy II - o medvědech a jiné zvířeně.
Většina aktivních členů Klubu autorů při ČMMJ pravidelně přispívá svými články a literárními příspěvky do časopisu Myslivost a prezentuje myslivost v celostátních a regionálních médiích. Platí to především o Josefu Drmotovi, Jaromíru Kovaříkovi, Zdeňkovi Hlaváčovi, Jiřím Hanákovi, Arnoštu Tabáškovi, Petru Slabovi, Oldřichu Koudelkovi, Oldřichovi Tripesovi, Jaromírovi Zumrovi, Pavlu Schererovi a dalších.
Samostatnou a velice úspěšnou kapitolou činnosti je aktivní a nedocenitelný podíl klubových členů Jaroslava Šprongla a Františka Koldy na televizním projektu Tisíc let české myslivosti. Několik samostatných autorských výstav absolvoval akademický malíř Václav Nasvětil, Petr Slaba, prezentovala se i výtvarnice Hana Křenková či kreslíři Oldřich Tripes a Jiří Kutifel. Autoři však nezapomínají ani na mimouměleckou činnost a ve svých teritoriích se podílejí na propagaci myslivosti formou besed s mládeží, pořádáním konkrétních kulturně společenských akcí, budováním svatohubetských míst apod. Za všechny vzpomeňme Vladislava Kropa, Josefa Drmotu, Otu Bouzka, Vlastimila Slavíčka a další. Sdružení autoři se zúčastnili více než dvou stovek besed s mládeží, se seniory, a dalších kulturně společenských a poznávacích akcí. Díky Zdeňkovi Hruškovi se uskutečnilo v Opočně velice zdařilé další z tradičních výročních setkání Klubu autorů s veřejností, které mělo velice přátelský a hodnotný průběh. Letos se v pořadí již páté setkání uskuteční v červnu na Pastvinské přehradě a v jejím okolí.
Členové Klubu autorů jsou zastoupeni také v ústředních orgánech Českomoravské myslivecké jednoty, tři členové jej prezentují ve Sboru zástupců, jeden v Myslivecké nadaci, čtyři v Kulturně propagační komisi ČMMJ. Většina z aktivní členské základny pak pracuje v mysliveckých orgánech regionálních, ale samozřejmě také v městských a obecních zastupitelstvech, resp. komisích, například životního prostředí.
Neformální setkání
V další části jednání se členové Klubu autorů věnovali organizačním otázkám, přípravě dalších klubových akcí, jako je například účast na výstavě Natura Viva v Lysé nad Labem (kde bude mít opět Klub svůj samostatný stánek) nebo nová akce Myslivecké jaro v třeboňských lázních a podobně. Zvolili také svého delegáta na IV. sjezd Českomoravské myslivecké jednoty, kterým bude předseda Klubu Oldřich Koudelka a navrhli své kandidáty do nového vedení ČMMJ.
Klub autorů je sice nejmladším zájmovým klubem Českomoravské myslivecké jednoty, ale je klubem aktivním a výrazně přispívajícím k upevňování a rozvoji toho nejlepšího, co kdy bylo v naší největší myslivecké organizaci na poli umění a kultury vykonáno. Navazuje na tradice nezpochybnitelně úžasných umělců, myslivců, lesníků, publicistů, organizátorů, což je nutné neustále nosit v srdci a mít na paměti.
Dubské jednání Klubu autorů při Českomoravské myslivecké jednotě, kterého se vedle členů zúčastnily i jejich partnerky, pak pokračovalo prohlídkou areálu historického chrámu s odborným výkladem pátera Korneka. Zúčastnění měli možnost nahlédnout i do prostor, které jsou jinak pro veřejnost uzavřeny, například se podívali do knihovny se stovkami velice vzácných svazků. Pobyt na Hané pak zpříjemnila nejen zvěřinová večeře, mimochodem divočáka pro ni, ale i pro předchozí oběd, ulovil sám Jan Kornek, ale také zcela neformální setkání s členy místního mysliveckého sdružení. Nechyběla ani návštěva farního vinného sklípku s ochutnávkou.
Text a snímky Táňa DOSTÁLOVÁ
Poznámka na závěr: Základní informace o Klubu autorů naleznete na stránkách www.klubautoru.cz. Jak již bylo řečeno výše, Klub autorů není uzavřenou společností, právě naopak, ve svých řadách uvítáme i další aktivní autory všech možných spisovatelských a uměleckých žánrů. Vždyť bude jen dobré, pokud se na připravovaných výstavách a akcích objeví kromě děl psaných také díla umělecká, uvítáme proto řezbáře, rytce, šperkaře, tvůrce mysliveckých plastik a jiné umělce. Nejedná se jen o setkávání se na schůzích, ale o obohacení se a inspiraci mezi sebou navzájem. Máme zájem představit myslivce jako tvůrčí autory, kteří umí představit přírodu, myslivost i zvěř v rozmanité podobě všech uměleckých forem. Máte-li zájem spolupracovat, na uvedených webových stránkách naleznete také přihlášku do Klubu autorů. S pozdravem Jiří Kasina – jednatel Klubu autorů