Memoriál Richarda Knolla, pro který se běžně používá zkratka MRK, je vrcholnou soutěží ve výkonu ohařů. Pro účastníky má dva důležité dopady. Je mistrovstvím republiky v daném roce a je také kvalifikací, z které vyplývá, kdo bude mít právo zúčastnit se Memoriálu Karla Podhajského.
Po dlouhou dobu postupovali na Memoriál Richarda Knolla psi na základě výsledků dosažených v předchozím roce na všestranných zkouškách. V poslední době platí trochu jiné předpisy. Stále jsou základním podkladem všestranné zkoušky, které otevírají třiceti šesti psům pomyslné dveře ke vstupu do nominační soutěže.
Nominace obsahuje čtrnáct vybraných disciplin z polní, lesní a vodní práce a na základě dosažených výsledků se teprve rozhodne, kdo bude mít právo na Memoriálu Richarda Knolla opravdu startovat. Letošní nominační soutěž pro MRK se uskutečnila ve dnech 7.-9.května 2010. Pořadatelem byl OMS Praha – západ a jednotlivé discipliny probíhaly v honitbách na západním okraji Prahy nedaleko letiště Ruzyně.
Průběh i výsledky polní práce jsou vždy odvislé od množství a druhového zastoupení zvěře a od stavu krytin. Na otázku, jak to je se zvěří, odpověděl vrchní rozhodčí nominace pan Šnobr: „Zvěře je dost, pro některé psy možná až moc“. Je pravdou, že klid před zvěří pernatou byl v celé řadě případů problémem. Zda byla vina vždy na straně psů asi nejlépe vědí jejich vůdci.
Lesní práce, z které je v nominaci barva, šoulačka a klid na stanovišti, umístili pořadatelé do lesního komplexu nedaleko Horoměřic, který místní znají pod názvem Juliana. Nad oblastí vede koridor, kterým jsou naváděna letadla na přistání a vzhledem k blízkosti letiště se létá poměrně nízko a tedy i hlučně. Lesní práce tak prověřily nejen schopnosti psů z hlediska loveckého výkonu, ale i jejich nervy.
Barvy patřily k prubířským kamenům nominace. Byly poměrně těžké jak z hlediska střídajících se porostů, tak z hlediska utváření terénu a byly často důvodem pro celkový horší výsledek psa.
Vodní práce, konkrétně ochota k práci na hluboké vodě, probíhaly na zrcadle rybníka v Úněticích. Dvakrát došlo k situaci směšné pro koronu a složité z hlediska vůdců a rozhodčích. Přesto, že se pořadatelé snažili prostor vyčistit, příroda zapracovala a najednou se uprostřed rybníka objevila uhynulá a patřičně zapáchající ryba. Oba psi reagovali stejně a rybu, kterou považovali za zvěř, přinesli vůdcům. Na dobu přinášení rozhodčí zastavili stopky. Po předání psi pokračovali v práci a vzhledem k tomu, že odpovídala požadavkům Zkušebního řádu, oba obdrželi známu 4. Ne všichni členové korony s oceněním souhlasili. Možná je to o pochopení smyslu discipliny. Zkušební řád jasně říká, že „v hluboké vodě musí pes hledat 2 minuty“. Hledání není záležitost samoúčelná . Hledá se přece proto, aby se něco našlo a dobrý pes ví, že pokud něco najde, měl by to předat vůdci. Určitě jiná situace by byla v okamžiku, kdy by se nejednalo o zvěř nebo o věc se zvěří zaměnitelnou, například o všudepřítomné pet lahve. Rozhodčí je třeba pochválit za velmi korektní přístup a za to, že posuzují z pohledu využití psa v praxi.
Atraktivní byla na nominaci skladba startujících plemen. Kromě tradičních německých krátkosrstých ohařů mohla korona vidět práci německých drátosrstých ohařů, velkých münsterlandů, pudlpointra, pointrů, irského červenobílého setra, maďarského krátkosrstého ohaře a samozřejmě nechyběli „psi pro českou krajinu“ čeští fousci. Z 36 pozvaných psů se jeden omluvil, 6 skončilo v I.ceně, 7.v II.ceně 6 v III.ceně, 8 neobstálo a 8 psů vůdci odvolali. Vítězem nominační soutěže se stala fenka německého drátosrstého ohaře UTHA vom Wulkaboden, vedená panem MVDr Jiřím Maškem.
Mezi kynology se stále diskutuje o tom, zda podmínění účasti na Memoriálu Richarda Knolla další soutěží je rozumné či ne. Určitě lze říci, že letošní nominace měla celou řadu kladů. Proběhla během jednoho víkendu, na stejném místě a v rámci možností ve stejných podmínkách. Důležitá je skutečnost, že se proti dřívějším nominacím příliš nezměnil sbor posuzujících rozhodčích. V praxi by to mělo znamenat stejný pohled na věc a nastavení pomyslné laťky pro všechny na stejnou výšku.
Pochválit je třeba práci pořadatelů od přípravy honiteb, přes nadšení, s kterým pracovali a ochotu, s kterou plnili přání vůdců, rozhodčích i korony až po okamžité zveřejňování informací. Výsledky z jednotlivých dnů byly k dispozici hned po skončení disciplin a zveřejněny na adrese www.mrk-nominace.ic.cz, kde je možné vše, včetně popisů práce psů, najít i teď.
Nominace byla nadmíru zajímavá. Ještě zajímavější ale bude samotný Memoriál Richarda Knolla, který se koná ve dnech 3.-5.září 2010 v Merklíně, Bukové, Dobřanech, Kotovicích a Zbůchu a jehož pořadatelem je Oblastní myslivecký spolek Plzeň.