Na žádost předsedy myslivecké komise pana Šťástky odsouhlasila OMR-Litoměřice jeho návrh uspořádat pro členy myslivecké hodnotitelské komise následující seminář. Náplní tohoto setkání bylo zvýšení odbornosti při měření a hodnocení loveckých trofejí za přítomnosti zkušených odborníků.
Myslivecká komise dostala celou akci na starost a tím, že nebude OMR v době před konáním okresního sněmu a výstavy loveckých trofejí a loveckých psů v areálu Zahrady Čech v měsíci květnu zatěžovat ani časově a vůbec už ne požadavkem na nějakou větší finanční částku na tuto původně neplánovanou akce. Po věcné diskusi ale menší finanční zajištění připustila.
Předseda a členové MK se okamžitě obrátily na sponzory z řad myslivců Litoměřicka a dá se říci, že velmi dobře uspěli.
Zbývalo nám zajistit vhodný objekt, kde akci uspořádat a zajistit dva odborníky na zajištění této akce. Objekt nám ochotně poskytl myslivec pan Tintěra Jaroslav ve svém loveckém objektu v obci Třebušín na Litoměřicku. Jedná se o místo v krásné krajině Litoměřicka, přímo pod památným skalním útvarem Kalich .
Pro zajištění odborníků jsme se obrátily na ČMMJ- Praha, a to konkrétně na pana Ing. Jaroslava Kostečku, který nám okamžitě přislíbil pomoc. Bylo objednáno setkání na výstavě v Brně 23.03.2010. Zde jsme nastínily naší představu o celé akci a přání zajistit odborníky. Všichni členové MK mají atest o proškolení v hodnocení trofejí buď v Trutnově nebo v Brně. Kdo se zúčastnil ví, jak probíhalo. Jednalo se o projekci na plátno a slovní výklad. Ale tohle nebylo naše přání. Naše představa byla, že my zajistíme objekt, trofeje na měření a to muflona, srnce, jelena a zbraně černé zvěře. Dále pak tabulky a veškeré pomůcky k měření. Z odborníků bylo naše přání pozvat pana předsedu mezinárodní hodnotitelské komise profesora Ing. Hromase Csc.. Měření pak budou provádět prakticky členové MK za jeho dohledu.
Po přednesení našeho přání vzal pan Kostečka telefon a během pěti minut po rozmluvě s panem profesorem a stanovení termínu konání této akce na den 21.04.2010 konstatoval, že naše přání je splněno. Dále bylo domluveno, že pokud bude moci, tak pana profesora přiveze do Litoměřic on, nebo člen sekretariátu pan Ing. L. Králíček. Nakonec se omluvil a přijel s panem profesorem Ing. Králíček. . Vše probíhalo dle našeho plánu. Pan profesor přijel v 11,00hod na OMS-Litoměřice, kde ho přivítal předseda OMS-Litoměřice pan Ing. M. Kraus, jednatel pan A. Rolínek a předseda MK pan Z. Šťástka. Po společném obědě následovala cesta do vinařství V.Žernoseky, kde byl zajištěn průvodce pan Kupsa. Po prohlídce sklepů a ochutnávce zdejšího vína, která trvala zhruba hodinu a půl, následoval odjezd do místa konání v Třebušíně. Zde již bylo vše připraveno. Trofeje, pomůcky na měření a bodovací tabulky. Po uvítání účastníků, které provedl předseda OMS- Litoměřice Ing. M. Kraus. Ve 14.00hod předseda MK pan Šťástka seznámil účastníky s tím, jak celá akce bude probíhat. Myslivecká komise vytvořila pět skupin po třech členech a čtyřech členech pro dané druhy trofejí.
SKUPINY: 1. MUFLON – ved. Šťástka Zdeněk, Michálek Jiří, Ing. Černý Zdeněk
2. SRNEC – ved. Kubeš Michal, Gabčan Bohuslav, Voglar Vladislav, Kavka Jaroslav
3. JELEN – ved. Ing. Šír Luděk, Hrouzek Karel, Kolář Vladimír, Ing. Černý Zdeněk
4. DANĚK – ved. Kolář Vladimír, , Michálek Jiří, Šťástka Zdeněk, Ing. Černý Zdeněk
5. ZBRANĚ ČERNÉ – ved. Ing. Černý Zdeněk, Michálek Jiří, Gabčan Bohuslav, Kubeš
Michal
Začalo se muflonem a měření probíhalo přesně podle našeho přání. Naše pomůcka ideálně upevní do stojanu danou trofej a dva členové mohou pohodlně měřit a třetí píše tabulky. Celý průběh měření probíhal za odborného dozoru pana profesora Hromase. Členové se mohli dotazovat a pan profesor vždy poradil. Postupně následovalo měření dalších trofejí. Původně bylo plánováno změřit od každého druhu Trofeje jeden kus, ale pro velký zájem a elán umožnil změřit 1kus muflona, 3 srnce, 3 jeleny, 2 daňky a 2 zbraně černé zvěře.
Do měření se velmi kvalifikovaně zapojil host pana Vl. Koláře pan V. Rybář z Teplic, člen hodnotitelské komise, kterého jsem doposud neznal. Odvedl znalost a velmi dobrou odbornost zvláště v měření a bodování jeleních trofejí. Tímto mu děkuji.
V průběhu měření proběhla přestávka na občerstvení, které bylo v hojné míře zajištěno od sponzorů. Úspěch sklidil čerstvý ovárek s křenem.
Po skončení měření proběhla beseda – posezení s panem profesorem, která trvala do 20.00hod. Nocleh byl zajištěn na hájovně, tak nebylo kam spěchat.
Této akce se zúčastnilo 11 členů myslivecké komise a dalších 14 hostů včetně zástupců státní správy Litoměřice, Roudnice a Lovosice. Dále 2 odborníci. Celkem ze účastnilo 27 účastníků tohoto setkání.
Seminář byl účastníky hodnocen velmi dobře. Pro členy myslivecké komise byl seminář velkým zážitkem, nejen proto, že se mohli osobně setkat s panem profesorem Hromasem, ale mohli se pod jeho dohledem zúčastnit měření a hodnocení loveckých trofejí a v závěru s ním posedět a pobesedovat.
V průběhu besedy účastníci ocenily připravenost celé akce, výběr vhodného místa a objektu, zajištění kvalitních trofejí a pomůcek. Zvláště byl oceněn velký zájem členů MK o zlepšení znalostí v této činnosti.
Závěrem chci poděkovat všem, kteří nám při této činnosti pomohli. Oceňuji pomoc ČMMJ Praha pana Ing. Jaroslava Kostečku, Ph.D. a pana Ing. Luďka Králíčka, zvláště pak ochotu pana profesora Ing. Josefa Hromase, Csc. za ochotu nám vyhovět. Poděkování patří také radě OMS- Litoměřice a všem sponzorům. Potěšením pro mě, jako předsedu myslivecké komise bylo, aktivní zapojení všech členů komise v průběhu celé akce. Pro mě osobně to byl krásný myslivecký den a vzal jsem si ho jako dárek k mým 62 narozeninám, které jsem oslavil dne 18.04.2010.
Všem myslivcům nejen Litoměřicka přeji hodně takovýchto setkání a plno Loveckých zážitků v roce 2010. Podle mě, by takto měla vypadat spolupráce ČMMJ Praha a jednotlivých okresních mysliveckých spolků.
Zdeněk Šťástka
Předseda MK OMS ČMMJ
Litoměřice