ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Březen / 2010

Pušky pro Otce biskupa

Myslivost 3/2010, str. 14  Text a snímky Pavel KLOZÍK
V pondělí 18. ledna, došlo v Praze k výjimečné události. V prodejně České zbrojovky Uherský Brod převzal dvojici nádherných loveckých zbraní Jeho excelence monsignor František Václav Lobkowicz, O. Praem, biskup ostravsko - opavský. Zbraně předávala Martina Fialová, vedoucí prodejny, v doprovodu svého zástupce Karla Beka. Jako člen Redakční rady časopisu Myslivost, a zároveň jako jediný novinář, jsem měl možnost Jeho excelenci pana biskupa při této příležitosti vyfotografovat. Na závěr zcela mimořádného setkání, jsem jej za čtenáře Myslivosti požádal o odpovědi na několik otázek.
 
Vaše excelence, pane biskupe, působíte v oblasti nedaleko Jeseníků a Beskyd. Máte vztah k přírodě?
Přírodu mám velmi rád. Mám už své vyšlapané cestičky, především v oblasti Beskyd. Kdysi mě lidé v Praze litovali, že se stěhuji do Ostravy. Já vždy říkám: ale v té Ostravě sednu do auta a jsem za 20 minut pod Lysou horou. To bych v Praze nedokázal.

Můžete prozradit, v jakém prostředí jste vyrůstal, později žil a jestli jste byl vychováván k lásce k přírodě? Máte v rodině myslivce a má Vaše rodina mysliveckou tradici?
Prozradit pochopitelně mohu. Vyrůstal jsem v krásném prostředí naší rodiny. Výchova k lásce k přírodě patří přece k základním vztahům v životě osobnosti. Myslím, že moji rodiče v tom nic nezanedbali. Co se týče myslivecké tradice, dle stop na stěnách našeho domku se to pozná. Visí tam celá řada trofejí z tatínkova mládí. Vypreparované hlavy jelena jsme se jako děti docela bály. Doba mého mládí jaksi nedovolovala lidem s naším kádrovým profilem vlastnit zbraň. Další generace se už opět vrátila k tradicím, takže někteří moji synovci tráví v létě nejeden večer na posedu.

Na cestě za vzděláním a než jste byl pověřen vedením ostravsko - opavského biskupství, jste jistě žil na různých místech. Setkával jste se s myslivci? Máte přátele mezi myslivci?
Ve svém povolání potkávám celou řadu lidí a bezpochyby byli mezi nimi myslivci a lidé, kteří mají blízko k lesu. Vzpomínám, že první moje svatba před 35 lety byla svatba jednoho hajného, s kterým dodnes udržuji kontakt. Potkal jsem v souvislosti s vánočním stromem, který jsme posílali do Říma, na náměstí svatého Petra řadu lidí, kteří lesem žijí. Já sám jsem prožil pár dovolených v Beskydech, touláním se přírodou.

Měl jste možnost vysvětit kapličku zasvěcenou svatému Hubertovi, patronovi myslivců?
Už několikrát jsem se v posledních letech zúčastnil Svatohubertské mše a měl jsem také možnost při těchto opravdu krásných setkáních myslivců posvětit svatohubertské kapličky. Vzpomínám na jednu v Šilheřovicích u Hlučína a pak druhou jsem světil v Bílé okrese Frýdek-Místek. Ta v Bílé je moc hezká dřevěná stavba, za kterou se tvůrci rozhodně nemusejí stydět.

Jste aktivní myslivec? Jak dlouho? Jezdíte na společné lovy nebo dáváte přednost osamělému šoulání, či čekané na posedu?
Přiznám se, že jsem i ve svém pokročilém věku jaksi začátečník. Absolvoval jsem několik honů na bažanty. Tam především hodnotím nádheru procházky ve společenství s přáteli. Na posedu jsem už také párkrát seděl, ale nic nepřišlo. Doufám, že nové zbraně mi přinesou i trochu loveckého štěstí.

Vybral jste si krásné zbraně. Pomáhal Vám někdo při jejich výběru nebo máte v oboru zbraní alespoň orientační znalosti?
Mám za sebou dvouletou vojenskou službu u motostřelců, takže jakési ponětí o zbraních mám. Samozřejmě, že při výběru těchto krásných kousků jsem měl své poradce, kteří mně, jak vidíte, dobře poradili.


Měl jste speciální požadavky na výzdobu zbraní?
Já osobně ani ne, ale vycítil jsem, že tvůrci chtějí udělat hezkou zbraň, která bude jaksi památkou i do dalších staletí.

Může církev přispět ke zkvalitnění myslivosti v České republice a k pohledu široké veřejnosti na myslivost? Pokud ano, vyvíjíte Vy nebo Vaši podřízení v uvedené oblasti nějakou činnost? S jakými reakcemi se setkáváte? Máte nějaké výsledky? A naopak, můžou členové ctěného Hubertova cechu nějak pomoci církvi v její činnosti?
To je poněkud široká otázka. Nedošlo zatím k majetkoprávnímu vyrovnání státu s církvemi, takže naše působení na myslivost může zatím obsahovat pouze morální apely. Myslím, že i moje přítomnost na honu může leckoho oslovit. Pokud budou církve jednou vlastnit nějaké honitby, lze očekávat, že bude kladen velký důraz na zachovávání všech předpisů a také všech nepsaných řádů cechu mysliveckého. Chci jen popřát všem myslivcům, aby se jim jejich péče o přírodu vrátila v nádherných zážitcích, které mají doslova na dosah ruky. A také přeji, aby v té nádheře přírody, kterou jistě umí obdivovat, nalezli krásu nejvyšší.
 
Otče biskupe, dovolte mi nakonec ještě jednu otázku. Myslivost je spojená s lovem. Je s ohledem na bibli lov přípustný? Jak se staví boží přikázání, výklad bible a církev k myslivosti a k lovu?
Věřte, že odpověď na vaši poslední otázku, by vydala dlouhý článek. Těžko se hledá krátká odpověď do časopisu. Ale zkusím: Myslivost je součástí lidského života od nepaměti. Jistě, nejen lov, ale i péče přírodu, péče o zvěř. Už v 1. knize Mojžíšově se vypráví o Abelovi, který byl pastýřem a obětoval Hospodinu ze svých zvířat celopal. Své stádo jistě neměl jen pro zábavu, ale jako jistotu svého živobytí. Lid Starého zákona je především pastevecký. V Novém Zákoně nacházíme zase budoucí apoštoly, kteří jsou především lovci ryb. Lov se v určitých dobách stává do jisté míry jakousi zábavou, ale každý myslivec ví, že se také jedná o udržení rovnováhy v přírodě. Tedy nejen zábava, ale také ochrana zvířat, péče o ně. V letošní tvrdé zimě nejeden lesník či myslivec vychází s nákladem krmiva ke krmelci. Církev myslivost a lov zvěře nezakazuje, i když má velké výhrady třeba ke štvanici, kde zvíře celkem nemá šanci. Nakonec myslivost má svého patrona - sv. Huberta. Ne náhodou se stal svátek tohoto světce v naší kultuře svátkem všech myslivců.
 
Pušky pro otce biskupa
Pan biskup Lobkowicz si vybral lehkou jednoranovou kulovnici Brno Effect FS ráže 308 Winchester (v celopažbené provedení) a brokovou kozlici Brno BO 801.2 ráže 12/12x76. Obě unikátní a jedinečné zbraně jsou vyzdobeny loveckými motivy a rostlinnými ornamenty, doplněnými inkrustrací stříbra. Na pravé straně pažeb mají znak biskupství. Kulovnice má na čelo předpažbí a botku rukojeti z ebenového dřeva, brokovnice má z ebenu botku rukojeti. Hlavice botky rukojeti kulovnice je vyrobena z damascénské oceli a má vloženo scrimshav hlavy divokého prasete. Lučík je vyzdoben hlubokou rytinou hlavy srnce. Na lučíku brokovnice je hluboká rytina vzlétajícího vodního ptáka, hlavice botky rukojeti z damascénské oceli je doplněna scrimshaw bažanta značícího zásah. Pažby obou loveckých zbraní jsou vyrobeny z výběrového ořechového dřeva a zdrsněny řezbou se šupinovým vzorem, doplněným rostlinnými ornamenty. O výzdobu se postaral dvorní rytec České zbrojovky René Ondra a jeho Engraving Art Studio.  
 
Jeho excelenci, otci biskupovi, jsem poděkoval za čas a upřímné odpovědi, a popřál mnoho štěstí v životě, práci, a mnoho krásných mysliveckých zážitků. Nechť jsou mu nakloněni patron myslivců svatý Hubert a bohyně Diana.
 
Zpracování dat...